tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 2 grudnia 2016r, godz. 20:57
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Boże Narodzenie na Kociewiu - tak kultywują tradycję

Opublikowano: czwartek, 15.12.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Ósmego grudnia odbył się już IX Powiatowy, a zarazem VI Gminny Konkurs "Boże Narodzenie na Kociewiu". W kultywowaniu świątecznych tradycji, najlepsi w tym roku okazali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie.

Boże narodzenie to czas radości, refleksji i odpoczynku od szarej rzeczywistości. Wtedy też chętnie odwołujemy się do staropolskich obyczajów i tradycji. Konkurs "Boże Narodzenie na Kociewiu" stanowi zatem wspaniałą okazję do pogłębiania znajomości tematu i utrwalania ponadczasowych tradycji kulturowych i rodzinnych. Głównym celem imprezy jest m.in. pobudzanie uczestników do inwencji twórczej, promowanie naszego regionu, a przede wszystkim kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia na Kociewiu.

W tym roku w konkursie udział wzięło dziewięć szkół z terenu powiatu tczewskiego. Wszyscy uczestnicy wykazać się musieli w trzech kategoriach: stroik bożonarodzeniowy i nakrycie stołu, potrawa i ciasto świąteczne oraz kolęda w gwarze kociewskiej.

Jak na tradycje święta jednak przystało, najważniejszą z kategorii były potrawy świąteczne, które oceniało aż trzech kucharzy. Wraz z jury do degustacji dań przystąpili również Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska oraz członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisław Ackerman, którzy otworzyli tegoroczną imprezę. Tak też na pierwszym miejscu uplasował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie, druga pozycja przypadła Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie zaś na trzeciej pozycji znalazł się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie.

Organizatorami wydarzenia byli Referat Społeczny Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie oraz ZSP Gniew. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Gniewie, Starosta Powiatu Tczewskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Prezes Zamku Gniew. Patronat medialny objęli Radio Głos i Nowiny Gniewskie.
Autor: PR
drukuj
Artykuł przeczytano 2573 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
ustawka ~ pikuś_gość
IP: 195.74.xx1.xx7
Data: 15.12.2011, 09:11
konkurs fajny, ale ustawiony z góry, w kulisach mówi się, że w czasie obrad jury przestawiało punkty = dlatego w gniewie wygrywa gniew! Szkoda, ze nie ma sprawiedliwości:(
Brak zdjęcia
0
szkoda ~ zło_gość
IP: 83.25.xx4.xx3
Data: 15.12.2011, 18:11
Byłem tam. Szkoda, że ustawka. Niezła przykrywka. Konkurs organizowany w Gniewie - wygrywa Gniew - kasa za wygraną zostaje w Gniewie. Potrawy niby przygotowywane przez uczniów - taaa.. akurat. Przecież wiadomo że gimnazjaliści nie przygotują takich potraw... Tym bardziej wychowankowie ze specjalnego ośrodka... Konkurs powinien być dla uczniów szkół średnich.
Brak zdjęcia
0
Konkurs ~ qwerty_gość
IP: 83.25.xx9.xx2
Data: 17.12.2014, 20:30
Konkurs jak konkurs, potrawy nie są przygotowywane przez uczniów , tylko przez nauczycieli. Często zdarza się , że są zamawiane w zaprzyjaźnionych restauracjach. A miał to być popis kulinarny uczniów. Jedynym warunkiem jest przygotowywanie potraw w czasie konkursu byłoby to bardziej sprawiedliwe.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew