tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 00:23
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Już dzisiaj (26.08) rozpoczyna się święto muzyki Grzegorza Ciechowskiego

Opublikowano: piątek, 26.08.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już dzisiaj (26 sierpnia) w Tczewie rozpoczyna się X edycja festiwalu "In Memoriam", poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz (współzałożycielka "Sistars"), Anna Karamon i Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny") - to oni wystąpią podczas tegorocznego jubileuszowego festiwalu. Już tradycyjnie nie zabraknie też koncertu piosenek muzyka pochodzącego z Tczewa.

Pierwszy festiwal odbył się 22 grudnia 2002 roku, w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Od tego czasu, co roku, Tczew niezmiennie rozbrzmiewa dźwiękami piosenek Republiki i solowych utworów Ciechowskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja "In Memoriam" jest, po raz pierwszy w historii festiwalu, wydarzeniem trzydniowym.

Dzisiaj (26. sierpnia) koncerty rozpoczną się o 19:30 w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie. Tego dnia wokaliści będą walczyli o Grand Prix nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa podczas koncertu finałowego VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

W sobotę (27. sierpnia) na scenie w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym zaprezentują się zespoły, które mogą zostać nagrodzone Grand Prix - nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego. Sobotnie występy rozpoczną się o 19:00.

Niedzielny (28. sierpnia) dzień finałowy rozpocznie się o 20:00 w tczewskim amfiteatrze. Podczas ostatniego dnia festiwalu, upamiętniającego dziesiątą rocznicę śmierci artysty, wykonawcy zaprezentują się wraz z zespołem festiwalowym. Swoje interpretacje piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki wykonają: Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz, Anna Karamon i Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny"), Roman Puchowski, Krzysztof Okupski i Małgorzata Szymikowska.

X Festiwalowi Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam" towarzyszyła będzie multimedialna wystawa zdjęć z poprzednich edycji festiwalu "Pod białą flagą". Otwarcie wystawy odbędzie się pierwszego dnia festiwalu w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym o 19:00. Podczas trwania festiwalu będzie można oglądać również wystawę zdjęć fanklubu zespołu Republika i Grzegorza Ciechowskiego - "Republika Marzeń".

"In Memoriam" to cykl koncertów, który na stałe wpisał się w mapę kulturalnych wydarzeń Tczewa i nie tylko. Od lat artyści z całej Polski prezentują swoje interpretacje utworów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Twórczość tego znakomitego artysty stanowi niewyczerpalne źródło inspiracji, nie tylko dla starszego pokolenia. Młodzi wokaliści i muzycy, uczestniczący w konkursach, udowadniają, że kompozycje Ciechowskiego są nadal aktualne.

Tczew to miejscowość, w której urodził się lider Republiki. Tu spędził swoją młodość i ukończył szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące. To właśnie tu do dziś mieszka jego rodzina i to właśnie z Tczewem wiążą się pierwsze doświadczenia literackie i muzyczne Grzegorza. Jego pierwszy zespół działał przy parafii staromiejskiej. Kolejnym doświadczeniem muzycznym był udział w tczewskich grupach jazzowych i folkowych, w których grał na flecie. Duży wpływ na Ciechowskiego wywarł Jacek Kliński, jego nauczyciel i "duchowy przewodnik", z którym współpracował do 1980 roku. Wiersze zaczął pisać w szkole średniej. Zainteresowanie literaturą rozwinęła w nim Anna Andrzejewska nauczycielka języka polskiego w tczewskim liceum. Pod jej wpływem wybrał studia polonistyczne. W swojej twórczości Grzegorz Ciechowski bardzo często odwoływał się do kolegów ze szkoły i przyjaciół z młodości.

Idea, która przyświeca festiwalowi "In Memoriam", pozostaje niezmienna. Jest to okazja, by młodzi artyści mogli zmierzyć się z repertuarem jednej z najbardziej uznanych polskich grup muzycznych i z solowym dorobkiem jej lidera. Dla młodych widzów i słuchaczy to szansa by poznać lepiej, przede wszystkim mniej znane, kompozycje Republiki. Dla bardziej obeznanych z muzyką Ciechowskiego to okazja aby usłyszeć nowe wersje jego piosenek i zaskakujące interpretacje. Przede wszystkim to uczczenie pamięci wielkiego artysty, uchronienie od zapomnienia jego twórczości.

Formuła festiwalu opiera się na konkursie dla młodych muzyków i wokalistów, którzy walczą o nagrody. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj muzyki. Gitarowe dźwięki pojawiają się obok bardziej kameralnych wystąpień. Jedną z głównych zalet piosenek stworzonych przez Ciechowskiego jest to, że każdy interpretuje ją inaczej. Festiwal "In Memoriam" jest przypomnieniem twórczości znakomitego muzyka, promocją młodych zespołów i przede wszystkim świętem dla wszystkich fanów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

Wstęp na koncerty oraz wystawy jest darmowy. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej festiwalu www.festiwalciechowskiego.tcz.pl
drukuj
Artykuł przeczytano 1934 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wiata rowerowa przy dworcu PKP
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew