Demografia będzie wielkim wyzwaniem szkół. Powiat tczewski przygląda się trendom

Uczniowie I LO oczekujący na inaugurację roku szkolnego (fot. tcz.pl)
Demografia będzie wielkim wyzwaniem szkół. Powiat tczewski przygląda się trendom
Problemy demograficzne mogą być największym wyzwaniem szkolnictwa ponadgimnazjalnego na najbliższe lata. Szkoły na razie monitorują plany resortu edukacji i przyglądają się trendom wśród młodych ludzi.

Starostwu Powiatowemu w Tczewie podlega 13 szkół, w których uczy się obecnie około 3,5 tysiąca uczniów. Urzędnicy przyjrzeli się ostatnio m. in. naborowi do klas pierwszych - w których wzięło udział 1130 młodych ludzi (29 procent zdawało do Liceów Ogólnokształcących, 49 do Techników, 22 proc. do Zasadniczych Szkół Zawodowych)

- Chcemy dążyć do tego, by młodzież rozpoczynająca naukę wiedziała, co chce robić w przyszłości. By decydowała się na wybór nauki zawodu, który pozwoli się odnaleźć na rynku pracy, a tylko ci najbardziej zdeterminowani wybierali naukę w liceach - mówiła podczas październikowej sesji Małgorzata Flisik, naczelnik wydziału edukacji w tczewskim starostwie.

Wielkim wyzwaniem szkół na najbliższe lata będzie demografia. Z danych wynika, że w roku szkolnym 2019/20 nabór może być niższy nawet o 10 klas w stosunku do lat poprzednich, co oznaczałoby praktycznie likwidację jednej szkoły:


- Przyglądamy się planom nowej reformy. Być może w roku szkolnym 2022/23 czeka nas z kolei podwójna kumulacja uczniów - jednocześnie może trafić tu młodzież po gimnazjum i ósmej klasie - dodaje Flisik.

Wydział przyjrzał się też wynikom ostatnich matur:

- Praktycznie 100-procentową zdawalnością może pochwalić się I LO, ale wiele szkół poprawiło się swoje wyniki - np. Zespół Szkół Ekonomicznych o 20 procent. - dodaje Flisik. - Co ciekawe wyniki z matur z języka angielskiego wypadły lepiej niż z języka ojczystego.

Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, szkoły mają stawiać na aktywną współpracę z pracodawcami.

Na październikowej sesji Zbigniew Zgoda (PiS) z komisji edukacji, mówił o potrzebie wychowania patriotycznego:

- Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do codziennego wykonywania obowiązków obywatelskich - mówił - Szkoła powinna tworzyć przychylny klimat dla wychowania patriotycznego. Nie można wymazać trzech słów - Bóg, honor, ojczyzna.

Waldemar Pawlusek (PO) dodawał, że jest przekonany, że dyrektorzy od lat realizują te funkcje:

- Nie mówmy natomiast - dokładamy do edukacji, ale inwestujemy w młodzież. Powiem tylko, że 70 procent polskich powiatów inwestuje w młodzież. Gdybyśmy szli wzorem Gdyni, inwestowalibyśmy nie 4 mln zł - jak obecnie - ale 9 mln. Są nawet takie gminy - które dają 7, czy nawet 14 tysięcy na jednego ucznia - dodawał.

Dodajmy, że 70 procent nauczycieli w szkołach powiatowych to kobiety, 94 proc. ma tytuł magistra, a 60 procent tytuł nauczyciela dyplomowanego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • _gość

    02.11.2016, 12:42

    Zawód emigrant :D

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx1.xx0 
  • niż demograficzny_gość

    02.11.2016, 13:55

    A co z pracą dla pociotów. Przecież niewolno zwalniać świętych nauczycieli, to jest zagrożenie demokracji.

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx2.xx6 
  • _gość

    02.11.2016, 15:33

    Szkoła powinna być LAICKA! Na razie nie mamy JESZCZE państwa wyznaniowego !Ale nowa władza chce wychowywać obywatela zaślepionego, narwanego narodowca, który bez refleksji będzie wykonywał polecenia. Z Chrześcijaństwem na które tak chętnie się powołujecie drodzy patrioci, narodowcy i inni Pis-owcy niewiele ma to wspólnego!

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx6 
  • grzes_gość

    02.11.2016, 18:01

    wedlug pana zgody najwazn iejsze sa trzy slowa[nikomu nic nie mowiace].a gdzie w tym wychowaniu nauka matematyki polskiego geografi i in nych przedmiotow?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx0.xx6 
  • aqw

    03.11.2016, 09:39

    A co to za problem zdać maturę, którą zalicza 40%? Do tego okrojono drastycznie program nauczania. Feminizacja zawodu nauczyciela to wielki problem, ale tutaj jakoś nikt nie krzyczy, ze to naruszenie równouprawnienia.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.