tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 22:28
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

X Zlot Klubów Europejskich - młodzież z całego kraju gościła w grodzie Sambora

Opublikowano: Środa, 22.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Młodzi ludzie z całej Polski w ub. tygodniu zjechali do Tczewa. Od ostatniego czwartku do soboty (16-18.09) Klub Europejski działający przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie gościł młodzież z polskich miast, która należy do Klubów Europejskich funkcjonujących przy szkołach, m.in. w Bydgoszczy, Pile, Wrocławiu, Kartuzach, Kutnie, Nowym Tomyślu, Włocławku, Gdańsku, Człuchowie, Gdyni, Szczecinku, czy Solcu Kujawskim. Przez trzy dni na przybyłą młodzież czekało mnóstwo atrakcji.

W X Zlocie Klubów Europejskich uczestniczyło 75 osób. Jego organizatorem był tczewski klub - zwycięzca ubiegłorocznego zlotu we Wrocławiu.

- Celem naszej imprezy jest utrwalanie świadomości europejskiej wśród młodzieży poprzez kształtowanie postawy dumy i zrozumienia dla własnych korzeni, tradycji i kultury - a wszystko to oczywiście w formie artystycznej rywalizacji i w konwencji zabawy - mówiła opiekunka tczewskiego Klubu, Wioletta Głowińska.

Zgodnie z tą zasadą przygotowano dla uczestników jubileuszowego Zlotu mnóstwo ciekawych konkurencji i atrakcji. Po uroczystym rozpoczęciu Zlotu w CKiS w Tczewie, w którym uczestniczyła, oprócz przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu, młodzież oraz zainteresowani działalnością klubów Tczewianie, Kluby Europejskie udały się do Centrum Rekreacji i Rozrywki "Ebro" w Tczewie, gdzie odbyła się pierwsza konkurencja, jaką był turniej gry w kręgle. Pierwszy rzut kulą wykonał starosta tczewski, Witold Sosnowski, patron honorowy imprezy, który tym samym dokonał oficjalnego otwarcia trzydniowych zmagań młodzieży. Również na kolejne dni przewidziano moc atrakcji w ramach Zlotu. Odbyły się między innymi przejażdżki kolejką po Tczewie z przewodnikiem (atrakcję tę zapewnił młodzieży właściciel firmy PUH Latocha - Tomasz Latocha), warsztaty manualne w CWRDW w Tczewie, zwiedzanie zamku w Gniewie oraz ognisko w Maciejówce w Opaleniu. Główną atrakcją Zlotu był wyjazd do Kolibek największego parku rozrywki, gdzie organizatorzy klubu zapewnili młodzieży dzień wrażeń, w ramach, którego odbyły się: "skoki adrenaliny", jazda quadami, średni park linowy, strzelnica, "tyrolka".

Przeprowadzone podczas Zlotu konkurencje wyłoniły zwycięzcę jubileuszowego Zlotu. Został nim Klub Europejski z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Piły. Gratulacje i nagrody dla wszystkim uczestników Zlotu przekazał młodzieży starosta, Witold Sosnowski:

- Polska znajduje się w centrum Europy. My tworzymy Europę, która może wiele nam zaoferować, ale i my powinniśmy wnieść do Europy cząstkę nas i naszego kraju. Jak widać mamy czym się dzielić i chlubić. Europa kultur i różnorodności to Europa, w której poczesne miejsce zajmuje Polska. Poczesne miejsce zajmują ludzie młodzi, którzy znają swoją wartość oraz mają coraz większą świadomość swojej roli do spełnienia właśnie w Europie.

Nagrodą dla zwycięzców były walizki lotnicze i aparaty fotograficzne. Dzięki długiej liście sponsorów wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali cenne nagrody. Kluby Europejskie są formą współdziałania nauczycieli oraz uczniów w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy o Europie i Unii Europejskiej i jej instytucjach. Zajmują się one, jak sama nazwa wskazuje, upowszechnianiem wiedzy o Europie - państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach, integracji europejskiej wśród członków klubu, innych uczniów szkoły, a także rodziny, znajomych, mieszkańców miejscowości czy regionu. Pierwsze Szkolne Kluby Europejskie powstały w Portugalii, skąd idea ta przeniosła się do całej Europy. W Polsce pierwsze kluby zaczęły powstawać na początku lat 90-tych, a ich nasilenie wystąpiło na przełomie drugiego tysiąclecia. Klub Europejski w Ekonomiku został powołany w 2000 roku z inicjatywy młodzieży i opiekuna - Wioletty Głowińskiej.

Co osiągnął tczewski klub?

• I miejsce w Ogólnopolskim Zlocie Klubów Europejskich w latach:
2008/09 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Makowski Alan
2007/08 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Musiał Waldemar
2001/02 - Bukała Joanna, Cisewska Anna, Śledź Magdalena
• III miejsce w Ogólnopolskim Zlocie Klubów Europejskich 2006/07 - Czaja Marek, Malinowski Piotr, Gregorkiewicz Łukasz

• III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"
2009/10 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Makowski Alan

Klub bierze również udział w wielu innych konkursach o tematyce europejskiej, np.
• Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej (corocznie etap szkolny i okręgowy)
• Konkursie Polska w Unii, organizowanym przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Gdańskiego (corocznie etap szkolny i wojewódzki, dwa razy udział w finale 2009/10 oraz 2006/07 -miejsca w pierwszej dziesiątce)

Klub organizuje Dni Europejskie np. "Dzień Europejski Ekonomiku" - wielopłaszczyznowe przedsięwzięcie w roku 2002, czy też Dzień Brytyjski w Ekonomiku, a także spotkania z ciekawymi ludźmi np. Senatorem Olgą Krzyżanowską , Longinem Pastusiakiem, prof. dr hab. Wiesławem Czyżowiczem, prof. dr hab. Anną Zielińską-Głębocką, Europosłem Tadeuszem Cymańskim itp. Tradycją stały się również Andrzejki Szkolne organizowane przez klub czy debaty oxfordzkie np. "Czym byłaby UE bez Polski?" - 2010, czy "Udział w wyborach do Europarlamentu szansą dla Polaków" - 2009.

Galeria zdjęć

Tczew - X Zlot Klubów Europejskich
Tczew - X Zlot Klubów Europejskich
Tczew - X Zlot Klubów Europejskich
drukuj
Artykuł przeczytano 2606 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Dwunastka czyta
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
maala_gość
IP: 109.207.xx7.xx6
Data: 22.09.2010, 01:44
brawo brawo brawo! Też chodziłam do Ekonomika i byłam w Klubie Europejskim :) GRATULACJE!! :D
Brak zdjęcia
+3
Latoszka_gość
IP: 89.200.xx3.xx8
Data: 22.09.2010, 08:35
Nasz Przystojniak Latocha tez jest na tym zdjeciu :)
Brak zdjęcia
+2
gość_gość
IP: 109.207.xx1.xx7
Data: 22.09.2010, 22:32
ZSE najlepszą szkołą w TCZEWIE jest!!!
Brak zdjęcia
0
. ~ martynka_gość
IP: 109.207.xx5.xx1
Data: 23.09.2010, 19:06
tez na tym bylam :) ale na zdjeciu mnie nie ma bo szybko na pociag musialam leciec ;/ ... a co do tematu to ogólnie było nudno ,, ale 30 punktów za obecnosc sie dostalo : ) kto chodzi do ekonoma ten wie o co chodzi :D
user_ico_dzika
0
dzika
Uż. zarejestrowany
Data: 24.09.2010, 18:56
Nie no chyba zlot ogólnie to musiał być ciekawy. Może otwarcie nie było za ciekawe. Zresztą ja się za bardzo nie mam co wypowiadać bo nie byłam. ; )
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew