tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 08:06
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Krok ku metropolii. Deklaracja podpisana przez władze Tczewa

Opublikowano: czwartek, 30.06.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 13

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Pierwszy krok w sprawie udziału Tczewa w tworzeniu podwalin gdańskiej metropolii wykonany. Prezydent grodu Sambora podpisał w ostatni wtorek (28.06) deklarację przystąpienia do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. Na parafowanym przez blisko 50-ciu samorządowców dokumencie zabrakło podpisu wójta gminy Tczew, która jednak nie mówi "nie" inicjatywie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Z propozycją przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego zwrócił się do włodarzy naszego miasta jeszcze w kwietniu br., prezydent stolicy województwa, Paweł Adamowicz. Do udziału w tworzeniu podwalin metropolii zaproszono także gminę Tczew. Teraz inicjatywa powoli nabiera kształtu. "My, przedstawiciele gmin i powiatów Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, mając na celu stały i szybki rozwój naszych miejscowości, służący poprawie jakości życia mieszkańców naszej metropolii oraz działający w duchu porozumienia i partnerstwa, potwierdzamy chęć nawiązania silniejszej i harmonijnej współpracy na rzecz działań integrujących nasze samorządy" - napisano w dokumencie, który podpisał w ostatni wtorek (28 czerwca) prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki wraz z blisko 50-cioma włodarzami gmin i powiatów pomorskich. Podpisanie dokumentu nie jest jeszcze formalnym przyjęciem do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, ale raczej listem intencyjnym wyrażającym wolę współpracy.

Inicjatorem powołania GOM jest Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który w ubiegłym tygodniu (22 czerwca) gościł w Tczewie, namawiając radnych miasta i gminy Tczew do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Zdaniem prezydenta Pobłockiego, przystąpienie do metropolii to duża szansa dla rozwoju naszego miasta, głównie w zakresie gospodarczym i komunikacyjnym.

- Chcemy być liczącym się partnerem w południowej części województwa pomorskiego - dla gmin kociewskich i dla Gdańska. Metropolie to centra rozwoju wszystkich państw, powinniśmy być z silnymi - twierdzi Mirosław Pobłocki. - Przystąpienie do metropolii powinno też ułatwić gminom pozyskiwanie środków unijnych w kolejnym rozdaniu - po 2013 roku. Powinniśmy być z tymi silnymi, a nie pozostać na peronie i czekać aż pociąg odjedzie.

Podczas wtorkowego spotkania deklaracji przystąpienia do GOM-u nie podpisały władze gminy Tczew - nie oznacza to jednak, że są przeciwne inicjatywie. Wójt gminy nie wziął udziału w spotkaniu, bo jest na urlopie:

- Wzięłam udział w tym spotkaniu, ale nie podpisałam tego dokumentu, bo nie posiadałam takiego upoważnienia. - wyjaśnia Joanna Szlicht, sekretarz Gminy Tczew - To, że nie ma tam naszego podpisu, o niczym nie przeświadcza. Na razie była to bardzo wstępna deklaracja przystąpienia do GOMu. My nie mówimy "nie" tej inicjatywie - o przystąpieniu do niej zdecydują radni - wkrótce sprawa trafi na komisje i pod obrady.

Są jednak w Pomorskiem samorządy, których udział w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym kompletnie nie interesuje. Stowarzyszeniu są przeciwni przedstawiciele Gdyni, Redy, Rumi i Wejherowa - prezydent Wojciech Szczurek zarzucił m. in., że projekt jest ogólnikowy i słaby. Samorządowcy wystosowali właśnie do marszałka województwa list, w którym proponują reaktywację Rady Metropolitalnej zamiast tworzenia takiej struktury jak GOM. Na wtorkowym spotkaniu pojawili się z kolei przedstawiciele Malborka, którzy bezskutecznie zabiegali o przystąpienie do stowarzyszenia.

Do tej pory uchwałę dotyczącą przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego podjęła Rada Powiatu w Wejherowie. Prezydent Tczewa przyznał, że projekt dla tutejszych radnych zostanie przygotowany najprawdopodobniej na sierpniową sesję (w lipcu rajcy mają wakacyjną przerwę). Prezydent Adamowicz ma nadzieję, że stowarzyszenie uda się zarejestrować we wrześniu.
drukuj
Artykuł przeczytano 2053 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Co piąty mieszkaniec Tczewa jest seniorem
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (13)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+1
GOM ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.06.2011, 07:13
Się pan prezydent spieszy jakby go stado wściekłych psów goniło. Panie Mirosławie - bez pomysłu na miasto, udział w takiej imprezie skończy się jeszcze większą porażką dla Tczewa. Tczew ma potencjał by rozwijać się bez udziału w takiej imprezie. Ciągle nie wiemy co zyskamy prócz dodatkowych obciążeń dla budżetu.
Brak zdjęcia
-4
negatywny miet_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 30.06.2011, 07:49
poczytaj miejskie dokumenty strategiczne, a potem dopiero pisz, czy jest pomysł na miasto, czy nie - wypowiadanie się w roli eksperta bez dogłębnej znajomości tematu nie służy dobrze poziomowi dyskusji. każdy się jednoczy - na północy województwa pod marką gdyni, my tutaj pod marką gdańska. do udziału w metropolii bezskutecznie zabiegały np. władze malborka - nie chcieli ich przyjąć i tamci samorządowcy ubolewają, bo wiedzą, że dla nich oznacza to regres
 
user_ico_mieczyslaw
+5
negatywny miet_gość ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.06.2011, 09:47
I co z tych dokumentów wynika? Spójrz na fakty, miasto się wyludnia. Co z tego że dojdzie nam fontanna, jest bulwar, zegar słoneczny, trasa widokowa? Nie ma dróg, ścieżek, perspektyw na kolejny wiadukt, na rozwój infrastruktury, bo tylko to da nam szansę rozwoju. Nie ma pomysłu na rozwój miasta i to fakt. Zapytam po raz kolejny: jakie będą nasze korzyści po przystąpieniu do GOM? Bo o obciążeniach i dodatkowej biurokracji już wiemy.
 
Brak zdjęcia
-2
mieciu ~ gosc_gość
IP: 195.117.xx7.xx9
Data: 30.06.2011, 10:24
jak miasto się wyludnia, przecież powstają nowe bloki na bajkowym i w innych miejscach, ty chyba nie widzisz jak się miasto rozrasta i rozwija, chyba mieszkasz poza tczewem.
 
user_ico_mieczyslaw
+1
gosc_gość ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 01.07.2011, 19:44
No jak to jak? Normalnie - ubywa ludzi. W tym roku Tczewian jest już mniej niż 60tys. A było więcej niż 60tys rok wcześniej, to jak? Nie wyludnia się?
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 195.205.xx3.xx6
Data: 30.06.2011, 07:23
Żaden radny, który zagłosuje za albo wstrzyma się od głosu nie dostanie w następnych wyborach mojego głosu i mojej rodziny. Czyżby P. prezydent szykował sobie albo swoim wiernym ciepłą posadkę w strukturach metropolii. Bo tak bezkrytycznie idzie w tym kierunku, że aż strach.
Brak zdjęcia
+6
Przyczepiło się g...o do burty i krzyczy: płyniemy ~ Żałuję, że cię wybrałem! _gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 30.06.2011, 08:56
A cóż to za dziwoląg, ten GOM, stowarzyszenie chcących zrobić dobrze Adamowiczowi? Do publicznej przestrzeni w naszym Tczewie nie przenikają wiadomości, czym ma być nowy twór. Doświadczenie uczy, że będzie kolejnym nowotworem - pasożytem. Główny wniosek potwierdzony wypowiedzią prezydenta Pobłockiego jest taki, że nie ma on pomysłu na Tczew jako samodzielne miasto, a jedynie na tczewską sypialnię Gdańska. Na dodatek sypialnię, gdzie składuje się odpady z większej części województwa, gdzie spala się odpady medyczne, gdzie komopstuje się gów.o, gdzie zjedzie się cała rzesza z okolicznych terenów, by zostawić samochód przy dworcu i przesiąść się na pociąg. Coraz bardziej widzę, że MP jest gotów podawać kapcie większym, silniejszym i bogatszym, byle tylko trzymać znamiona władzy. Na dodatek wyskoczył z tym lotniskiem, jak Filip z konopi!
Brak zdjęcia
0
superr ~ gość_gość
IP: 195.117.xx7.xx9
Data: 30.06.2011, 09:33
Może wkońcu będzie bezpieczna ścieżka rowerowa do gdańska ! Planujemy zrobić pikietę rowerową przed urzędem miasta w niedzielę - jak ktoś jest chętny do udziału zapraszamy, info na maila wiechdo@interia.pl
user_ico_mieczyslaw
+4
superr ~ gość_gość ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.06.2011, 09:50
Do tego nie potrzeba GOM. Wystarczy odrobina dobrej woli, chęci i zaangażowania oraz trochę pieniędzy, a taki projekt i wiele innych, które podawano jako argument ZA GOM mają szansę powstać mniejszym kosztem - GOM, to kolejny moloch, którego jedynym celem w obecnym kształcie (czyli kompletnie nam nie znanym w szczegółach) jest stworzenie kolejnej, zbędnej i obciążającej lokalne budżety biurokracji.
 
user_ico_GryFFF
+5
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.06.2011, 09:49
Tytuł artykułu powinien zostać zmieniony na: "Krok ku zagładzie. Deklaracja podpisana przez władze Tczewa".
Brak zdjęcia
+3
Gmina Tczew ~ Dobromił_gość
IP: 83.14.xx8.xxx
Data: 30.06.2011, 12:24
Apeluje do włodarzy gminy Tczew nie podpisujcie się pod tym!!!!! Miejcie j**ja
Brak zdjęcia
0
st_gość
IP: 89.200.xx3.xx4
Data: 30.06.2011, 22:34
Jaja to nie przekleństwo więc po co te gwiazdki i do tego aż dwie? ;) Ale fakt, nie ma co podpisywać się pod bzdurą i jeszcze na to łożyć. Niech sobie te gminy, które w to weszły łożą kasę. Zresztą przykład: wszelkie drogi w Gdańsku są budowane tylko i wyłącznie jak Unia da kasę czy marszałek dołoży kasy stolicy, a Gdynia z własnego budżetu dokończyła estakadę Kwiatkowskiego czy "drogę różową".
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.207.xx9.xx4
Data: 30.06.2011, 17:35
Jak zwykle wszyscy tylko narzekają ... A dla mnie Tczew jest coraz ładniejszy. :)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew