Będzie rewitalizacja starówki w Gniewie. Co w planach?

Rynek w Gniewie czeka na rewitalizację (fot. tcz.pl)
Będzie rewitalizacja starówki w Gniewie. Co w planach?
Małym krokami rozpoczyna się rewitalizacja starówki. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące wymiany sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Zakończyć się one mają do marca 2016 r. Wtedy ogłoszone zostaną przetargi na wykonanie robót budowlanych. Prace rozpocząć się mają w czerwcu 2016 r. Jako pierwsza zmodernizowana ma zostać ul. Sobieskiego.

Odpowiedzialni za rekonstrukcję gniewskiej starówki będą urząd miasta i spółka Inwest-Kom. Na barkach samorządu spoczywać będzie wymiana nawierzchni, zaś na firmie wymiana sieci. Prace projektowe dotyczące wszystkich sieci, urządzeń i instalacji podziemnych mają się zakończyć do marca 2016 r. Wtedy zacznie się właściwa realizacja, ogłoszone zostaną przetargi na wymianę sieci, wykonanie robót budowlanych, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i budowy kanalizacji deszczowej.

Prace, a wraz nimi utrudnienia w ruchu rozpoczną się od ul. Sobieskiego i pierzei wschodniej placu Grunwaldzkiego. - Kompletnie zmieniona będzie musiała być organizacja ruchu, nad czym już teraz pracujemy. Prowadzimy rozmowy między innymi z zespołem zamkowym na temat dowozów turystów na zamek w trakcie remontów, bowiem autobusy nie będą mogły tam swobodnie wjeżdżać. Prace zaczną się od górnej części ul. Sobieskiego, koło kwiaciarni Jowita. Możliwe, że ruch puszczony będzie ul. Piłsudskiego, która jest szerokości ul. Sobieskiego. To jeszcze jednak nic pewnego, rozważamy różne możliwości - informuje prezes spółki Inwest-Kom, Jakub Jaskólski.

Przejazd remontowanymi ulicami udostępniony będzie tylko dla służb ratunkowych, straży pożarnej, policji i karetek.


- Ponieważ ulice będą rozebrane zachęcamy mieszkańców ulic Sobieskiego, Piłsudskiego i pl. Grunwaldzkiego do zgłaszania chęci przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej. To ostatnia taka szansa, ponieważ jak położone zostaną nowe nawierzchnie, nikt już nie dostanie zgody, aby ponownie kopać w tym samym miejscu. Wyłącznie w sytuacjach awaryjnych będą wydawane takie zgody - informuje Elżbieta Ziętek, kierownik Referatu Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

-My, jako zarządca drogi, i gmina, jako jej właściciel, nie powinna już wydawać w takiej sytuacji zgody. Nie miałoby sensu budowanie teraz, żeby za chwilę z powrotem rozbierać nawierzchnię. Firma Veolia deklaruje chęć wykonania tych sieci wraz z przyłączami, ale wszystko uzależnione jest od ilości odbiorców - dodaje Jakub Jaskólski.

Osoby zainteresowane takim przyłączeniem kontaktować się mogą z Piotrem Wardzińskim z firmy Veolia Północ sp. z o. o. Ciepłownia Gniew (tel. 660 531 465). Po stronie firmy leży koszt sieci i przyłączy, odbiorcy natomiast ponoszą wydatek budowy węzła i przystosowania instalacji wewnętrznej. Węzły mogą też wykonać inne firmy, do Veolii zgłosić należy jednak taką chęć. Można to zrobić tylko do końca grudnia 2015 r. Warto więc pospieszyć się z tą decyzją.

W 2017 roku kontynuowane będzie odtworzenie nawierzchni na placu Grunwaldzkim. W 2018 roku prace wymiany sieci i nawierzchni prowadzone będą na ul. Piłsudskiego. W tym czasie liczyć się niestety należy z utrudnieniami w ruchu. Parkingi w tym czasie dostępne będą m. in na terenie należącym do firmy Inwest-Kom. - Jest tam bardzo duży parking, który powinien pomieścić większość przyjeżdżających do miasta pojazdów osobowych - tłumaczy prezes spółki.

Inwest-Kom rozważa również położenie światłowodów, które umożliwią korzystanie z darmowej sieci internetowej wi-fi na rynku starego miasta. Rozważa się też przygotowanie przyłączy dla ewentualnego ogródka/restauracji, która stanąć by mogła w sezonie letnim na pl. Grunwaldzkim.

Pracownicy urzędu miasta, jak i firmy Inwest-Kom uważają, że docelowo remonty powinny przyciągnąć turystów do miasta, a nie tylko na zamek. Przez najbliższe lata trzeba się jednak będzie uzbroić w cierpliwość.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Obserwator_gość

    08.12.2015, 11:01

    rewitalizacja

    Cytat z wikipedi ,,Rewitalizacja (łac. re-+vita - dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie'' Jaka to rewitalizacja ? to są zwykłe remonty zniszczonej nigdy nie wymieninej sieci mediów za które i tak wszyscy płacimy w postaci opłat stalych gazowni wodociągom itd.To samo z nawierzchnią Zbliża sie referendum czyli coś trzeba napisać pod publiczkę.

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx2.xx7 
  • r8_gość

    08.12.2015, 15:44

    to tak w skrócie :)

    Cytuj
    IP: 77.253.xx6.xx7 
  • _gość

    09.12.2015, 08:54

    podłączenie ?????????????? Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego w Starogardzie podłączenie domu jednorodzinnego (wymiennik ciepła) wynosi CO około 4000zł , CO+CW około 6000 . Dlaczego w Gniewie jest to CO o ile pamiętam 12000 CO+CW 17000. Może mi to ktoś wyjaśni

    Odpowiedz
    IP: 213.77.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.