tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 08:03
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

To będzie wyjątkowo napięty budżet

Opublikowano: poniedziałek, 09.11.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Trwają prace nad miejskim budżetem - dokument określający finanse ma być gotowy do końca tygodnia. Urzędnicy nieźle się gimnastykują, żeby go spiąć. Oszczędności szuka się tam, gdzie to tylko możliwe, a środków potrzeba sporo, bo w 2010 samorząd ma do zrealizowania kilka projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie.

Projekt przyszłorocznego budżetu ma być gotowy lada dzień. Prezydent Tczewa, Zenon Odya, przyznaje, że tegoroczny dokument jest najtrudniejszy w 20-letniej historii prac prezydenta przy współtworzeniu budżetu:

- Głównym problemem jest to, że zostaną zmniejszone przynależne nam subwencje, co powoduje, że wydatki bieżące planowane na ten rok, nie zostają pokryte dochodami. To jest problem, bo uważam, że wydatki bieżące powinny być pokryte dochodami bieżącymi, a nie - załóżmy - obrotem mieniem komunalnym. To tak jakbyśmy przejadali własny ogon. Dlatego staramy się maksymalnie ciąć wydatki, żeby budżet nam się zbilansował. - wyjaśnia prezydent.

Problemem przy przygotowaniu tegorocznego budżetu, jest to, co powinno ucieszyć wszystkich mieszkańców Tczewa - wielość przyszłorocznych inwestycji. W miejskiej kasie trzeba zabezpieczyć środki na budowę węzła integracyjnego, przebudowę i adaptację budynku przy ul. Obrońców Westerplatte w ramach projektu Dom Przedsiębiorcy, czy budowę przystani wioślarskiej nad Wisłą. W kolejce czekają także inne wydatki - m. in. remont wiaduktu przy Wojska Polskiego, budowa bloków komunalnych przy ul. Prostej oraz jubileusz 750-lecia grodu Sambora:

- Będziemy realizowali zadania, do których przygotowujemy się od wielu lat. Dostaliśmy dofinansowanie, ale wiadomo, że będzie trzeba zabezpieczyć własne środki. Aby zadania zrealizować, będzie trzeba zaciągnąć kredyt. Teraz pojawi się dyskusja - do jakiego poziomu możemy się zadłużać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy do 60 procent planowanych dochodów w danym roku. Uważam jednak, że tego progu nie powinniśmy osiągać, a granicę 50 procent, aby istniała ewentualna rezerwa na niespodziewane wydatki. - dodaje Zenon Odya.

Tczewski włodarz przyznaje, że do zamknięcia budżetu po myśli urzędników "trochę jeszcze brakuje", ale prezydent ma nadzieję, że do 13 listopada, kiedy projekt zostanie przedłożony radzie, uda się wszystko spiąć.

Podebatuj o budżecie

Prezydent zaprasza wszystkich mieszkańców na publiczną debatę na temat budżetu miasta na 2010 rok. Spotkanie będzie okazją do przedstawienia propozycji i oczekiwań, jakie wobec przyszłorocznego budżetu miasta mają mieszkańcy, organizacje, instytucje. Debata odbędzie się w poniedziałek 16 listopada o godz. 17.00 w sali nr 8 Urzędu Miejskiego w Tczewie.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2450 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kolizje na A1
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
jubileusz 750-lecia ~ sebi_gość
IP: 195.117.xx7.xx0
Data: 09.11.2009, 08:40
jubileusz 750-lecia grodu Sambora pownien być bardzo skromny ze względu na kryzys - taki symboliczny, lepiej te pieniądze przeznaczyć na ważniejsze cele!!!
Brak zdjęcia
0
tak powino być ~ rozsądny_gość
IP: 88.199.xx3.xx7
Data: 09.11.2009, 09:14
ludzie mają już dosyć propagandy,apeli, mszy , hipokryzji...teraz są dosyć trudne czasy. Fajnie,że nasze miasto przeżyło tyle lat, trzeba przyznać, że się zmienia na lepsze, coś tam budują, remontują,ulepszają itd...ale to wszystko za wolno, ludzie raczej są przygnębieni tym co się dzieje.... Naprawdę piorytetem jest stwarzanie nowych miejsc pracy, i to za godne pieniądze , nie za najniższą krajową... Zarobimy jako Tczewianie, wydamy jako tczewianie.....
Brak zdjęcia
0
Węzeł ~ Stańczyk_gość
IP: 88.199.xx9.xx1
Data: 09.11.2009, 12:11
Chcieliście "Węzła komunikacyjnego" to macie napięty budżet.
Brak zdjęcia
0
hautameki (MTTczew)_gość
IP: 88.199.xx1.xx1
Data: 09.11.2009, 14:46
Tak od dłuższego czasu zauważyłem, że na Starym Mieście bardzo dużo się dzieje, i będzie się działo jeszcze więcej. Już teraz można iść się przejść i zobaczyć ze co kawałek jest remontowana jakaś kamieniczka droga.
Brak zdjęcia
0
wytłumacze Tobie ten fenomen ~ mamaj_gość
IP: 83.25.xx5.xx5
Data: 15.11.2009, 11:44
Otóż za rok są wybory. Władze wyda ostatni grosz na budowy, przebudowy, drogi itd. Trzeba pokazać elektoratowi ile się dla nich robi. Trzeba przecież zapewnić sobie wygodne życie przez następne 4 lata. Po wyborach 2-3 lata ciszy i znowu szaleństwo.Tak się dzieje nie tylko w Tczewie. Czasami żałuje że nie ma wyborów co 2 lata - ile wtedy by się działo;)
 
Brak zdjęcia
0
MTTczew_gość
IP: 88.199.xx1.xx1
Data: 17.11.2009, 17:36
heh... Nawet gdyby tak było to nie ważne czy robią to ze względu na wybory, ważne, że się coś zmienia.
 
Brak zdjęcia
0
budżet to środki finansowe podatników ~ tczewianka_gość
IP: 83.25.xxx.xx4
Data: 09.11.2009, 18:51
Sadze ,że władze miasta są rozrzutni w kwestii wydawania środków finansowych z butdżetu miasta. Karta miejska i całe oprzyrządowanie całego systemu elektronicznego to wyrzucone pieniądze. 700.000,00zł to kwota która ubyła z budżetu i daje się zauważyć jako niedobór w kasie miejskiej. Ciekawe czy ten wydatek był zabudżetowany tego nikt z mieszkańców nie wie. Pan kiedrowski wydał też z kasy budżetu środki na kupno farby ,aby pomalować most nad Wisłą i swoje siwe włosy.Czy komisja rewizijna rozlicz a Pana Kiedrowskiego z kosztów ,ktore przeznacza na promocję i marketing.???
Brak zdjęcia
0
vbn_gość
IP: 89.200.xx5.xx7
Data: 09.11.2009, 21:05
a na co nam przystan wioslarska skoro tak malo kasy mamy?? pieniadze wydawane na promocje tez sa horrendalne a jakos tej promocji w stosunku do wydanej kasy malo jest. nie mowiac o roznych ciekawych remontach drog... ehh miasto upada...
Brak zdjęcia
0
kierowca roweru_gość
IP: 88.199.xx4.xx5
Data: 10.11.2009, 00:17
A jak to jest z remontem kamienic na starym mieście? Te kamienice są własnością miasta czy jak? Gdyby mój dom wyglądałby okropnie to też prezydent Odya by mi go wyremontował?
Brak zdjęcia
0
;) ~ haha_gość
IP: 89.200.xx7.xx0
Data: 27.11.2009, 19:08
Jak dla mnie to tu zmiasy yych wszystkich super marketów powininien powstać jeden pożądny "dom handlowy" i najlepiej kino...ale to już raczej marzenia.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew