Noc Muzeów z cystersami

Noc Muzeów u cystersów (fot. mat. prasowe )
Noc Muzeów z cystersami
Około 2 tysiące osób odwiedziło dawne opactwo cysterskie. Podczas czwartej edycji pelplińskiej Nocy Muzeów w szczególny sposób przypomniana został historia przybycia szarych mnichów do Pelplina, która zadziała się przed 740 laty.

Wydarzenie to zobrazowała inscenizacja JAK CYSTERSI W PELPLINIE KLASZTOR ZAŁOŻYLI rozpoczynająca imprezę na placu katedralnym. W dalszej części programu konwent cysterski pod przewodnictwem opata Wernera podjął gościnnie w krużgankach Księcia Mestwina wraz z małżonką oraz dworem. Do wspólnej biesiady pachnącej staropolskim żurem książę zaprosił wszystkich, którzy na tę szczególną noc zechcieli przybyć do miejsca ustanowionego od dwóch lat Pomnikiem Historii.

Wiele osób skorzystało z możliwości zwiedzania obiektu wraz z przewodnikami; inni z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach świecownika, drukarza bursztyniarza i klasztornych zielarek. Oblężenie, jak zazwyczaj, przeżywało skryptorium. Dzieci chętnie brały udział w questingu z nagrodami. Chwile wyciszenia można było spędzić w dawnym oratorium, gdzie rozbrzmiewały gregoriańskie chorały. Imprezę zakończył pokaz fire show przed katedrą.

Kolejną Noc Muzeów w Pelplinie można uznać za bardzo udaną szczególnie, że tak wiele osób zechciało skorzystać z tej formy zabawy a równocześnie edukacji kulturalnej. Impreza dofinansowana została ze środków na rozwój kultury w Gminie Pelplin i Powiecie tczewskim w roku 2016.


Organizatorami IV NOCY MUZEWÓW W DAWNYM OPACTWIE CYSTERSKIM W PEPLINIE byli: Parafia katedralna, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej wraz z przewodnikami katedralnymi oraz Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe i Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina przy wsparciu Collegium Marianum oraz WSD w Pelplinie.

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, tworząc kulturę lokalną w oparciu o nasze pelpliński, bogate dziedzictwo kulturowe.

Drukuj
Prześlij dalej