tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 18:58
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Obligacje komunalne za 24 mln zł - tczewianie mogą inwestować

Opublikowano: poniedziałek, 19.07.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 24 mln zł - papiery wartościowe mają pomóc w sfinansowaniu planowanego deficytu budżetu miasta na ten rok. Władze miasta liczą na to, że papierami zainteresują się nie tylko banki, ale także sami mieszkańcy grodu Sambora.

Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu podjęli jeszcze przed wakacyjną przerwą tczewscy radni. Dlaczego gmina miejska zdecydowała się na emisję papierów?

- Dostaliśmy dofinansowanie na duże zadania wsparte ze środków unijnych - zawsze w tego typu przypadkach musimy zabezpieczyć udział własny. Ponieważ zadania są bardzo kapitałochłonne, dlatego musimy zabezpieczyć środki własne w postaci długu publicznego - może to być kredyt, mogą to być obligacje. My chcemy wyemitować obligacje. Mniejsza kwota będzie też pochodzi z kredytu, bo do końca nie wiadomo, jakie środki zostaną zaoszczędzone w przetargach, a kredyt łatwiej zmienić. Natomiast obligacje są określone co do kwoty, którą trzeba wykorzystać w danym roku. - wyjaśnia nam prezydent Tczewa, Zenon Odya.

Miasto chce wyemitować obligacje na kwotę 24 mln zł - ich spłacanie ma rozpocząć się nie wcześniej niż za 7 lat. Cena emisyjna jednej obligacji wyniesie 1. tys. zł. - emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej i zostanie skierowana do inwestorów krajowych i zagranicznych w liczbie mniejszej niż 100 osób:

- Novum jest to, że chcemy wystąpić z ofertą do mieszkańców Tczewa - jeśli posiadają wolne środki, będą mogli takie obligacje nabyć i współuczestniczyć w rozwoju miasta. To z jednej strony promocja miasta, a z drugiej gwarancja - podobnie jak w przypadku obligacji skarbu państwa, że są to środki, które się zwrócą, oczywiście ze stosownym oprocentowaniem. Powinno być wyższe niż w przypadku lokowania środków na koncie bankowym. - dodaje prezydent.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Zdaniem twórców uchwały przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3046 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kontrola Policji
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
inwestować w czczef ~ wolne żarty_gość
IP: 89.206.xxx.xx5
Data: 19.07.2010, 08:13
inwestować w czczef? wolne żarty!
Brak zdjęcia
-2
inwestowac w czczef ~ miodzio_gość
IP: 83.25.xx2.xx9
Data: 19.07.2010, 19:10
wuju naucz sie pisac tczew idz do szkoly bo mi ciebie zal.pl
 
user_ico_Maxx
-3
A dlaczego nie ? ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 19.07.2010, 14:54
Ale nie z troski o miasto ale dla osobistej satysfakcji że osoba uważająca się za ważnego prezydenta ważnego miasta będzie wisieć mi kasę, i to na procent :P.
user_ico_C>K>M
0
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 19.07.2010, 17:29
I wypłaci Ci ten procent z Twoich podatków :)
 
Brak zdjęcia
0
mropenvitamine nielog_gość
IP: 78.88.xx7.xx2
Data: 19.07.2010, 22:08
A za 7 lat miasto wypusci kolejna emisje obligacji, tym razem na kwote 36 milionow. Pieniadze z obligacji II emisji pojda na pokrycie splaty tej pierwszej.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew