tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 15:48
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Policja przypomina, o czym musimy pamiętać przed pierwszym dzwonkiem

Opublikowano: poniedziałek, 30.08.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wkrótce parę tysięcy kilku- i kilkunastolatków z naszego miasta po dwumiesięcznej przerwie wróci do szkoły. Policjanci apelują - zanim nasze dziecko wyruszy samodzielnie zdobywać wiedzę, nauczymy je ogólnych zasad poruszania się po drogach, a przede wszystkim sami "świećmy" dobrym przykładem.

Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym dzieci stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych policja podejmuje w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły".

- Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko policja, ale również inne instytucje. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To rodzice powinni uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest ich dziecko
. - wyjaśnia naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Tczewie, podinsp. Krzysztof Bielski.- To od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, może zależeć bardzo wiele.

Najbardziej należy zadbać o pierwszoklasistów. Aby uchronić dziecko od wypadku, nie wystarczy nauczyć je podstawowych, ogólnych zasad poruszania się po drogach. Należy przede wszystkim dokładnie poznać drogę, którą dziecko chodzi do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wyrobić w dzieciach nawyki, które przyczynią się do tego, że ich droga na lekcje będzie bezpieczna.

- Należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Należy wybrać nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę prowadzącą z domu do szkoły. -
radzi Krzysztof Bielski. - Wybrać należy miejsca uczęszczane, nieustronne, aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc. Zwracamy natomiast uwagę, aby unikać pokazywania dziecku tzw. skrótów, które z reguły wiodą przez miejsca odludne, niejednokrotnie niebezpieczne.

Dziecku należy przypomnieć, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej drogi do szkoły. Drogę do szkoły wspólnie z dziećmi rodzice powinni kilkakrotnie przejść, pouczając o prawidłowych zachowaniach i zwracając uwagę na ewentualne zagrożenia. Wspólny niedzielny spacer może dać taką okazję. Pamiętajmy, że dziecko często próbuje nas rodziców naśladować. Za każdym razem, kiedy przebywamy z dzieckiem na ulicy, powinniśmy sami przestrzegać zasad prawidłowego poruszania się.

O czym pamiętać podczas spacerów z dzieckiem?

• nie przebiegajmy przez jezdnię - nawet przy zielonym świetle - ciągnąc za rękę dziecko,
• nie skracajmy drogi na skrzyżowaniu przechodząc po przekątnej,
• nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych,
• nauczmy dziecko rozpoznawania i znaczenia znaków drogowych.
 
Po stronie rodziców leży największa odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci. Dużą rolę odgrywają także szkoły, lokalne instytucje, policja i stowarzyszenia.

- Zwracamy się z prośbą do rodziców, jako osób najlepiej znających okolice szkół swoich dzieci, aby do Sekcji Ruchu Drogowego zgłaszali uwagi dotyczące braku odpowiednich znaków drogowych, niewłaściwego oznaczenia przejść dla pieszych, czy uszkodzonej sygnalizacji świetlnej. Apelujemy również do kierowców, aby w pobliżu szkół zachowali szczególną ostrożność. - dodaje naczelnik tczewskiej drogówki.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, policja przypomina tym wszystkim, którzy szkołę już skończyli, o obowiązku jazdy zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza z dozwoloną prędkością, zakazie kierowania pojazdem po użyciu alkoholu, zakazie wyprzedzania w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach szkół, a także obowiązku przewożenia dzieci w pasach bezpieczeństwa oraz w sposób nie zagrażający ich bezpieczeństwu.
drukuj
Artykuł przeczytano 1700 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Arcybiskup senior Henryk Muszyński  w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew