Na sesji o budżecie obywatelskim

Pieniądze, niedziela, kalendarz (fot. tcz.pl)
Na sesji o budżecie obywatelskim
Za nami pierwsza edycja budżetu obywatelskiego. Właśnie ruszyła realizacja zadań, o które walczyli sami mieszkańcy. Ratusz powoli przymierza się do drugiej edycji, a uwagi do formy, w jakiej są wybierane są pomysły tczewian, mają niektórzy miejscy radni.

15 wniosków otrzyma dofinansowanie na realizację wskazanych przez mieszkańców zadań w ramach pierwszego w historii Tczewa budżetu obywatelskiego. Łącznie oddano 9069 głosów, z czego 7879 było ważnych. Przyczyny negatywnej weryfikacji to brak wymaganej liczby ważnych głosów (w 3 przypadkach), złożenie wniosku po terminie (1), koszt przekraczający zakładaną kwotę (ok. 150 tys. zamiast 50 tys.). Ostatecznie do dofinansowania wybrano te projekty, które zdobyły najwięcej głosów (średnio wnioski miały po 200-300 podpisów, rekordziści zebrali blisko 1000). Podczas majowej sesji swoje uwagi do tczewskiego budżetu obywatelskiego przedstawił radny Bartłomiej Kulas. Najmłodszy tczewski rajca zwracał uwagę na konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych ws. zasad Budżetu Obywatelskiego przed rozpoczęciem całej procedury oraz zmianę formuły głosowania - np. stworzenie specjalnego portalu, gdzie można byłoby głosować online po zalogowaniu się przez PESEL, a także zmianę terminów realizacji całego budżetu.

- Sądzę, że konieczna jest zmiana granic okręgów Budżetu Obywatelskiego i zmiana kwoty samego budżetu. Tegoroczny Budżet Obywatelski dowiódł, że lepiej zorganizowane osiedla potrafią przejąć wszystkie projekty dla siebie, podczas gdy inne mogą nie otrzymać żadnych środków. Poza tym niezwykle trudno jest pogodzić potrzeby nierzadko zupełnie różnych osiedli, połączonych w jednym okręgu np. Starego Miasta i osiedla Staszica. W tym zakresie proponuję do rozważenia dwa rozwiązania. Pierwszy wariant - gdzie jako punkt wyjściowy proponuję obecny podział miasta na jednomandatowe okręgi wyborcze do Rady Miasta. W ten sposób uzyskalibyśmy 23 w miarę reprezentatywne i spójne obszary. Dzięki temu żadne osiedle nie byłoby poszkodowane i każde otrzymałoby jakiś projekt w Budżecie Obywatelskim. Proponuję, aby w każdym okręgu zabezpieczyć kwotę łączną 50 000 złotych na realizację jednego lub kilku projektów. Wiązałoby się to oczywiście z koniecznością zwiększenia kwoty Budżetu Obywatelskiego z obecnych 500 000 do 1 150 000 złotych. W ten sposób zagwarantowano by jednak sprawiedliwą realizację potrzeb wszystkich lokalnych społeczności w Tczewie. - mówił Kulas.

Z kolei radny Zenon Żynda z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że to jego klub był wnioskodawcą uchwalenia budżetu i zgodził się z Bartłomiejem Kulasem, że o przeznaczeniu obywatelskich pieniędzy powinni decydować radni, a nie urzędnicy. Tymczasem ratusz kończy właśnie zadania związane z realizacją pierwszego budżetu,


- Budżet obywatelski to 100 procentach dzieło mieszkańców - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Bardzo nas cieszy bardzo duża liczba oddanych głosów, co tczewian stawia w czołówce miast, korzystających z takiego rozwiązania, co nie znaczy, że pewnych rzeczy nie można poprawić. Jesteśmy teraz na etapie realizacji tego projektu, mamy jeszcze trochę czasu na przemyślenia i ewentualne poprawki. Co do zwiększanie puli na wydatki obywatelskie, musimy pamiętać, że jest ona częścią normalnego budżetu, zatem trzeba byłoby ograniczyć jakieś inne zadania. Ale pamiętajmy, że część zadań zgłoszonych przez mieszkańców, które nie spełniły z różnych względów wymogów wpisania do budżetu obywatelskiego, chcemy zrealizować w ramach normalnego budżetu.

Dodajmy że w ramach tegorocznej edycji zostanie wykonanych 6 siłowni pod chmurką , w tym 4 z budżetu obywatelskiego. Nowe siłownie „obywatelskie” znajdować się będą na os. Górki (2 - rejon skweru 750-lecia oraz ulic Malczewskiego i Stanisławskiego), na os. Zatorze (1), na Suchostrzygach (1- rejon ul. Armii Krajowej - Jasińskiego). Czekamy na oferty od dostawców. Termin dostawy urządzeń - koniec lipca. Na początku czerwca ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż placów zabaw (dla 5 projektów). Place zabaw znajdą się na Suchostrzygach w rejonie ul. Armii Krajowej (2), na Górkach (2), przy ul. Jedności Narodu (1). Planowany termin realizacji: koniec sierpnia. Na rewitalizację ul. Królowej Jadwigi wpłynęły 4 oferty. Najkorzystniejszą złożyła Zieleń Miejska - za 49 446 zł. Zadanie będzie polegało na uporządkowaniu i zagospodarowaniu terenu (m.in. wykonanie trawnika, nasadzenia krzewów, postawienie donic z kwiatami, odmalowanie ściany budynku, płotu, wykonanie wiaty śmietnikowej). Będę też nowe stojaki na rowery - ratusz czeka na oferty od dostawców. Stojaków będzie łącznie 91, z czego 49 z budżetu obywatelskiego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • ka_gość

    11.06.2014, 10:15

    Jakiś absurd

    Jakiś absurd. Zgodnie z konstytucją mamy demokrację. Konstytucja wyjaśnia też na czym polega demokracja: Władzę sprawuje naród w sposób bezpośredni, albo poprzez swoich przedstawicieli. Tymczasem okazuje się, że mieszkańcy mają nikły wpływ na decyzje podejmowane w ich mieście. To w końcu demokracja, czy dyktatura urzędników?

    Odpowiedz
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • zaratustra83

    11.06.2014, 11:49

    demokracja?

    Tu nie ma demokracji, w Polsce panuje ustrój zwany biurokracją. Władza nie leży w rękach ludzi, dzierżą ją politycy i urzędnicy uzurpujący sobie prawo do decydowania o wszystkim.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    ka_gość

    11.06.2014, 12:39

    konstytucja!!!

    Ja przywołuję zapisy z Konstytucji!

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 

    zaratustra83

    11.06.2014, 14:35

    konstytucja RP

    Konstytucja RP jest martwym dokumentem. Konstytucja nie działa do puki Trybunał Konstytucyjny nie stwierdzi że coś jest lub nie jest z nią zgodne. Co ważniejsze na jej straży powinien w pierwszej mierze stać prezydent RP co ostatnio jest dość wątpliwe. Innymi słowy jeżeli Sejm przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją, jednak prezydent RP nie skieruje jej do TK lub tenże trybunał mimo oczywistej niezgodności z Ustawą Zasadniczą, stwierdzi że coś jest z nią zgodne to i tak prawo niezgodne z konstytucją RP będzie obowiązywać. To jest właśnie przykład na to że mamy biurokrację a nie demokrację. Pierwszą zasadą powinno być to że jeżeli jakakolwiek ustawa budzi kontrowersje co do zgodności z konstytucją, powinna z automatu trafiać pod lupę Trybunału Konstytucyjnego, ten zaś powinien na forum publicznym przeprowadzać sprawdzenie zgodności z ustawą zasadniczą. Najważniejsze jest to by ustawa co do jakiej są przesłanki o jej nielegalności, do momentu wyroku TK, powinna być pozbawiona prawa wykonalności, czyli może wejść w życie dopiero po pozytywnej opinii Trybunału Konstytucyjnego.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    ka_gość

    11.06.2014, 17:11

    Pewnie masz dużo racji

    Pewnie masz dużo racji. Ale "do puki" stawia Cię w nezbyt korzystnym świtle.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx3.xx0 

    zaratustra83

    12.06.2014, 07:37

    światełko

    "Do póki" świadczy tylko że jestem omylnym człowiekiem i jako takie popełniam błędy. Zdolność pisania poprawnie gramatycznie i ortograficznie w języku polskim nie jest wyznacznikiem jakości mojej myśli ani poglądów.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    zaratustra83

    12.06.2014, 07:39

    błędy

    Swoją drogą administrator powinien pomyśleć o możliwości edycji własnych postów, tak by użytkownicy mogli je poprawiać, lub chociaż o opcji "podgląd" tak bym mógł sprawdzić przed opublikowaniem czy wszystko gra. A tak czasami błąd się gdzieś wkradnie, wklei się przypadkowa literka lub gdzieś jakiejś zabraknie i nieestetycznie to wygląda :)

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    ka_gość

    12.06.2014, 09:45

    błędy

    Każdemu zdarzają się błędy. Mimo tego, ze sam również je popełniam, mocno mnie drażnią. Co do mozliwości edycji własnych tekstów - zgadzam się w stu procentach.

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • mtm_gość

    11.06.2014, 18:08

    pod chmurką

    dlaczego nie ma siłowni pod chmurką w parku miejskim , tam najwięcej ludzi spędza czynnie czas więc wydaje się dobre miejsce np zamiast tego zegara słonecznego

    Odpowiedz
    IP: 195.117.xx7.xx4 
  • siedzący byk_gość

    12.06.2014, 09:35

    Zwiększenie budżetu obywatelskiego ok...

    ...ale, reszta pomysłów poroniona. Tworzenie specjalnego portalu do głosowania w 60-tysięcznym mieście o tak małej powierzchni? Jego zaprojektowanie i utrzymanie będzie pochłaniało sporo środków, które można rozdysponować na pożyteczne sprawy. Podział miasta na małe okręgi z budżetem rzędu 50 000 zł sprawi, że mieszkańcy będą mogli co najwyżej decydować o ustawieniu ławek i nasadzeniu kwiatów, bo na więcej nie pozwoli ograniczenie finansowe - dziękuję bardzo za taką "sprawiedliwość", już wolę żeby ludzie z pomysłem, zdolni się zorganizować mogli wdrażać w życie ambitne plany. Wypowiedzi radnego Żyndy w ogóle nie rozumiem - o przeznaczeniu obywatelskich pieniędzy niech decydują obywatele, rada miejska już decyduje o "dużym" budżecie. Panowie radni, rozumiem że chcecie się wykazać aktywnością przed wyborami, ale nie skończcie się lansować na siłę.

    Odpowiedz
    IP: 81.190.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.