Trsow świętował z okazji srebrnego jubileuszu

Trsow świętował (fot. Jacek Cherek)
Trsow świętował z okazji srebrnego jubileuszu

zobacz galerię zdjęć: 3
W Fabryce Sztuk odbyło się spotkanie podsumowujące 25-lecie działalności Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „TROSW”. Nazwa klubu pochodzi z zapisku w przywileju księcia świeckiego Grzymisława dla zakonu Joannitów z 1198, gdzie w dokumencie miasto Tczew jest wymieniany jako „TRSOW”.

Dokonania klubu przedstawił prezes Tadeusz Magdziarz. „TRSOW” ma na swoim koncie 827 pieszych wędrówek, 79 wypraw samochodowych, 20 rejsów po kanałach i jeziorach, 9 wypraw rowerowych, 6 spływów kajakowych. W wyprawach wzięło udział 9641 osób, w czasie których przebyto 10449 km.

Poza organizowaniem wycieczek członkowie klubu przyczynili m.in. do odnowienia cmentarza jeńców austriackich w dzielnicy Suchostrzygi Dworzec, umieszczenia znaków wysokiej wody na nadwiślańskim bulwarze w Tczewie i organizowali lub współorganizowali zjazdy i spotkania menonitów.

Na przełomie 25-lecia klub, a i jego i członkowie za swoją działalność otrzymywali nagrody i wyróżnienia: Złotą Honorową Odznakę PTTK, Odznakę Honorową Za Zasługi dla Turystyki ministra sportu i turystyki i medal Pro Domo Trsoviensi dla Tadeusza Magdziarza, Chwalbę Grzymisława dla Ireny Bruckiej, a pierwszy prezes klubu ś.p. Roman Klim otrzymał pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Tczewa.


Klub „TRSOW” cyklicznie co roku odbywa spotkania noworoczne przy ognisku - najpierw Młynkach, a potem Damaszce. Do tradycji klubu należy topienie Marzanny w Mylofie nad Brdą. Klub pamięta też o zmarłych członkach, dlatego co roku w listopadzie jego członkowie i sympatycy odwiedzają cmentarze.

Członkowie „TRSOW” dbają o dokumentację z wypraw i z działalności klubu, czego owocem jest 40 tomów kronik klubowych i 93 kronik prywatnych prowadzonych przez Ambrożego Milczewskiego, które są z zbiorach Sekcji Historii Miasta, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Podczas uroczystości część kronik klubowych została wystawiona ,dzięki czemu przybyli goście mogli się zapoznać z bogatym dorobkiem stowarzyszenia. Spotkania członków i sympatyków klubu odbywają się w każdą środę o godzinie 18.00 w Fabryce Sztuk.

Z okazji 25-lecia działalność klubu „TRSOW” Fabryka Sztuk wydała książkę „25 lat działalności Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „TRSOW” pod redakcją Tadeusza Magdziarza i Aleksandra Giełdona. Prezentacji publikacji dokonał dr Krzysztof Korda ,dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Publikacja zawiera krótką historią klubu, sylwetki prezesów, wspomnienia i wiersze klubowiczów, ciekawostki klubowe, materiały z kronik. Każdy uczestnik otrzymał spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki .

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia , medale, dyplomy i podziękowania. Odznaczenia Zarządu Głównego PTTK - wręczył prezes Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku - Józef Piotrowicz. I tak medal za pomoc i współpracę otrzymał Aleksander Giełdon. Honorową Odznakę PTTK-stopień brązowy otrzymali:
Wiesław Ankowski
Roman Andrzej Bieske
Halina Głąb
Dariusz Głąb
Dariusz Słomiński
Zdzisław Tolla
Dyplomy otrzymali
Maria Klein
Łucja Stawicka
Bogdan Ackerman
Zdzisław Łukowski

Swoje wyróżnienia przyznał także NKK „TRSOW”
Złoty kompas (za udział w największej ilości wędrówek w pięcioleciu 2012-2017) otrzymała Maria Klein 157 wędrówek
Przyznano wyróżnienia za udział w największej ilości wędrówek w całym w 25-leciu :
Tadeusz Magdziarz 626 wędrówek
Eugenia Hegele 610
Zdzisław Łukowski 426
Wiesław Dąbrowski 350
Roman Andrzej Bieske 276
Aleksander Giełdon 253
Maria Klein 237
Wiesław Ankowski 216
Joanna Dobrzyńska 215
Dyplomy otrzymali:
Maria Dziuk
Halina Głąb
Łucja Stawicka
Dariusz Głąb
Dariusz Słomiński
Bogdan Ackerman
Zdzisław Tolla

Podziękowania otrzymali: Alicja Gajewska wraz z pracownikami Fabryki Sztuk i Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu
Podczas uroczystości nie zapomniano o zmarłych członkach klubu, których uczono minutą ciszy.
Podczas uroczystości głos zabierali: gospodarz obiektu Alicja Gajewska, członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisław Smoliński, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej Jarosław Bartoszewski, przedstawiciel Pomorskiej Komisji Ochrony Przyrody PTTK w Gdańsku, przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów PTTK z Elbląga, Gdyni, Lęborka, Warki(Mazowsze)

Na koniec spotkania uczestnicy degustowali tort, specjalnie przygotowany na tę okazję, co odbywało się przy dźwiękach gitary, a także ubarwianymi przez śpiewy i tańce.

J.Ch

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • adi_gość

    11.03.2017, 08:25

    no i brawo, ale dlaczego w tym klubie nie ma żadnych młodych ludzi?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx5 
  • fas_gość

    11.03.2017, 18:46

    emeryten party.......

    Odpowiedz
    IP: 95.160.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.