tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 16:13
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Specjalna komisja zdecyduje, kto zostanie ławnikiem

Opublikowano: poniedziałek, 25.07.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Zakończył się nabór kandydatów na ławników do sądów powszechnych. Do Urzędu Miejskiego w Tczewie wpłynęło 29 kandydatur, wszystkie w ustawowym terminie do 30 czerwca. O tym, kto zostanie ławnikiem, zdecyduje specjalny zespół.

Uchwałą Rady Miejskiej został powołany zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników, w którym zasiedli radni - Barbara Kamińska, Grażyna Antczak, Brygida Genca, Bożena Chylicka, przedstawicielka prezydenta Tczewa, Danuta Petka, Arkadiusz Pałkowski - zastępca naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tczewie oraz Marcin Korda - wiceprezes Sądu Rejonowego w Tczewie.

- Z Tczewa wyłonionych zostanie 10 ławników Sądu Rejonowego w Tczewie oraz 4 Sądu Okręgowego w Gdańsku, w tym 1 z zakresu orzekania w sprawach prawa pracy. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, rady gminy zasięgają od komendanta wojewódzkiego policji informacji o kandydatach na ławników. Informacje te przekazywane są na takich samych zasadach, jakie obowiązują kandydatów do objęcia stanowisk sędziowskich, czyli mają to być osoby "nieskazitelnego charakteru" (oświadczenie o niekaralności należało złożyć już razem z wnioskiem). - wyjaśnia rzecznik Urzędu Miejskiego w Tczewie, Małgorzata Mykowska.

Na sesji Rady Miejskiej - prawdopodobnie we wrześniu (termin mija z końcem października) zespół przedstawi opinie o kandydatach i w głosowaniu tajnym radni wybiorą ławników. Dodajmy, że kandydatów na ławników mogli zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia i organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, a także co najmniej 50-osobowe grupy obywateli mających czynne prawo wyborcze i mających stałe zameldowanie na terenie danej gminy.

Ławnik - niezawodowy członek składu orzekającego (sądu), stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Udział czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości został zapisany w art. 182. Konstytucji.

W sprawach cywilnych dwaj ławnicy pod przewodnictwem zawodowego sędziego rozpoznają sprawy z zakresu prawa pracy oraz część spraw wynikających ze stosunków rodzinnych. W procesie karnym sąd okręgowy w sprawach o zbrodnie orzeka w składzie dwóch ławników i sędziego, a w sprawach o przestępstwa zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności - w składzie dwóch sędziów i trzech ławników (art. 28 kpk, wg stanu prawnego po dniu 28.07.2007 r.). Składy z udziałem ławników rozpoznają sprawy tylko w I instancji.

W zakresie orzekania ławnik posiada większość prerogatyw sędziego: jest niezawisły, podlega tylko Konstytucji i ustawom, a jego głos w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem ma taką samą wagę jak głos sędziego zawodowego. Ławnik nie może jednakże przewodniczyć rozprawie sądowej, a ponadto nie musi uzasadniać zdania odrębnego, jeżeli takie złożył.

Źródło - wikipedia
 
drukuj
Artykuł przeczytano 1653 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew