Tczew z jednym gospodarzem? Tego chce część miejskich radnych

Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski (fot. tcz.pl)
Tczew z jednym gospodarzem? Tego chce część miejskich radnych
Tczew ma praktycznie dwóch gospodarzy - oprócz prezydenta za realizację części tczewskich zadań odpowiedzialny jest także starosta. Może uzyskanie przez Tczew statusu powiatu grodzkiego rozwiązałoby pewne problemy i pozwoliłoby na sprawniejsze zarządzanie miastem - zastanawiają się miejscy radni. Na wrześniowej sesji padł już nawet wniosek, by rozpocząć procedurę, która sprawiłaby, że za to, co dzieje się w mieście, odpowiadałby tylko prezydent. Staroście pozostałoby zarządzanie pozostałą częścią powiatu.

Tczew jest siedzibą powiatu ziemskiego. Powiat grodzki jest tymczasem miastem na prawach powiatu, zarządzanym przez jednego gospodarza. Według podziału administracyjnego państwa, wprowadzonego w 1999 roku, powiatami grodzkimi zostały miasta liczące ponad 100 tysięcy osób, dawne stolice województw oraz niektóre miejscowości leżące w dużych aglomeracjach. Jednak niektóre miasta wielkości Tczewa, lobbują na rzecz tego, żeby zmienić istniejący stan rzeczy i zamienić ich status z powiatów ziemskich na grodzkie. Takie głosy pojawiają się również coraz częściej w Tczewie - podczas ostatniej sesji, przy okazji uchwały dotyczącej przejęcia przez miasto powiatowych ulic, o tym, że dwuwładza źle służy naszemu miastu, mówił m. in. radny Krzysztof Misiewicz. Natomiast radny Bartłomiej Kulas poszedł o krok dalej i złożył interpelację w tej sprawie. Zdaniem rajcy kwestia ulic powiatowych w mieście, to tylko jeden z wielu przykładów dowodzących, że Powiat Tczewski w sprawach Miasta Tczewa - nie sprawdza się.

- Inne przykłady - to rozbudowana, często dublująca się administracja, wciąż nieuregulowana sprawa Szpitala Powiatowego czy wreszcie spór wokół wariantu odbudowy Mostu Tczewskiego. To także kwestie powiatowych szkół, których zdecydowana większość znajduje się w Tczewie, uczy się w nich tczewska młodzież, a Prezydent ani Rada Miasta nie mają w tej sprawie nic do powiedzenia. Przykładów na nieskuteczną współpracę jest znacznie więcej niż tych na udaną. Wyjątek stanowi tutaj chyba tylko kwestia wzajemnego wsparcia finansowego celem uzyskania dotacji z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych - tak zwana "Schetynówka" - mówił podczas wrześniowej sesji rajca - Wszystkie te przykłady niezbyt udanej współpracy, z którymi w tej kadencji wyjątkowo często mamy do czynienia, skłoniły mnie do refleksji - czy Miastu Tczew potrzebny jest Powiat Tczewski? Czy potrzebne są dwa samorządy, które niekiedy dublują swoje kompetencje i nie zawsze są w stanie skutecznie współpracować? Czy potrzebne nam są spory o to, kto załata dziurę w drodze i zapłaci za paliwo dla Policji? Uważam, że Tczew z powodzeniem mógłby funkcjonować, jako Miasto na Prawach Powiatu.

Zdaniem rajcy, propozycja nie jest wcale niemożliwa do realizacji, na co podaje przykład Wałbrzycha, który od 1 stycznia 2013 roku, ponownie stał się Miastem na Prawach Powiatu.


- Pełna kontrola nad edukacją w mieście, jeden zarządca prawie wszystkich dróg, czuwanie nad służbą zdrowia, bezpieczeństwem publicznym i wieloma innymi kwestiami. Zarazem to znacznie większy budżet - dodatkowa subwencja dla szkół i możliwość bardziej elastycznego podejścia do zatrudniania nauczycieli. Byłby to wreszcie koniec sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem i Starostą oraz wzajemnego przerzucania winy za niezrealizowane zadania. Mieszkańcy zyskaliby także realny wpływ na sprawy 60 tysięcznego miasta, którymi w znacznej części zarządza dzisiaj odległy, wybierany w wyborach pośrednich, Zarząd Powiatu. Paradoksalnie zyskałby także Powiat - którego samorząd mógłby wreszcie skupić się na ważnych sprawach w regionie. W związku z powyższym, zwracam się do Pana Prezydenta z wnioskiem, aby ustalić czy i jeśli tak, to w jaki sposób, z wykorzystaniem jakiej procedury prawnej, Miasto Tczew mogłoby stać się Miastem na Prawach Powiatu. - mówił rajca.

Co na to władze miasta?

- Niestety, ta sprawa nie leży ani w gestii miasta, ani starostwa. To kwestia decyzji na najwyższym szczeblu, bo wiąże się ze zmianą struktury administracyjnej państwa. Utworzenie powiatu grodzkiego w Tczewie, rodzi pytanie, co dalej z pozostałą częścią powiatu. Wówczas liczyłby około 60 tys. mieszkańców i mógłby być zbyt mały na samodzielne funkcjonowanie. Do tego trzeba dodać pytanie, co ze szpitalem, bo nie chcielibyśmy, żeby finansowanie szpitala spadło na barki tylko i wyłącznie miasta, skoro szpital pełni funkcję ponadlokalną. - tłumaczy prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Niemniej jednak z punktu widzenia gospodarza miasta byłoby to zasadne. Zresztą od wielu lat trwają prace grupy miast podobnych do Tczewa, które są miastami z siedzibami powiatów, otoczonymi przez gminy wiejskie. Grupie przewodniczy prezydent Inowrocławia. Wielokrotnie próbowano dać ministerstwu administracji sygnał, że konieczne są zmiany. Odpowiedź szefa resortu była jednoznaczna - żadnych zmian w tej kadencji nie przewidują. Osobiście byłbym zadowolony, gdyby Tczew stał się powiatem grodzkim. I nie chodzi tylko o kwestię dróg, bo to już regulujemy, ale również o sprawy, które poruszył radny w swoim wniosku - m. in. system oświaty, który pod jednym zarządem mógłby stworzyć spójną politykę kształcenia.

Prezydent poinformował, że sprawa zostanie przekazana radcom prawnym ratusza, którzy przeanalizują, jakie są możliwości prawne w zakresie wystąpienia z odpowiednim wnioskiem do ministerstwa.

Dodajmy, że temat utworzenia w Tczewie powiatu grodzkiego wraca niczym bumerang. Kiedy w 2006 roku pytaliśmy o to ówczesne władze starostwa, usłyszeliśmy, że z punktu widzenia miasta byłoby to wygodne rozwiązanie, natomiast jest problem z pozostałą częścią powiatu. Powiat bez Tczewa byłby słaby ekonomicznie, a pozostałe miasta naszego powiatu, nie spełniają warunków, by któreś stało się stolicą tej jednostki administracyjnej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

  • gość 66_gość

    23.09.2013, 10:15

    Misiewicz, Pobłocki

    Dwaj geniusze w pieluchach. Strach zagląda w oczy.Wodzu i jego klakier.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • marian_gość

    23.09.2013, 10:22

    a czy pan radny Bartłomiej Kulas sprawdza sie jako radny wydaje mi sie że napewno Nie starostwo było w miastach i pozostanie to może pan radny sprawdzi sie jako radny i zrobi coś dla miasta np dużo sie pisze teraz o ustawie śmieciowej że firma nie wywozi nieczystości to może pan by mógł pomóc mieszkańcom a nie tylko jak są wybory

    Odpowiedz
    IP: 37.228.xx8.xx2 
  • Zorientowany_gość

    23.09.2013, 13:24

    Głupoty

    Najaktywniejszy Radny kadencji - a Ty sie czepiasz że nic nie robi? Pozdro 600 dla Ciebie!

    Cytuj
    IP: 109.207.xx6.xx9 

    _gość

    23.09.2013, 15:51

    Bo Tcz publikuje duzo jego wypowiedzi? xD Faktycznie dziala jak zloto :D

    Cytuj
    IP: 31.11.xx4.xx3 

    zaratustra83

    23.09.2013, 17:01

    do ~ Zorientowany_gość

    Nie liczy się ilość tylko celowość i jakość. Nie potrzebni nam politycy z urodzenia. Potrzebni nam politycy z doświadczeniem życiowym takim jak większość Polaków zderzających się z problemami dnia codziennego. Aby reagować i rozwiązywać problemy trzeba je najpierw dostrzegać. Jakie doświadczenie życiowe ma człowiek który zostaje radnym nim skończy szkołę średnią? Bądźmy szczerzy, do doświadczenie jest bliskie zeru. Radny Kulas może słyszał o problemach jakie mają ludzie ale większości z nich nie doświadczył. Jego oracje to jak opowiadanie o pobycie na księżycu tylko na podstawie zasłyszanych treści.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    Zorientowany_gość

    23.09.2013, 18:32

    Fakty mówią za siebie

    Każdy powód dobry, by uderzyć w Kulasa. Fakty mówią za siebie - trzeba się orientować. To nie tylko oracje, ale tez wymierne sukcesy. Chociażby na osiedlu, gdzie akurat ja mieszkam. Propagadna PiSu niestety rozmywa realia.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx5 

    zaratustra83

    23.09.2013, 21:22

    do ~ Zorientowany_gość

    Nie interesuje mnie uderzanie w kogokolwiek, nie należę też do żadnej z rządzących czy też będących w opozycji struktur partyjnych. Za to stanowczo twierdzę że wpychanie na stołki i w politykę rodziny itp jest szkodliwe. Aktualnie polityk to egoista patrzący tylko na uzyskanie własnych korzyści. Żadnemu nie podał bym ręki. Brak nam polityków z doświadczeniem życiowym, normalnych ojców i pracowników znających realia życia, brak nam polityków wywodzących się wprost ze społeczeństwa i będących społecznikami chcącymi działać dla dobra ogółu. Mamy tylko klasę polityczną i urzędniczą. Ludzi jacy dostają się do władzy nie ze względu na kompetencje czy zdolności, lecz takich którzy idą bo mają znajomości i nazwiska. To jest chore i puki taki stan rzeczy ma miejsce w tym kraju, będzie się źle działo. Nie ważne prawica, lewica czy centrum, zmieniają się nazwy, slogany i obietnice nie zmienia się fakt że obywatele są oszukiwani, rośnie rzesza polityków i urzędników a maleje zasobność portfeli zwykłych obywateli bo na nieproduktywnych polityków i urzędników ktoś musi zarobić. Urzędników przybywa, obywateli ubywa bo uciekają za granice.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • Obywatel_gość

    23.09.2013, 10:32

    Trzeba pójść dalej. Po co nam powiaty? Powinny funkcjonować jako jednostki terenowe administracji bez rady i zarządu. Niech działają jako organy techniczne - geodezja, rejestracja samochodów, a nie przechowalnia dla lokalnych polityków. Starosta powinien być mianowanym urzędnikiem państwowym, a nie wybierany przez radę zgodnie z lokalnym układem.

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx7.xx1 
  • _gość

    23.09.2013, 13:02

    BezRadny Kulas

    Zaczął czytać fora i komentarze. Pomysł likwidacji powiatu nie jest jego autorstwa. Społeczność tczewska już dawno dostrzegła absurd istnienia dwuwładzy w mieście oraz paraliż kompetencyjny. Nie wspomnę już o marnowaniu pieniędzy podatników i zwyczajnej przechowalni dla lokalnych polityków i klakierów. Tam czekają na swój lepszy czas, tam zimują przez kolejne lata, by ludzie mieli czas zapomnieć, co napsuli i dlaczego ich nie wybrano.

    Odpowiedz
    IP: 109.243.xx9.xx7 
  • Misiewicz, Poblocki..._gość

    23.09.2013, 13:52

    Drewa...

    Ludzie tylko nie klakier Misiewicz, Prezydent z broda Pobłocki a najgorszy jest ten Drewa co zniszczył tczewski sport i oświatę nie mówiąc o Kulturze a ten pan nie ma wo gole kultury !!

    Odpowiedz
    IP: 95.40.xx5.xx5 
  • _gość

    23.09.2013, 14:55

    Istnienie powiatów jest w ogóle bez sensu. Niepotrzebny rozrost biurokracji i etatów urzędniczych. Samochody służbowe, komputery, budynki itd. Część ulic w mieście należy do powiatu, a część do miasta. Kto to wtedy dzielił w ten sposób i po cholerę? Starostwo nie powinno w ogóle zajmować sprawami miasta Tczewa. Mamy prezydenta i Radę Miasta i wystarczy w mieście urzędników, żyjących z naszych podatków. Nie potrzebni nam urzędnicy Starostwa i Gminy Tczew.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • .............................._gość

    23.09.2013, 16:08

    ..

    Angela wygrała wybory, podsuńmy jej pomysł, aby przejęła Prusy Wschodnie z naszym Dirschau, most zyska, my też...śląsk także będzie prosił, pogońmy komuchów z ratusza, i z naszych portfeli...Polacy to nacja, niezdolna do samodzielności, mądrego rządzenia...DZIKI KRAJ...

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx7.xxx 
  • _gość

    23.09.2013, 18:53

    jestes glupi mimo to ze mamy rozne pochodzenie to bedzemy olewali glupich zdanzza Buga

    Cytuj
    IP: 5.146.xx2.xx9 
  • wyborca_gość

    23.09.2013, 18:18

    Tczew bez powiatu!!!!!!!!!!!!!

    W Polsce jest 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu. Radni powinni mocno zadziałać, aby miasto Tczew było 67 miastem w Polsce, na prawach powiatu!!!! Obecna dwuwładza to hamulec i bałagan w rozwoju, oraz prawidłowym funkcjonowaniu miasta!!!!!!!!!!!!!!!!! Czas na zmiany!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8 
  • _gość

    23.09.2013, 18:59

    brak tematu i slow

    Tcz, 24 jezeli jestes na tyle rozwiniety to przestan pisac , ze 74 latka rzucila a 17 latek targnal na swoje zycie brak slow

    Odpowiedz
    IP: 5.146.xx2.xx9 
  • _gość

    23.09.2013, 19:30

    oczy otwarte

    mimo to, ze komentarz 74. latka pozbawilasobie zycia a ile jest lakich mlodych mam nadzieje . ze w tym wieku nie stracili milosci do Rydzyka i nie popelnia samobojstwa, do nieodpowiedzalnych to nie jest obraza

    Odpowiedz
    IP: 5.146.xx2.xx9 
  • _gość

    23.09.2013, 19:34

    Tcz..pl jezeli poruszacie tamat 74 lal to nie blokujcie wpisu

    Odpowiedz
    IP: 5.146.xx2.xx9 
  • er_gość

    23.09.2013, 20:26

    mam taka prosbe

    skoro moderator blokuje opinie na rozne tematy ,co jest brakiem wolnosci slowa na znak protestu prosze nie umieszczac wogole zadnych komentarzy skoro zyjemy w fasadowej demokracji to moze lepiej sie wogole nie wypowiadac ,ciekawe czy to opublikuja ?

    Odpowiedz
    IP: 82.8.xx0.xx4 
  • leo_zawodowiec_gość

    23.09.2013, 22:33

    Podział terytorialny kraju niby autorstwa profesora Kuleszy, tak naprawdę w dużej części był zrobiony "na kolanie" przez jego studentów. Nowa styropianowa władza nie miała fachowców a teraz Tczewianie płacą i płaczą słono za ten "demokratyczny" bałagan. Czas to naprawić!!!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx9.xx4 
  • ja_gość

    24.09.2013, 08:23

    reformy Buzka

    wszystkie reformy Buzka to absurdy: szkolnictwo, zdrowie, emerytury, samorządy... wszystko na psy! oprócz powiatów stworzono jeszcze dwuwładze w województwach - tak aby jak najwięcej lasów wyciąć na te tony papierów, które zasłaniają brak kompetencji urzędasów... ja sugeruję powrót do 49 województw ale z rozszerzonymi uprawnieniami (takimi jak obecne powiaty) albo alternatywnie powołanie biskupów na wojewodów ;)

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.