Wiślana Trasa Rowerowa ma być gotowa do 2020 roku. Na jakim etapie jest zadanie?

Na odcinku tczewskim rowerzyści chętnie korzystają ze szlaku nad Wisłą (fot. tcz.pl)
Wiślana Trasa Rowerowa ma być gotowa do 2020 roku. Na jakim etapie jest zadanie?
Do 2020 roku ma powstać Wiślana Trasa Rowerowa. Pomorscy samorządowcy są już po serii spotkań w sprawie szlaku, który ma być prawdziwą atrakcją dla miłośników dwóch kółek. Tczew również bierze udział w projekcie.

W ramach projektu tzw. Wiślanej Trasy Rowerowej, łączącej Bałtyk z górami, na samym Pomorzu zaplanowano 200 km. dróg dla rowerów biegnących wzdłuż królowej polskich rzek - także w okolicach Tczewa. Na większości odcinków nie chodzi o ścieżki z masy bitumicznej - ale o całą infrastrukturę, oznakowanie szlaków, miejsca do wypoczynku i obcowanie z przyrodą. Na Pomorzu projekt Wiślanej Trasy Rowerowej zakłada wyznaczenie szlaków - na lewym brzegu od Wyspy Sobieszewskiej do Pieniążkowa, zaś na prawym brzegu od miejscowości Mikoszewo do Rusinowa na granicy województwa. Część trasy będzie przebiegać po koronach wałów wiślanych.

Projekt będzie wymagał współpracy wielu partnerów - tylko na terenie naszego województwa chodzi m. in. o Gdańsk, gminę Pruszcz Gdański, gminę Cedry Wielkie, gminę Suchy Dąb, Tczew, gminę Subkowy, Pelplin, Gniew. Zaś z drugiej strony Wisły - gminę Stegnę, gminę Ostaszewo, gminę Lichnowy, gminę Miłoradz, Sztum, gminę Ryjewo, gminę Kwidzyn, gminę Sadlinki. Liderem projektu na naszym obszarze jest miasto Tczew. Do ratusza dotarła na razie informacja, że powiat nie ma na razie środków, by budować drogę rowerową wzdłuż powiatowej trasy biegnącej w kierunku Koźlin.

- Otrzymaliśmy taką informację. Na razie zastanowimy się, co z tym zrobić - być może będziemy musieli wycofać się z koncepcji poprowadzenia trasy w ciągu ulicy Czatkowskiej - skoro powiat nie jest zainteresowanych poprowadzeniem drogi rowerowej na pozamiejskim odcinku. Będziemy ustalać, jak ma przebiec trasa - np. po wiślanym wale, czy przez osiedle Staszica - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski przyznaje, że w przypadku rowerowych planów na przyszły rok, wszystko rozbija się o pieniądze - m. in. z tego powodu na razie nie jest planowana budowa drogi rowerowej w kierunku Koźlin. Na ten roku powiat planuje tylko budowę ścieżki rowerowej - od granic administracyjnych miasta do Bałdowa. Zadanie ma być realizowane dzięki programowi tzw. "schetynówek". Na razie wszystko wskazuje na to, że powiat środki dostanie.

- Być może ścieżka rowerowa powstanie także w drodze między Pelplinem i Kulicami. Chcemy ją wyremontować wspólnie z gminą Pelplin, jeśli uda się pozyskać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - dodaje starosta. - Co do Wiślanej Trasy Rowerowej jesteśmy partnerem, ale nie - czynnym, a wspierającym w tym projekcie.

O Wiślaną Trasę Rowerową pytamy również w Urzędzie Marszałkowskim, który jest instytucją wiodącą dla tego zadania.

- Udział powiatów w naszym projekcie polega głównie na udostępnianiu gruntów pod realizację tego zadania na rzecz gmin. Rozmawiamy z wszystkimi partnerami, którzy mogą przyczynić się do sukcesu tej inwestycji. W przypadku powiatu tczewskiego pracujemy nad zmianą trasy - m. in. na terenie samego miasta - z ulicy Czatkowskiej - prawdopodobnie na koronę wałów wiślanych. W przypadku sąsiedniego powiatu - gdańskiego - liderem jest miasto Gdańsk, ale prowadzimy też rozmowy z gminami po drugiej stronie Wisły - np. być może w przypadku powiatu nowodworskiego liderem będzie starostwo powiatowe. Rozmowy na ten temat trwają. - mówi Michał Bieliński z departamentu turystyki i promocji Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Różnorodność krajobrazu oraz rzeźby terenu sprawia, że Pomorskie to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Chodzi o dwie rowerowe trasy międzynarodowe. Trasa R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) oraz Wiślana Trasa Rowerowa (będąca częścią R-9) położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo. Stworzone w ramach przedsięwzięcia trasy mają stanowić unikalny produkt turystyczny łączący turystykę aktywną z turystyką kulturową i przyrodniczą. Turysta przemierzający szlaki otrzyma pakiet unikalnych w skali kraju, walorów krajobrazowych (pas nadmorski, Delta i Dolina Wisły, równinny obszar Żuław), przyrodniczych (m.in. Nadmorski Park Krajobrazowy, Słowiński Park Narodowy) i kulturowych (Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle, Trójmiasto).


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • PLUSUJEMNY_gość

    08.12.2015, 10:10

    Na początek...

    proponuję usunąc szlabany na wale,które skutecznie uniemożliwiaja jazdę rowerem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jeśli miały one uniemożliwiac jazdę po wale cięzkiemu sprzętowi to można było zrobić przejazdy dla rowerów!

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx2.xx2 
  • _gość

    08.12.2015, 12:50

    OOOO to nawidocznej caly czas bedziemy jezdzic po dziurawej Czatkowskiej super !!! droga wylotowa tzw główna a każdy ma to w dupie !!

    Odpowiedz
    IP: 5.174.xx6.xx9 
  • _gość

    08.12.2015, 13:55

    Jestem za te szlabany psują całą zabawę z jady rowerem po wale a pod wałem gdzie nie widać okolic Wisły to już nie taka sama frajda. W tym roku zrobiłem sobie kółko między mostami knybawskim a kwidzyński i jedyne co się nie podobało to szlabany oraz brak przejazdu nad Wisłą w okolicach Gniewa.

    Odpowiedz
    IP: 195.205.xx2.xx5 
  • rowerowy_gość

    08.12.2015, 16:50

    jak najbardziej popieram +++

    + + +++++++ + +

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx5.xx1 
  • ADAMO_gość

    08.12.2015, 21:01

    MAPA i Oświecenie !

    A Może jakąś mapę wygenerować i pokazać na stronie co jest z co będzie do 2020roku?  Jak na razie .....widzę ciemno ! (patrz ścieżka rowerowa i chodnik )na GÓRKI-bez światła (no lampy ...jakże mamy ...... ale ciemne ) ). Nasz Urząd jest wspaniały w kreowaniu opóźnień i odbiorze bubli od wykonawców !

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx6 
  • _gość

    08.12.2015, 21:06

    Szkoda, że nie ma mapki z planem przebiegu WTR przez Tczew.

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx4.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.