tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 01:20
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Młodzi, a rwą się do polityki

Opublikowano: poniedziałek, 01.03.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W dniach 19-21 lutego w Warszawie skrzyżowały się drogi osób kształtujących politykę młodzieżową na najniższym szczeblu, w samorządzie gminnym. Było to Ogólnopolskie Spotkanie Ewaluacyjne w ramach projektu "Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce" organizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin. Wzięli w nim udział również przedstawiciele tczewskiej MRM.

Było to piąte spotkanie stanowiące zwieńczenie działań podjętych w ostatnich miesiącach. W stolicy obradowało ponad stu przedstawicieli młodzieżowych samorządowców z Polski na temat swojej działalności, rozważając nad możliwościami wprowadzenia zmian w ustawie dot. młodzieżowych rad oraz projektem powołania Polskiej Rady Młodzieży zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorzy położyli bardzo duży nacisk, aby w programie nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń, dialog pomiędzy uczestnikami oraz edukację pozaformalną. Pierwszy dzień rozpoczęło uroczyste otwarcie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki, na które przybyli m.in. Krzysztof Stanowski - wiceminister Edukacji Narodowej, Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent m. st. Warszawy, Bazyli Baran - przewodniczący Rady Miasta Szczecin, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele resortu edukacji oraz radni Rady Warszawy. Drugi dzień spotkania to wystąpienia ekspertów z Departamentu Komunikacji Społecznej MEN, Sejmu RP, Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego), warsztaty uczestników mające na celu wypracowanie prezentacji ewaluacyjnych poprzednie spotkania regionalne oraz ciesząca się największym zainteresowaniem wśród uczestników "Giełda Młodzieżowych Rad i Miast". W ostatnim dniu młodzi rajcy mieli okazję uczestniczyć w prezentacji nowatorskiej e-platformy wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Młodzieżowymi Samorządami Lokalnymi (www.mlodziezowerady.eu). Ukoronowaniem całości projektu było spotkanie zebranych w Warszawie młodzieżowych radnych w Sejmie RP w sali im. Konstytucji 3-go Maja, podczas którego przedstawione zostały wnioski ze spotkań regionalnych wypracowane przez uczestników. Na spotkanie przybyli m.in. Jerzy Szmajdziński - wicemarszałek Sejmu RP oraz Michał Szczerba - poseł na Sejm RP. Spotkanie zostało objęte patronatem marszałka Sejmu - Bronisława Komorowskiego. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem: Minister Edukacji Narodowej, Ministra Skarbu Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej. Przedsięwzięcie kończy się 1 kwietnia 2010 r. Do tego czasu zostanie wydana publikacja dotycząca efektów wszystkich pięciu spotkań oraz zagadnień polityki młodzieżowej w odniesieniu do pozycji młodzieżowych rad w naszym kraju.

- Jesteśmy pod wrażeniem tego co udało nam się osiągnąć, jeszcze rok temu kiedy pisaliśmy projekt nie sądziliśmy, że to może stać się rzeczywistością. Dziś możemy podsumować projekt, który jako pierwszy w Polsce pozwolił na integrację Młodzieżowych Rad w naszym kraju. Już nie jesteśmy anonimowi wobec siebie, co więcej stanowimy zgraną całość, która ma wiele do powiedzenia
- stwierdził tuż po zakończeniu projektu Sylwester Perowicz - koordynator projektu. - Projekt Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce, jest przedsięwzięciem innowacyjnym w skali całego kraju - stanowi skuteczną próbę zmiany oblicza młodzieżowej samorządności w Polsce. Propozycje zmian wyszły bezpośrednio od młodych radnych, którzy lepiej niż ktokolwiek inny wiedzą jak wyglądają realia ich własnej pracy - mówi Petros Tovmasyan, uczestnik projektu.

Na spotkaniu Młodzieżową Radę Miasta Tczewa reprezentowali Mateusz Dziudziel - przewodniczący, oraz Paulina Pietuch i Marta Block.
drukuj
Artykuł przeczytano 2320 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kradzieże krzyży z nagrobków
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+4
mv MRM > /dev/null ~ kierowca roweru_gość
IP: 88.199.xx6.xx6
Data: 01.03.2010, 00:19
Rwą się do polityki, czy do ciepłych posadek? No offence, ale Młodzieżowa Rada Miasta to jakaś pomyłka. Czym oni się tam zajmują? Organizowaniem konkursów, pomoc schroniskom czy potrzebującym dzieciom? Od tego są fundacje czy hospicja i pomaganie w tych instytucjach nazywa się WOLONTARIATIEM, a członkowie MRM są nadzwyczajnie uprzywilejowani np. 100% ulgi od komunikacji miejskiej. Proszę podać mi kilka przykładów jak się ma działalność MRM do prawdziwej polityki? Ah, jak mógłbym zapomnieć o dostarczaniu emocji dzieciom ;-D (szczegóły na YouTube)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew