tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 18:54
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Festiwal ZDARZENIA. Grand Prix dla "Trzech sióstr"

Opublikowano: poniedziałek, 05.09.2011, 00:16. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

12. edycja festiwalu Zdarzenia przeszła już do historii. Przez cztery festiwalowe dni obejrzeliśmy dwadzieścia osiem artystycznych wydarzeń prezentowanych zarówno w salach teatralnych, scenkach na poddaszach, wiślanym nabrzeżu, czy kameralnych zakątkach Starego Miasta. Jury zdecydowało, że Grand Prix szajnowskiego festiwalu powędrowało do studentek Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu za "Projekt: Trzy siostry".

Co przeżywaliśmy przez ostatni weekend? 28 projektów teatralnych wpisanych w przestrzeń miasta. Już po raz dwunasty, tym razem na cztery dni (1-4 września). Tczew stał się miastem teatralnym. Sale widowiskowe, salki wystawiennicze, miejskie zaułki stały się świątyniami sztuki. Mocnym punktem Zdarzeń są zmagania konkursowe - w tym roku do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokazali także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii. Do tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono też 41 propozycji interdyscyplinarnej instalacji w przestrzeni miasta. Ze względów finansowych konkurs nie odbył się, jednak organizatorzy zdecydowali się multimedialną prezentację "Sztuka na wynos". W festiwalowym jury zasiedli w tym roku - Nikolai Georgiew, bułgarski reżyser, Agnieszka Koecher-Hensel, krytyk teatralny, Teresa Nawrot - reżyser i dyrektor berlińskiej szkoły aktorskiej oraz Fabio Omodei - dyrektor artystyczny RomaTeatroFestival.

- Podczas festiwalu był bardzo wysoki poziom. Jury z trudem wyłoniło zwycięzcę. Nagrodzone spektakle prezentowały twórcze opracowanie, profesjonalne aktorstwo i ludzką energię - mówił, ogłaszając wynik, Nikolai Georgiew - szef jury.

Jurorzy szczególnie doceniali samodzielne opracowanie sztuki i wyjście poza program szkolny. Do kogo powędrowały nagrody? Grand Prix tegorocznych Zdarzeń zdobyły studentki Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu za "Projekt: Trzy siostry". Przyznano również dwie równorzędne pierwsze nagrody - dla spektaklu "Kwartet na czterech aktorów" w opracowaniu Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz dla sztuki "Zima w czerwieni" Grupy Verte - Fundacji Rozwoju Teatru "Nowa Fala". Nagrodę specjalną, czyli wyjazd na RomaTeatroFestival, zdobył projekt "Dilemma" Olgi Kosteriny z Państwowego Uniwersytetu w rosyjskim Włodzimierzu.

Dodajmy, że tegoroczne ZDARZENIA rozszerzyły swój zasięg. Działania artystyczne miały miejsce nie tylko w Tczewie, ale także w Gdańsku. Tu organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej POMOST, zaproponowali widzom dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże oraz performance na nabrzeżu Motławy. Były to "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua (spektakl w Tczewie mogliśmy obejrzeć w sobotę) oraz "Miasto możliwe", które w grodzie Sambora oglądaliśmy na zakończenie festiwalu. Festiwalowy budżet zamknął się kwotą 450 tys. zł. - to, czy odbędzie się kolejna edycja, będzie m. in. zależeć od finansowego wsparcia, jakie zdecyduje się w przyszłym roku przekazać miasto (w tym roku magistrat wydatkował 65 tys. zł.)

Tak było na tegorocznych ZDARZENIACH
 
drukuj
Artykuł przeczytano 2558 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Anna Zalewska
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-12
max_gość
IP: 109.197.xx0.xx4
Data: 05.09.2011, 03:01
I tak oto nasze miasto pozbyło się kolejnej, zbędnej jak widać, porcji publicznych pieniędzy. Z drugiej strony, to tylko 65 tys., a więc kropelka w porównaniu z fontanną czy zegarem słonecznym. A gdyby tak przeznaczyć chociaż 100 tys. na przykład na sprzęt dla szkół, czy dodatkowe lekcje matematyki, co by nowych humanistów nie hodować.
Brak zdjęcia
+4
mam3_gość
IP: 109.207.xx4.xx9
Data: 05.09.2011, 09:47
Hodować to można idiotów
 
Brak zdjęcia
-5
max_gość
IP: 109.197.xx0.xx4
Data: 05.09.2011, 15:16
no przecież mówię :P
 
Brak zdjęcia
0
zdziwiony_gość
IP: 178.235.xx1.xx5
Data: 06.09.2011, 11:33
he, to ty mamy zegar sloneczny? gdzie? bo nawet nie wiem.
 
Brak zdjęcia
+1
mam3_gość
IP: 83.25.xx0.xx5
Data: 06.09.2011, 22:24
przecież o tobie mówię
 
Brak zdjęcia
+19
__gość
IP: 81.210.xx6.xx8
Data: 05.09.2011, 08:29
Mnie tylko przeszkadza, że Zdarzenie z roku na rok coraz bardziej przenoszą się z ulic na deski teatrów, a tym roku nawet zaczęły wynosić się do Trójmiasta. Szkoda, bo pierwsze Zdarzenie to były wydarzenia znacznie ciekawsze. Nie dało się przejść obok nich obojętnie. Teatry odbywały się na ulicy i to było właśnie fascynujące. Albo przedstawienie na placu Hallera, które przyciągnęło cały plac ludzi. Aktorzy rozmieszczeni byli po kamienicach, po przeciwnych stronach placu. To było coś czego nikt wcześniej nie widział, rzeczy o których można było opowiadać znajomym i zapraszać ich na kolejne edycje.
Brak zdjęcia
+2
entuzjasta_gość
IP: 79.189.xx4.xx0
Data: 05.09.2011, 13:26
A mnie Zdarzenia fascynują w dalszym ciągu... W tym roku udało mi się zobaczyć kilka przedstawień i na nowo wciągnęła mnie magia teatru... "Trzech sióstr" nie udało mi się zobaczyć, więc w mojej ocenie najlepsza była "Zima w czerwieni". Tyle osób narzeka na to, że w Tczewie mało się dzieje, ale wystarczyło zobaczyć, ilu z zainteresowanych pojawiało się na spektaklach... Tczew - miasto narzekaczy i zaściankowości z poczuciem niższości w stosunku co do chociażby Trójmiasta... Zdarzenia wychodzą w kierunku metropolii, to i dobrze... 63tys. wydane na kulturę to też źle... bo przecież można wydać na zajęcia dodatkowe dla osób słabiej uczących, albo chcących się doszkolić... widocznie w Tczewie nie przewiduje się doszkalania dla zainteresowanych pracą w teatrze, TV, radiu... Mam nadzieję, że UM dołoży i więcej w przyszłym roku na kulturę wysoką... Dziękuję wszystkim organizatorom tej imprezy a Pani Kasjaniuk wytwałości i siły, aby kolejne edycje odbyły się w Tczewie.
Brak zdjęcia
0
brawo!_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 05.09.2011, 16:34
nareszcie ktoś mądrze mówi
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew