tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 11:53
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Coraz bliżej budowy Centrum Transferu dla Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano: poniedziałek, 18.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 11

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa na budowę obiektu, jaki w ramach środków unijnych, które uzyskał Powiat Tczewski, stanie przy Specjalnym Ośrodku Szkolnoc - Wychowawczym, przy ulicy Grunwaldzkiej w Tczewie.

21 października władze powiatu podpiszą umowę z Urzędem Marszałkowskim o przyznanym dofinansowaniu na budowę Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia Rozwoju i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. Wartość projektu wynosi prawie 8 milionów.

Pomysłodawca pomysłu budowy obiektu - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego - Wojciech Rinc mówi: „Koncepcja powstania w Tczewie Centrum transferu europejskich systemów wsparcia i aktywizacji osób niepełnosprawnych powstała w 2005 roku. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tczewie od lat prowadzi szeroką działalność w celu stworzenia nowoczesnego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w oparciu o doświadczenia wielu partnerów krajowych i zagranicznych. Na terenie Powiatu Tczewskiego brakuje bazy do realizacji działań z zakresu pełnej rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, które mają znacznie utrudniony dostęp do kultury, rekreacji i sportu.
Z analiz prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego (przedstawionych m.in. na Międzynarodowej Konferencji : „Szanse i możliwości osób niepełnosprawnych w społeczeństwie europejskim”) wynika, że jedynie zapewnienie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie usług edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, turystycznych dla osób niepełnosprawnych, począwszy od wczesnego dzieciństwa, aż do uzyskania pełnych kompetencji społecznych i zawodowych - bez względu na osiągnięty wiek oraz rodzaj niepełnosprawności pozwoli tej grupie na pełny i ciągły dostęp do edukacji i aktywny udział w życiu społecznym i zawodowym regionu”.


Projekt będzie polegał na budowie obiektu użyteczności publicznej (powierzchnia 3234,95 m2 ), w którym zorganizowane będą wydarzenia kulturalne i rekreacyjno-sportowe (10 imprez masowych w 2012 roku). W Centrum znajdzie się m.in.: basen rehabilitacyjny, kręgielnia, galeria sztuk, gabinet hydromasażu i masażu, sala widowiskowo-konferencyjna, biblioteka, sala komputerowa oraz zaplecze noclegowe. Z obiektu korzystać będzie rocznie około 25 tysięcy osób. Budowa Centrum podniesie atrakcyjność Starego Miasta, a także wpłynie na rozwój jego funkcji miejskich i ponadlokalnych, w tym skierowanych przede wszystkim do osób niepełnosprawnych.

„Brak odpowiedniej infrastruktury ogranicza możliwości rozwoju i pełnego udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, co z kolei przekłada się na bierność tych osób, zarówno pod względem społecznym, jak i zawodowym. Również ze względu na wysoką liczbę osób niepełnosprawnych (13,8% mieszkańców województwa pomorskiego), jak też ich niską aktywność społeczną i zawodową (sięgająca 17,3%, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej odsetek tez sięga 40-50%) realizacja tego projektu jest szczególnie pilna” - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.
Autor: KW
drukuj
Artykuł przeczytano 3865 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Arkadiusz Kamiński
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (11)   Zmień kolejność
 
user_ico_Maxx
+11
Cieszą mnie inwestycje dla niepełnosprawnych ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 18.10.2010, 00:40
Ale czy taki obiekt nie izoluje tych osób ? Czy nie lepiej aby 'normalne' obiekty użyteczności publicznej były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ?
Brak zdjęcia
-7
gratuluję ~ andrzej_gość
IP: 109.207.xx7.xx4
Data: 18.10.2010, 01:13
Brawo Wojtek, brawo Starostwo, brawo Starosta.
Brak zdjęcia
+7
ojejojej_gość
IP: 82.160.xx8.xx4
Data: 18.10.2010, 09:12
Kilka dni temu było info na ten temat. Ale dla sukcesu wyborczego trzeba info powtórzyć. A będzie też relacja z podpisania umowy, bo już nie mogę się doczekać. Cóż za pracowita ekipa - szkoda tylko, że na wiadukcie i moście lisewskim też należącym do staroisty tego nie widać
user_ico_hehehe
-1
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 18.10.2010, 09:32
viva la vituś , viva la vaza, władza dla vasali wielkiego Wodza Vitolda :)))
 
Brak zdjęcia
+2
Dar_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 18.10.2010, 09:49
Wybory tuż - tuż i wizualizacji jest coraz więcej. Z tym, że to nawet nie jest wizualizacja Centrum Transferu, a jest to raczej zbliżone do elewacji przedstawionej w kolorze płaskim.
user_ico_C>K>M
+8
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 18.10.2010, 10:19
Bardzo profesjonalna wizualizacja, zwłaszcza przejście między jesiennymi drzewami a błękitnym niebem:) Jeszcze tylko Cartmana brakuje:)
Brak zdjęcia
+6
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 18.10.2010, 12:17
Ta wizualizacja była robiona na kalkulatorze.
 
user_ico_hehehe
+2
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 18.10.2010, 12:40
za jest po lewej sosna w kapeluszu ::)))
 
Brak zdjęcia
+3
ŻENADA!!! ~ BUCA_gość
IP: 77.254.xx0.xx8
Data: 18.10.2010, 17:41
A CZY POWSTANĄ JAKIEŚ MIEJSCA PRACY DLA MŁODYCH I TYCH STARSZYCH, WARTOŚCIOWYCH,INTELIGENTNYCH, WYKSZTAŁCONYCH, POSIADAJĄCYCH FACH, UCZCIWYCH MŁODYCH LUDZI, CZY NADAL BĘDĄ ONI SKAZANI NA WYJAZD Z MARTWEGO MIASTA TCZEWA BEZ PRZYSZŁOŚCI? CHCEMY PRACOWAĆ UCZCIWIE, PŁACIĆ PODATKI SWOJEMU MIASTU, NIE UPRAWIAĆ ŻEBRACTWA W MOPS-IE, NIE BRAĆ LEWYCH RENT I ŚWIADCZEŃ Z RÓŻNYCH INSTYTUCJI??? CZY PAN ŻYJE I DZIAŁA W TCZEWIE, STAROSTO, CZY POZUJE PAN TYLKO DO ZDJĘĆ I OBLATUJE IMPREZY KULTURALNO- ROZRYWKOWE??? NIE JESTEM SŁABA, CHORA, STARA, MAM WYŻSZE WYKSZTAŁCENIE I BRAK PRZYSZŁOŚCI W TCZEWIE...
Brak zdjęcia
+2
Ha Ha ~ Super_gość
IP: 78.88.xx5.xxx
Data: 18.10.2010, 23:08
Witusiowi już nic nie pomoże, przepadł :)
Brak zdjęcia
0
ŻENADA!!! ~ BUCA_gość
IP: 77.253.xx6.xx2
Data: 19.10.2010, 19:18
DLACZEGO TO MIASTO DYSKRYMINUJE ZDROWYCH, AKTYWNYCH, WYKSZTAŁCONYCH, MĄDRYCH?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew