W gminie Pelplin dziękowali za plony

Dożynki gminy Pelplin (fot. S. Brzeziński)
W gminie Pelplin dziękowali za plony
W niedzielę, 7 września 2014 r., odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Pelplin. Rolnicy, mieszkańcy, samorządowcy dziękowali za tegoroczne plony.

Rozpoczęła je Msza św. dziękczynna w Bazylice katedralnej w Pelplinie pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Brzezińskiego. Proboszcz podczas homilii mówił m.in. o ciężkiej pracy rolników. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a sołtys Joanna Żuraw z mężem podziękowali proboszczowi za modlitwę.

Kolejna część święta plonów odbyła się w Pomyjach. Wśród zebranych gości był poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, władze miasta i gminy Pelplin, Radni Rady Miejskiej w Pelplinie na czele z przewodniczącym Mirosławem Chyłą, radni powiatowi, dyrektor Banku Spółdzielczego w Pelplinie. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Brygida i Henryk Żuraw, którzy przez wiele lat prowadzili gospodarstwo rolne w swojej miejscowości Po przywitaniu gości na placu przy świetlicy wiejskiej, starostowie dożynek przekazali bochen chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin Andrzejowi Stanuchowi. Burmistrz w swoim wystąpieniu m.in. nawiązał do przebiegu tegorocznych prac polowych i podziękował wszystkim pracującym w rolnictwie.

Część artystyczną programu Dożynek Gminnych otworzył występ Zespołu Folklorystycznego „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” z Zespołu Szkól nr 2 w Pelplinie. Dzieci i młodzież pod kierunkiem pani Katarzyny Bembenek zaprezentowały pełen energii program z tańcami, z muzyką, śpiewem oraz recytacją tekstów po kociewsku.


Tegoroczne uroczystości dożynki połączone zostały z otwarciem zmodernizowanej świetlicy wiejskiej w Pomyjach. Zastępca Burmistrza Tadeusz Błędzki przedstawił informację o rozbudowie świetlicy, o pozyskanych środkach z UE. W ramach zadania wykonano modernizację istniejącej części świetlicowej wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń po byłym sklepie. Dokonano także rozbudowy całego budynku. W ramach całej inwestycji obiekt świetlicowy zyskał nowy układ pomieszczeń, wśród których znajdują się miedzy innymi: pomieszczenia kuchenne, kotłownia czy sala konferencyjno - okolicznościowa. Powierzchnia zabudowy nowo powstałej świetlicy wynosi prawie 180 m2. W ramach zadania przy obiekcie powstał także parking, a świetlica została wyposażona w nowe stoły i krzesła. Koszt zadania wyniósł 331.200 zł, dofinansowanie unijne zaś 181.028 zł. Po przecięciu wstęgi dokonanym m.in. przez panią sołtys Joannę Żuraw i radnego Łukasza Chmieleckiego, Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Lignowach Szlachceckich ks. Zdzisław Styn, poświęcił nowy obiekt. Mając nową, dobrze wyposażoną świetlicę i z zapleczem, panie z Koła Gospodyń w Pomyjach przygotowały dla uczestników Dożynek poczęstunek. Była nie tylko kawa z ciastem, ale zupa, sałatki i inne potrawy.

W dalszej części programu na scenie wystąpił Jakub Rus. Młody wokalista z Gimnazjum nr 2 w Pelplinie i uczestnik warsztatów wokalnych w Ośrodku Kultury zaśpiewał dwie piosenki. Po występie ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja jak co roku miała bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca dla wieńca wykonanego przez sołectwo Rożental. Pozostałe wieńce dożynkowe były z sołectw Gręblin, Pomyje, Bielawki i Janiszewo.

Tradycyjnie już podczas Dożynek Gminnych odbył się Turniej Sołectw. W konkurencjach sprawnościowych „z przymrużeniem oka” rywalizowały sołectwa Janiszewo, Rożental i gospodarz Dożynek - Pomyje. Zawody chociaż dla zabawy, dla wyłonienia zwycięzcy wymagały dogrywki, po której to Janiszewo pokonało Pomyje.

Od godz. 17.00 ze sceny popłynęły już gorące rytmy muzyki kaszubskiego disco-polo w wykonaniu zespołu Bliza. Muzycy z Chłapowa swoim występem poderwali do tańca pierwszych uczestników zabawy dożynkowej. Muzyczna podróż kontynuował dalej zespół Euphoria, przy występie którego zabawa trwała do północy.

Zdjęcia z tegorocznych dożynek można znaleźć tutaj .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • _gość

    10.09.2014, 04:40

    ale czy dziękowali za zbyt , hm i za odbiorców jabłek...?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • CruelLeek_gość

    10.09.2014, 11:29

    A gdzie Wiśniewski? Co to za dożynki bez Wiśniewskiego? Albo chociaż Stach**ski...

    Odpowiedz
    IP: 178.37.xx9.xx9 
  • _gość

    10.09.2014, 13:54

    Na Wodeckiego wzięli kredyt, na Wisniewskiego już nie dostali.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.