tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 01:39
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tczew debiutuje na parkiecie - obligacje na Giełdzie Papierów Wartościowych

Opublikowano: wtorek, 19.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W czwartek 28 października 2010 r. obligacje wyemitowane przez Miasto Tczew zadebiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wkrótce tczewianie, kupując obligacje, będą mogli uczestniczyć w procesie modernizacji miasta.

W czerwcu tego roku Rada Miejska zadecydowała o emisji obligacji komunalnych na okaziciela. Pozyskane w ten sposób 24 mln zł zostały przeznaczone na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta na 2010 r. spowodowanego głównie realizacją zadań inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, budową budynków komunalnych, modernizacją obiektów oświatowych oraz modernizacją i budową dróg i obiektów mostowych.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Zdaniem twórców uchwały przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych.
 
- Obligacje wyemitowano w pięciu seriach. Trzy serie po 6 mln zł, jedna seria w wysokości 4 mln zł i jedna seria w wysokości 2 mln zł. Wykup obligacji nastąpi po upływie od 7 do 10 lat od daty emisji. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z zespołu prasowego tczewskiego magistratu. - Emitentem oraz instytucją obsługującą emisję i zarazem wykup obligacji w wyniku przetargu został Bank PKO BP S.A.

28 października na Giełdę Papierów Wartościowych do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst trafi jedna seria obligacji o wartości 2 mln zł. Do obiegu publicznego zostanie wprowadzonych 2000 sztuk obligacji o jednostkowej wartości nominalnej 1000 zł. Odsetki od zainwestowanego kapitału wypłacone będą po upływie każdych 6 miesięcy w wysokości 0,79 proc. ponad stawkę WIBOR 6M. W pierwszym okresie odsetkowym łączna wysokość oprocentowania wynosi 4,78 proc. Wykup obligacji (obligacje siedmioletnie) nastąpi 23 sierpnia 2017 r.
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 2448 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Policjanci odzyskali telefon
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
Dług ~ Mateusz_gość
IP: 84.38.xx1.xx8
Data: 19.10.2010, 08:29
Pytanie z czego tu się cieszyć? Miasto zaciąga długi i nikogo to nie bulwersuje.
user_ico_C>K>M
-1
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 19.10.2010, 19:04
A kto ma się bulwersować skoro 80% Polaków ma olbrzymie długi i zero oszczędności. Cała nasza cywilizacja jest na kredyt, jak pęknie bańka to będzie gdzieś tak jak za sanacji. Głupich jest więcej niż mądrych, mamy demokrację i tak to będzie powolutku gniło.
 
Brak zdjęcia
0
A co ma miasto zaciągać ? ~ Lokis_gość
IP: 87.204.xx7.xx8
Data: 19.10.2010, 09:25
Szlam z Wisły ? Albo kredytowane inwestycje, albo taplanie się w błocku po kolana na głównych arteriach...
Brak zdjęcia
+1
a co z emisja dla mieszkancow? ~ zdziadapradziada_gość
IP: 83.25.xx5.xx6
Data: 19.10.2010, 16:32
zamiast kupowac,kombinowac za 5% chetnie zaplacilbym podatek dla miasta na kilka lat naprzod z 5% upustem na przyklad-ja mam plus,miasto tez-chyba ze .......
Brak zdjęcia
0
Obligacje dla tczewian ~ Lokis_gość
IP: 89.200.xx9.xx1
Data: 19.10.2010, 18:19
" Do obiegu publicznego zostanie wprowadzonych 2000 sztuk obligacji o jednostkowej wartości nominalnej 1000 zł."
 
user_ico_markwa@tlen.pl
-1
Brawo, wiedziałam Catalyst juz w zeszłym roku ~ markwa@tlen.pl
Uż. zarejestrowany
Data: 19.10.2010, 19:47
Jeszcze raz brawo, wiedziałam, że nasza gmina jest na liście już w zeszłym roku, a może z początkiem tego...Ogólnie dla obligacji przy takich stopach procentowych nie jest dobry czas, ale mają szansę się sprzedać. Teraz rentowności są w szczycie, ale skoro siedmiolatki...Zawsze ten papier pewniejszy niż obligi korporacyjne. Dobrze, że gmina szuka pieniędzy na inwestycje, szkoda tylko, że nie wykorzystuje propozycji inwestorów, którzy chcą mieć na jej terenie swoje siedziby. Mam wrażenie, że sprawę obligacji a inwestycji gruntowych przeprowadzają w gminie dwie różne osoby, a szkoda...Niech wójt weźmie przykład, bo ma pieniądze na tacy, miejsca pracy itp...Czy ktoś wie, kto zajmuje się doradztwem inwestycyjnym dla gminy?
Brak zdjęcia
0
grosz ~ 10_gość
IP: 79.162.xx2.xx3
Data: 20.10.2010, 13:05
zlamanego grosz bym nie dal za takie papiery
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew