tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 07:31
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Dzisiaj (25.10) debata o elektrowni. Będą ekolodzy i inwestor

Opublikowano: wtorek, 25.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już dzisiaj (25.10) w Pelplinie czeka nas debata, w której swój udział zapowiedzieli zwolennicy i przeciwnicy budowy elektrowni "Północ". Jej budowa jest planowana w Rajkowach. Jeśli plany inwestora pójdą zgodnie z planem, pierwszy blok miałby zacząć działać w 2016 roku.

Podczas debaty będzie można posłuchać wypowiedzi ekspertów w temacie kwestii 
środowiskowych, zdrowotnych, prawnych oraz gospodarczych. Do Pelplina przyjadą specjaliści zaproponowani przez Stowarzyszenie EKO - Kociewie oraz przez inwestora - elektrownię "Północ". Podczas spotkania, które odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie przy ulicy Kościuszki 2A, będzie można również zadać pytania ekspertom.

Ostatnio elektrownia straciła pozwolenie zintegrowane na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii z instalacji spalania paliw. Decyzję o cofnięciu pozwolenia podjął szef resortu środowiska. Tematowi pilnie przyglądają się organizacje ekologiczne - m. in. Stowarzyszenie "Eko-Kociewie" i Fundacja Client Earth. Przypomnijmy, że obie odwołały się od wydanego w lipcu br. przez tczewskie starostwo pozwolenia na budowę. Do wojewody pomorskiego wpłynęło też 37 odwołań od osób fizycznych. Przedstawiciele inwestora do tematu podchodzą jednak spokojnie i przygotowują się do poszukiwania wykonawcy inwestycji.

Przypomnijmy, że budowa elektrowni "Północ" ma kosztować ponad 10 miliardów złotych. Podczas budowy ma tam pracować nawet 3 tysiące pracowników - później zakład ma zatrudniać 300 osób. Spółka otrzymała już promesę koncesji na najbliższe 50 lat. Obiekt ma powstać w Rajkowach. Dlaczego tam? Lokalizacja jest efektem wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments, brała pod uwagę sześć możliwych lokalizacji w Pomorskiem - Żarnowiec, Opalenie, Czatkowy, Tczew, Gorzędziej i Rajkowy. Zdecydowano się na tę ostatnią ze względu na dostęp do wody chłodzącej, bliskość Centralnej Magistrali Kolejowej - Śląsk - Gdynia oraz drogi krajowej nr 91 i autostrady A1. Na potrzeby przyszłej elektrowni zabezpieczono teren 220 ha w pobliżu Rajków. Jeśli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, budowa pierwszego bloku ruszy w połowie przyszłego roku i zakończy się w 2016 roku, zaś drugi blok zacznie działać dwa lata później.
drukuj
Artykuł przeczytano 1721 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew