tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 20 października 2016r, godz. 21:40
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Olimpijczycy już zarejestrowani, my możemy 22. października

Opublikowano: Środa, 05.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Olimpijczycy - Tomasz Majewski, mistrz z Pekinu w pchnięciu kulą oraz Piotr Małachowski, wicemistrz z Pekinu w rzucie dyskiem spotkali się z tczewską młodzieżą, by przekonać młodych ludzi jak wiele mogą zdziałać, rejestrując się jako dawcy szpiku kostnego. Sportowcy sami zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku. My możemy zrobić to samo już 22. października - wtedy w Tczewie odbędzie się "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego".

Olimpijczycy przyjechali do grodu Sambora w ramach w akcji "Wspólnie przeciw białaczce". Zaprosił ich do Tczewa Edmund Antczak, trener, a prywatnie mąż radnej Grażyny Antczak:

- Panowie natychmiast odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Nie mieli żadnych wątpliwości, by wziąć udział w akcji i stać się jej ambasadorami. Problemem było jedynie dogranie terminu, ponieważ olimpijczycy mają bardzo napięty harmonogram zawodów i treningów. - mówiła podczas konferencji prasowej Grażyna Antczak, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Sportowcy spotkali się z tczewskimi licealistami, by przekonać ich, że warto zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Na oczach dziennikarzy wpisali się również do Polskiej Bazy Dawców Komórek Macierzystych:

- Jeżeli nasza rejestracja pociągnie za sobą inne rejestracje, będzie super. Bardzo się cieszymy, że możemy wciąć udział w tym przedsięwzięciu - mówił Tomasz Majewski.

Zaangażowanie znanych sportowców w lokalną akcję cieszy władze Tczewa:

- Gdy jesteśmy zdrowi, nie myślimy o tych problemach. Dopiero, gdy sami zetkniemy się z chorobą lub dotknie ona naszych bliskich, zdajemy sobie sprawę, jak bezcenna jest pomoc w postaci podarowania drugiego życia. Liczę na to, że w Tczewie akcja spotka się z dużym odzewem. - mówił wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa.

W spotkaniu z mediami i licealistami uczestniczyła też przedstawicielka Fundacji Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych, która wyjaśniła, dlaczego warto zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i kto może zostać potencjalnym dawcą.

- Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 230 000 potencjalnych dawców z czego ok. 152 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 83 osoby oddały swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. - mówiła Ewa Majkowska, koordynatorka ds. rekrutacji dawców.

Tczewianie okazję do powiększenia bazy potencjalnych dawców będę mieli okazję 22. października br. Wtedy planowany jest w Tczewie "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji. Akcja odbywać się będzie w CWRDW w godz. 12.00-18.00.
drukuj
Artykuł przeczytano 2116 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Deszcz
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 178.37.xx3.xx5
Data: 05.10.2011, 14:18
w CWRDW ? Gdzie to jest ?
Brak zdjęcia
0
CWRDW?? ~ ona tczew_gość
IP: 109.207.xx9.xx9
Data: 05.10.2011, 16:08
CWRDW TO ZNACZY Centrum Wystawienniczo Regionalne Dolnej Wisły
Brak zdjęcia
0
NEEE! ~ goszzz_gość
IP: 178.36.xx7.xx8
Data: 06.10.2011, 06:55
to , nie jest CWRDW!!!! TYLKO TCK!!!!
Brak zdjęcia
0
Dzień dawcy ~ Jednak Centrum_gość
IP: 83.23.xx4.xx5
Data: 06.10.2011, 12:48
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się na 100% w Centrum Wystwiennicz-Regionalnym Dolnej Wisły 22 pażdziernika w godz.12-18.
Brak zdjęcia
0
Ortografia ~ Wilk_gość
IP: 83.11.xx0.xx5
Data: 06.10.2011, 21:55
Jak głupieje, zmieniła się pisownia czy to jakiś nowy wyraz? "że możemy WCIĄĆ udział w tym przedsięwzięciu ..."
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew