tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 20:12
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - pierwszy raz w Polsce i Tczewie

Opublikowano: piątek, 04.03.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Zrzeszeni w tczewskim Stowarzyszeniu "Zawsze Solidarni" działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL uczcili Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Święto obchodziliśmy w naszym kraju tym roku po raz pierwszy.

Przed pomnikiem "Ofiar terroru stalinowskiego" w tczewskim Parku Kopernika, członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" złożyli kwiaty i zapalili znicze, zaś przed swoimi domami wywiesili flagi narodowe z czarnym kirem.

- Niestety, była to jedyna inicjatywa uczczenia ogłoszonego przez władze Rzeczpospolitej Święta Narodowego w naszym mieście. Na budynkach publicznych instytucji miejskich, powiatowych, gminnych i innych nie wywieszono flag państwowych. Również Konwent Organizacji Kombatanckich w Tczewie nie uczcił tego Święta. - zwraca uwagę Kazimierz Maciejewski, członek stowarzyszenia - Dziś przywracaniu prawdy służyć ma m.in. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - święto państwowe, które przypada 1 marca, a które w tym roku obchodzono po raz pierwszy. Najbardziej haniebnym jest fakt, że do dnia dzisiejszego kaci narodowych bohaterów nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności i żyją wśród nas, a niektórzy z nich - w naszym najbliższym sąsiedztwie. Pozostaje tylko przypomnieć wszystkim o obowiązku przekazywania młodemu pokoleniu Polaków tradycji upamiętnienia bohaterskich postaw Polaków w walce z faszyzmem, bolszewizmem i komunizmem.

Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Lech Kaczyński, a podpisał Bronisław Komorowski. Dlaczego wybrano datę 1. marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - odtąd data ta uznawana jest za symboliczną dla podziemia antykomunistycznego.
drukuj
Artykuł przeczytano 1803 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Nielegalna wycinka drewna
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+10
Utrwalacze "władzy ludowej" mają się lepiej! ~ 1_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 04.03.2011, 10:31
Bronisław K. podpisał ustawę, ale de facto jest pielęgniarzem "ludzi honoru" takich jak Wojciech J., czy Czesław K. Żadna to więc zasługa, a jedynie listek figowy dla prowadzonej przezeń polityki prosowieckiej. Powinniśmy pamiętać, że to dzięki m.in. śp. Januszowi Kurtyce mamy to święto."Janusz Kurtyka: 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług", „Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy."http://wpolityce.pl/view/multimedia/7878 link Przeciwko takiemu IPN protestował poseł Jan Kulas: http://zawszesolidarni.wordpress.com/2011/02/14/rozwalic-ipn/ link
Brak zdjęcia
-10
jeszcze jeden ~ jac_gość
IP: 77.254.xx4.xx0
Data: 04.03.2011, 12:48
Jeszcze jeden powód do zabłyśnięcia i do nie upilnowania pomnika
Brak zdjęcia
+7
co z tą Polską? ~ Nostradamus_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 04.03.2011, 18:45
z przykrością po raz kolejny stwierdzam fakt, że tak mało tczewian czyta tak mało o tak ważnych sprawach. Dokąd my zmierzamy oglądając wyłacznie mydlane opery szkła kontaktowego z TVN. GDZIE HISTORYK kULAS zdrajca , który chce dokonać czystek w IPN I KTÓRY BOI SIĘ LUSTRACJI jak diabeł święconej wody,... PYTAM SIĘ GDZIE?
Brak zdjęcia
+7
ZAWSZE SOLIDARNI ~ Nostradamus_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 04.03.2011, 18:47
BRAWO ZA ODWAGĘ. NIECH BÓG WAS PROWADZI. BO TYLKO PRAWDA NAS WYZWOLI.
Brak zdjęcia
+6
Takie mamy w Warszawie pro sowieckie władze ~ _gość_gość
IP: 84.38.xx2.xxx
Data: 04.03.2011, 23:26
Komorowski woli zlecać budowę pomników bolszewikom - tak jak w Ossowie. To jest zgroza jak po Smoleńsku szybko zmierzamy w objęcia Putina. Pamiętacie to odtrąbione w TVNie wielkie pojednanie Polski z Rosja? Masakra
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew