tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 07:36
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Popłynie energia z wiatru. Stanęły 24 wiatraki

Opublikowano: poniedziałek, 17.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 9

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Stoją już 24 wiatraki na farmie wiatrowej pod Pelplinem. Pierwszy prąd z wiatrowych turbin ma popłynąć na początku przyszłego roku. Wytworzona w ciągu roku przez wiatrową elektrownię energia, według zapewnień inwestora, ma pozwolić na zaspokojenie potrzeb 2,6 tys. gospodarstw domowych.

W krajobraz wokół Lignów, Pomyj, Janiszewka oraz Rudna wpisał się widok wiatraków. Stanęły już wszystkie 24 maszty, stąd w ubiegły czwartek (13.10), inwestor - firma Pelplin Sp. z o.o (należy do hiszpańskiej spółki Gamesa Energia Polska) - postanowił zorganizować uroczystość symbolicznego zawieszenia wiechy na inwestycji. Z powstania farmy cieszą się władze Pelplina - kasa gminy zostanie bowiem zasilona wpływami z podatki od nieruchomości. Na razie nie wiadomo, o jakie dokładnie środki chodzi - kwota zostanie wyliczona po zakończeniu inwestycji na podstawie dwóch procent wartości każdej z budowli.

- Rozmowy w sprawie budowy farmy rozpoczęły się jeszcze w 2004 roku. W 2009 roku podjęta została uchwała przyjmująca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający inwestycję farmy wiatrowej, a firma uzyskała zgodę na budowę. Proces inwestycyjny był zatem dość długi, ale nie było możliwości jego skrócenia. Serdecznie gratuluję zakończenia projektu, który tak dobrze widać przy wjeździe do naszego miasta - mówił podczas uroczystości burmistrz Pelplina, Andrzej Stanuch.

Farma składa się z 24 elektrowni wiatrowych o mocy jednostkowej 2 MW i łącznej zainstalowanej mocy 48 MW. Zgodnie z założeniami roczna produkcja farmy wyniesie niemal 13 000 MWh/rok brutto.

- Wszystkie turbiny już stoją, ale budowa trwa nadal. Prace chcemy zakończyć do grudnia bieżącego roku. Eksploatacja ma nastąpić z początkiem przyszłego roku. - wyjaśnia Grzegorz Socha, menadżer projektu.

Prąd uzyskany z turbin będzie trafiał do krajowej sieci energetycznej. Operatorem farmy pod Pelplinem jest firma PGE Energia Odnawialna SA. Gamesa szacuje, że czas eksploatacji każdej z turbin wyniesie 20-25 lat. Przedstawiciele spółki podkreślają, że budowa farmy wiatrowej nie spowodowała istotnych protestów oraz uspokajają, że wiatraki nie będą uciążliwym sąsiedztwem:

- Istnieją przepisy - w tym normy oddziaływania akustycznego - i wszelkie projekty muszą te rygorystyczne normy spełniać - tłumaczy Grzegorz Socha - Były już prowadzone pomiary akustyczne - nocne natężenie hałasu może wynieść dla takich terenów 40, bądź 45 dB - te normy zostały zachowane. Poza tym inwestor jest zobowiązany przeprowadzić podwykonawczy pomiar hałasu.

Konstrukcja wieży o wysokości 78m i o średnicy podstawy ok. 4,65m wykonana z pełnościennej rury stalowej zwężającej się stożkowo ku górze została przymocowana do fundamentu za pomocą stalowego pierścienia z żebrami usztywniającymi, zakotwionego w fundamencie. Stalowe elementy elektrowni wiatrowych łącznie z pierścieniami kotwiącymi dostarczane są przez dostawcę elektrowni i stanowią integralną część urządzenia.
Stalowa wieża składa się z 4 sekcji o łącznej wadze 203 ton.
 
Budowa farmy ruszyła w lipcu 2010 roku. Jak przekonuje inwestor, jednym z efektów budowy farmy będzie zmniejszenie oddziaływania sektora energetyki na środowisko oraz wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju. W ramach inwestycji powstała abonencka, przelotowa stacja elektroenergetyczna Farmy Wiatrowej Pelplin 110/20 kV, 50 MVA jako Główny Punkt Odbioru wytwarzanej energii (GPO). Energia elektryczna produkowana w wyniku wykorzystania energii kinetycznej wiatru w elektrowniach wiatrowych, wprowadzona zostanie do istniejącej linii elektroenergetycznej 110 kV Koncernu Energetycznego Energa i następnie przesłana do odbiorców. Inwestor podkreśla, że na budowie wiatraków skorzystają też okoliczni mieszkańcy - posiadanie wiatraków na swoim terenie jest źródłem dodatkowych dochodów z tytułu dzierżawy gruntów rolnych. Właściciele dalej uprawiają swoje działki, a dodatkowo otrzymują wynagrodzenia z tytułu budowy nieruchomości na ich terenie. Dzięki inwestycji na terenie gminy Pelplin zmodernizowano też ponad 8 km dróg publicznych (5,5km dróg gminnych oraz ponad 3 km dróg powiatowych) oraz powstały drogi wewnętrzne na potrzeby budowy i eksploatacji farmy wiatrowej o łącznej długości 12,5 km, które będą wykorzystywane także przez rolników. Budowa farmy kosztowała ponad 227 mln zł, z czego 40 mln złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Galeria zdjęć

Tczew - Farma wiatrowa Pelplin
Tczew - Farma wiatrowa Pelplin
Tczew - Zamiast zawieszania wiechy, w powietrze poszybowały balony
Tczew - Andrzej Stanuch otrzymał pamiątkową statuetkę
Tczew - Farma wiatrowa Pelplin
Tczew - Farma wiatrowa Pelplin
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 5174 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Przejście dla pieszych
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (9)   Zmień kolejność
 
user_ico_tcz45
0
zobacz montaż ~ tcz45 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.10.2011, 07:20
http://www.youtube.com/user/tcz45#p/u/7/WchYn3OC0zw link tak to wygląda na żywo...
user_ico_filipek2006
-12
BRAWO. ~ filipek2006
Uż. zarejestrowany
Data: 17.10.2011, 07:23
CIEKAWE CZY BĘDZIE TANIEJ DLA LUDZI I KTO Z TEGO SKORZYSTA,ALBO RACZEJ NA TYM SKORZYSTA?
Brak zdjęcia
0
wiatraki ~ obserwator_gość
IP: 89.206.xx2.xx0
Data: 17.10.2011, 09:23
o 6 nad ranem gdy wstaje słońce, te waiatraki są zduuuuumoiewajaco piekne !ah
Brak zdjęcia
+3
szok_gość
IP: 84.38.xx7.xx4
Data: 17.10.2011, 14:12
kto skorzysta ? no raczej firma nie jest instytucja charytatywną ,wiec nie rozumiem glupich pytan, tak samo jakbyscie pytali, kto zyska na tym ze pani kowalska otworzyla sklep z odzieżą ...
user_ico_C>K>M
0
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 17.10.2011, 18:22
Ciekawe jak to wpłynie na lokalny mikroklimat, ale to pewnie wyjdzie za klika lat.
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.207.xx7.xx3
Data: 17.10.2011, 19:07
Ktoś napisał: o 6 nad ranem gdy wstaje słońce, te waiatraki są zduuuuumoiewajaco piekne !ah A ja wolę oglądać wschód nad polami,łąkami,ugorami nie zeszpeconymi tym wątpliwym pięknem.
user_ico_qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm
-1
Hm :) ~ qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.10.2011, 20:46
Piękne takie wiatraki, oby żyło się nam lepiej :)
Brak zdjęcia
0
leo_gość
IP: 84.38.xx2.xx5
Data: 17.10.2011, 22:43
z tych wiatraków skorzystają Niemcy ,bo to jest niemiecki inwestor z czego się orientuję zyski ze sprzedaży energii zasilą Niemiecki budżet ,ale jedno można przyznać są piękne
Brak zdjęcia
0
spacerowicz_gość
IP: 109.197.xx6.xx9
Data: 17.10.2011, 22:44
szkodliwe infradźwięki http://naszapakosc.blox.pl/2010/02/Elektrownie-wiatrowe-a-zdrowie-czlowieka.html link
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew