tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 16:41
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Skanalizują gminę - tak dużych inwestycji jeszcze nie było

Opublikowano: Środa, 09.09.2009, 09:29. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Gmina Tczew pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki któremu skanalizowanych zostanie kilka podtczewskich wsi. Wartość "Kompleksowego programu gospodarki ściekowej Gminy Tczew" wraz z projektem "uzupełniającym" szacowana jest na ponad 33 mln zł. Tak wielkich inwestycji jeszcze u nas nie było - przekonują gminni urzędnicy.

Umowę na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski, podpisał 31. sierpnia. Dzięki zadaniu "Kompleksowy program gospodarki ściekowej Gminy Tczew - projekt uzupełniający" wsie Miłobądz, Mieścin, Malenin, Szpęgawa, Tczewskie Łąki i Rukosin zostaną skanalizowane w całości. Wcześniej gmina uzyskała dofinansowanie na realizację projektu "Kompleksowy program gospodarki ściekowej Gminy Tczew" z Funduszu Spójności w kwocie blisko 14 mln zł. Dzięki temu wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna wraz z przepompowniami o długości 30,3 km, do której przyłączonych zostanie 2796 mieszkańców wsi Miłobądz, Mieścin, Malenin, Szpęgawa, Tczewskie Łąki. Wójt Roman Rezmerowski wyjaśnia, dlaczego te same miejscowości pojawiają się w dwóch różnych programach:

- W projekcie z Funduszu Spójności nie można realizować zadania, jeżeli tzw. współczynnik koncentracji jest mniejszy niż 120 mieszkańców na jednym kilometrze sieci. Wymóg ten spowodował "obcięcie" rzeczowych zakresów projektów. Inaczej mówiąc, część sieci kanalizacyjnych na odcinku, gdzie nie osiągnięto tego wskaźnika, przedstawiono do zadania pn. "Kompleksowy program gospodarki ściekowej Gminy Tczew - projekt uzupełniający" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. W tym projekcie nie było ograniczenia odnośnie współczynnika koncentracji, dlatego też "zebraliśmy" wszystkie odrzucone odcinki w ramach projektu "uzupełniającego". - tłumaczy Roman Rezmerowski.
 


Gmina nie składała jednego wniosku o dofinansowanie na całość zadania do RPO, bowiem dla tak dużego projektu (łącznie) nie wystarczyłoby pieniędzy. Otrzymane wsparcie z Funduszu Spójności jest większe niż przyznane dofinansowanie dla wszystkich samorządów powiatu tczewskiego.

- Projekt "uzupełniający" gwarantuje nam dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 3.679.096,09 zł. netto, a szacunkowy całkowity koszt zadania wynosi 6.557.442,15 zł. netto. Za powyższe kwoty gmina zobowiązana jest wybudować 18.732,5 mb sieci kanalizacyjnej, która pozwoli się przyłączyć 743 mieszkańcom. Sumując obydwa zadania, gmina Tczew pozyskała na ich realizację 17.403.274,56 zł. netto. Informujemy o pozyskanych kwotach netto, ponieważ od 1 stycznia 2008 r. gmina podatek VAT w gospodarce wodno-ściekowej w całości sobie odlicza, otrzymując zwrot z Urzędu Skarbowego. - dodaje wójt.

Wartość "Kompleksowego programu gospodarki ściekowej Gminy Tczew" wraz z projektem "uzupełniającym" szacowany jest na kwotę 33.247.750 zł. z VAT. Jak podkreślają gminni urzędnicy, tak wielkich inwestycji jeszcze w gminie nie realizowano. W 2008 roku największą inwestycją gminy była budowa sali gimnastycznej wraz z kompleksem boisk w Dąbrówce o wartości 5,3 mln zł. We wrześniu br. zostanie rozpisany przetarg na roboty budowlane dla projektu "uzupełniającego". Zakończenie inwestycji nastąpi w lipcu 2011 roku.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 1985 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Rozbudowa szpitala
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew