Rewitalizacja w Gniewie. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na przepaść między zamkiem a resztą miasta

Konsultacje w Gniewie (fot. gniew.pl)
Rewitalizacja w Gniewie. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na przepaść między zamkiem a resztą miasta
W środę, 15 lipca w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki odbyły się konsultacje społeczne na temat rewitalizacji Gniewu. Spotkania prowadzone przez firmę AMT Partner z Gdańska, opracowującą Lokalny Program Rewitalizacji, odbyły się już po raz trzeci. Tym razem to przedsiębiorcy mówili o potrzebach rozwoju starego miasta oraz o mocnych i słabych stronach gniewskiej starówki.

Przedsiębiorcy zapoznani zostali najpierw z wnioskami, jakie wypłynęły z wcześniejszych konsultacji, a następnie zebrani poproszeni zostali o wymienienie problemów, jakie obecnie nie pozwalają miastu na rozwój, bądź znacznie go hamują. Jako pierwszy wskazano problem unoszącego się nad starym miastem dymu, pochodzącego z domowych pieców. Zwrócono więc uwagę na potrzebę zastosowania w Gniewie rozwiązań niskiej emisji. Wśród negatywów pojawiły się również m.in. problemy własnościowe budynków na starym mieście czy wzmożony ruch samochodowy. Przedsiębiorcy, niektórzy działający nawet bezpośrednio w branży turystycznej, wskazywali też na ogromne różnice między przestrzenią zamkową a starym miastem, które niejednokrotnie zauważają turyści. Chodzi tu przede wszystkim o infrastrukturę przestrzenną - stan ulic i budynków, która po przekroczeniu zamkowych murów, wymaga znacznej poprawy.

Głos w dyskusji na temat ożywienia miasta zabrała także profesor archeolog Małgorzata Grupa, która od sześciu już lat prowadzi przy parafii badania archeologiczne. Kobieta zwróciła uwagę na wyjątkowość miasta oraz unikalność znalezionych podczas badań materiałów, których wartość porównywalna jest do zbiorów zgromadzonych w British Muzeum czy Luwrze. Archeolog zwróciła więc potrzebę wyeksponowania wszystkich przedmiotów. Badaczce zależy na stworzeniu w Gniewie muzeum z eksponatami znalezionymi podczas badań archeologicznych w Gniewie, które z pewnością przyciągnęłyby do miasta sporo zainteresowanych. Pod dyskusję w trakcie konsultacji poddano więc potencjalne miejsca, które mogłyby pełnić rolę takiego muzeum. Nad znalezieniem odpowiedniego lokum zastanawiają się włodarze naszej gminy. Miejmy nadzieję, że przyszły rok badań archeologicznych, będzie mógł towarzyszyć otwarciu takiego muzeum, a my wszyscy będziemy mieli okazję zobaczyć rzeczy, jakie na przestrzeni minionych lat wykopali na terenie gniewskiej świątyni toruńscy archeolodzy.

Konsultacje społeczne odbyły się w ramach opracowywanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniew do roku 2020.


Lokalny Program Rewitalizacji to dokument, który rozpoczyna proces rewitalizacji na tych obszarach miasta, na których stwierdzono największe nasilenie negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Działania rewitalizacyjne zaplanowane na obszarach zagrożonych degradacją, które zostaną wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji mają szansę na uzyskanie zewnętrznego finansowania.

Drukuj
Prześlij dalej