Pelplin. Uczcili żołnierzy wyklętych

(fot. pelplin.pl)
Pelplin. Uczcili żołnierzy wyklętych
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W niedzielę 1 marca 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się pokaz filmów „Pseudonim Anoda” oraz „INKA 1946 - Ja jedna zginę„. Na ulicach Pelplina można było spotkać żołnierzy, w role których wcielili się nauczyciele oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie.

2 marca kontynuowano gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się uroczysta akademia, a wieczorem mieszkańcy Pelplina i okolic mogli wziąć udział we Mszy Św. oraz wieczornicy zorganizowanej w Sali kominkowej przy kościele Bożego Ciała.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • _gość

    06.03.2015, 08:14

    Czy uczcimy pamięć? PODKAMIEŃ , powiat Brody. Ludność polska z okolicznych wiosek, z samego Podkamienia a także z Wołynia w obawie przed nasilającymi się morderczymi napadami bojówek OUN-UPA zaczęła się chronić w zabytkowym klasztorze OO. Dominikanów z XVII wieku w Podkamieniu, który był otoczony murami i basztami. Skoncentrowało się tam około 2000 osób , przeważnie kobiet oraz dzieci. W dniach 11-17 marca 1944 żołnierze SS-Galizien we współdziałaniu z bojówkami OUN-UPA dokonali rzezi 300 osób narodowoœci polskiej znajdującej się w tym klasztorze. W czasie pogromu Polaków w samym miasteczku Podkamień, przeważnie od kul, noża i siekiery, straciło życie około 500 osób. Poza Podkamieniem zamordowano jeszcze około 300 osób w Palikrowach, 20 w Maliniskach i 16 w Czernicy. Samo sanktuarium w skład którego wchodził klasztor i koœciół w Podkamieniu zostało zniszczone przez żołnierzy SS-Galizien i terrorystów z OUN-UPA. Obrabowano doszczętnie klasztor i koœciół z drogocennych przedmiotów jak również prywatne mieszkania rodzin polskich. Ocalał słynący łaskami obraz Matki Boskiej Podkamieńskiej ,który obecnie znajduje się w kościele pod wezwaniem œw. Wojciecha we Wrocławiu.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx9.xx9 
  • SOWA_gość

    06.03.2015, 14:31

    X

    Na razie nie uczcimy pamięci pomordowanych Polaków przez nacjonalistów ukraińskich , bo na to nie pozwala poprawność polityczna Gdyby mordercami byli Rosjanie to tak , byłyby uroczystości wieńce , politycy itd Prochy naszych rodaków muszą poczekać na lepsze czasy . Kilka słów o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH to zakłamywanie historii i wielu to przestępcy ogranicze się do Józefa Kurasia ps Ogeń współpracował ze Sowietami potem zakladał posterunki MO wstąpił do UB Gdy został odwołany z funkcji szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa zdezerterował i poszedł do lasu , mordował wszystkich nawet dzieci Z domu dziecka wyprowadził opiekunkę i siedmioro dzieci i ich zamordował , za co to nie wiem Ale w demokratycznej Polsce to mu zapomniano , nie ważne co robił ważne że zabijał Ubowców i Milicjantów , dziś ma pomnik jak bohater narodowy Jak odsłaniali pomnik były protesty miejscowej ludności Oni pamiętali jaki był

    Odpowiedz
    IP: 89.229.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.