Ruszyły dyskusje dotyczące kolejnego Kongresu Kociewskiego. Jaką powinien mieć formułę?

Spotkanie odbyło się w Fabryce Sztuk (fot. Jacek Cherek)
 Ruszyły dyskusje dotyczące kolejnego Kongresu Kociewskiego. Jaką powinien mieć formułę?
W sobotę, 25 stycznia w tczewskiej Fabryce Sztuk spotkali się samorządowcy i regionaliści kociewscy by przedyskutować wstępne założenia Kongresu Kociewskiego w 2015 roku. Spotkanie, we współpracy z Fabryką Sztuk, zorganizowali tczewscy regionaliści, którzy przygotowywali poprzedni Kongres Kociewski w 2010 roku.

Zebranych (w liczbie około pięćdziesięciu osób) przywitała dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska. Następnie dr Michał Kargul z tczewskiego zespołu kongresowego przedstawił prezentację dotyczącą oceny poprzedniego kongresu oraz wyzwań jakie stoją współcześnie przed Kociewiem. Dyskusję zagaił stwierdzeniem, że w debatach pokongresowych praktycznie wszyscy uznawali, że w 2015 roku powinien się odbyć V Kongres Kociewski i stąd narodził się pomysł tego spotkania.

Po krótkiej autoprezentacji zebrani ustosunkowywali się do problemów dotyczących formuły przyszłego kongresu, przygotowań do niego oraz harmonogramu prac. Głos, poza gospodarzami, zabierali m.in. senator Andrzej Grzyb, zastępca prezydenta Tczewa Zenon Drewa, zastępca burmistrza Nowego Zbigniew Lorkowski, profesor Maria Pająkowska-Kensik, doktor Krzysztof Korda ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Piotr Kończewski z LOT „Kociewie”, Eleonora Lewandowska z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Józef Malinowski z Bractwa Czarnej Wody w Osiu, Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Tadeusz Wrycza z Stowarzyszenia Żeglugi „Delta Wisły”, czy Bogdan Kruszona, autor publikacji regionalnych. Wszyscy wypowiadający się zgodzili się z stwierdzeniem, że Kongres jest potrzebny i należy go zorganizować w 2015 roku. Także była powszechna zgoda co do tego, że prace koncepcyjne należy sfinalizować do końca lata 2014 roku, by umożliwić finansowanie działań kongresowych z źródeł publicznych, tak konkursów dla organizacji pozarządowych, jak działań samorządowych jednostek kultury.

Zgłaszano wstępne cele organizacji Kongresu:


- integracja mieszkańców regionu;
- promocja Kociewia;
- odpowiedź samorządów i regionalistów na nowe wyzwania, które stawia przed nami współczesność, tak w sferze kultury, jak i gospodarki, czy działań społecznych (w dyskusji określono to hasłem: „nowe Kociewie”).

Także padały konkretne propozycje co do tematyki prac kongresowych. I tak zgłaszano potrzebę dyskusji na temat:

- promocji gospodarczej i spraw społecznych (w tym problemy zatrudnienia);
- promocji turystycznej;
- kultury regionalnej oraz wysokiej (artyści profesjonalni z Kociewia);
- edukacji regionalnej i badań naukowcy Kociewia;
- współpracy kociewskich stowarzyszeń;
- współpracy kociewskich instytucji kultury;
- upodmiotowienia Kociewia w ramach samorządów wojewódzkich (zmiany w granicach okręgów wyborczych).

Większa różnica zdań była w sprawie formuły samego V Kongresu. Praktycznie wszyscy zgodzili się, że niezbędny jest jedno mocne wydarzenie finałowe, przyciągające uwagę mieszkańców i mediów. Padały jednak różne propozycje co do szczegółów. Jedni widzieli by tradycyjne trzy dni kongresowe z mocnym finałem na zakończenie, inni ograniczyliby sam Kongres do jednego dnia, dobrze przygotowanego poprzez dyskusji przedkongresowe oraz wspartego wydarzeniami okołokongresowymi. Mimo krytyki Roku Kongresowego w 2010 roku padły też propozycje, by powtórzyć jego formułę. Sporo dyskutowano także o terminie. Liczne głosy wskazując na wybory w 2015 roku proponowały organizację Kongresu do lata 2015 roku. Inni przesuwali go na późną jesień.

Padały także konkretne propozycje dotyczące działań kongresowych. M.in. Grzegorz Oller proponował zorganizowanie Sejmiku Kociewskiego, stałego gremium dyskusyjnego, które miałoby wypracowywać wspólne cele i zadania dla całego regionu, Józef Malinowski zaproponował organizację ogólnokociewskiego rajdu turystycznego, senator Andrzej Grzyb sesję popularnonaukową na temat tożsamości Kociewiaków, zaś Jan Kulas zasugerował działania mające na celu uzyskanie wsparcia i patronatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zebrani uzgodnili także, że powinien powstać Komitet Organizacyjny Kongresu. Wstępnie zgodzono się, by w jego skład weszły wszystkie osoby zainteresowane pracą na rzecz kongresu. Komitet ukonstytuuje się na kolejnym spotkaniu, które wyznaczono na dzień 15 marca w Pelplinie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • Taki sobie _gość

    30.01.2014, 10:35

    Czy ja czytam ze zrozumieniem?.. 50 osób się zebrało po to by określić formułę spotkania w przyszłym roku. Co takiego konkretnego wyniknie z przyszłorocznego Kongresu Kociewskieg?. Przybedzie miejsc pracy?. Lepszy transport będzie? Kolej przestanie sie spóźniać? (dziś znowu 45 minut opóźnienia na trasie Tczew-Gdańsk). Kociewie było, jest i będzie. Kto chce.. ten działa. W sferze kultury.. to chociażby gospodynie w swoich kołach w gminach, nauczyciele-pasjonaci w szkołach. Kongres nie ma realnego wpływu na nic...No chyba że chodzi o spotkanie towarzyskie w kółku wzajemnej adoracji. Pewno tuman jestem, bo celu jakoś nie widzę...

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx1.xx0 
  • guma_gość

    30.01.2014, 13:29

    No to mamy kolejnego tczewskiego tumana

    To idzie dokładnie w stronę tego, co kiedyś zaczęli robić Kaszubi i ZPK. Wyniki są :) Teraz czas na Kociewie, aczkolwiek na początku swojej emancypacji Kaszubi byli znacznie bardziej wylobbowani we władzach województwa niż obecnie Kociewiacy. Aż dziw bierze, że województwo nie ma nazwy "Kaszubsko-Pomorskie".

    Cytuj
    IP: 78.30.xx7.xx0 

    ._gość

    30.01.2014, 13:35

    JESTEŚ OK TAKI SOBIE

    To ci którzy tam przybyli są demagogami lubią takie spotkania i swoje działanie bo nic z tego nie wynika i nie wyniknie, gdyby ci sami mieliby powołać ciało doradcze które pozyskiwałoby środki finansowe na swoją działalność umarliby z głodu.Dam przykład Kuulas kto to jest jakiś były poseł zostawał posłem tylko wtedy gdy dana partia była na fali ostatnie wybory pokazują że piszę prawdę spadły notowania PO i ten osobnik się nie załapał tak jak w poprzednich ,tak samo było w AWS przepadł AWS przepadł Kuulas .

    Cytuj
    IP: 164.127.xx7.xx2 
  • Rodrigo_gość

    30.01.2014, 22:32

    Ach ten tczewski entuzjazm

    Jak czytam takie fajne komentarze, to się czasem zastanawiam, czy to komunizm u nas jest wiecznie żywy, czy po prostu system edukacji tak się posypał, że dzieci się tresuje by nie myślały i potem w necie małpują nadurniejsze wzorce. Bo stężenie płaczliwego narzekania na tych co śmieją cokolwiek robić jest zatrważające Wystarczy pojeździć po Europie by zobaczyć jak świetnym kapitałem (w przeliczeniu na realne pieniądze) są różnego rodzaju regionalnia. I nie są to bynajmniej jakieś drewniane ptaszki i ciasta ze wsi. Zresztą Europa, wystarczy pojechać na Kaszuby. Co takiego mają Kaszubi, których gminy należą dziś do najbogatszych w całym kraju, czego nie ma u nas? Lepszą komunikację? Surowce naturalne? A może po prostu zaradniejszych ludzi. Warto sobie czasem przejrzeć trójmiejskie gazety Jesienią pisano tam np., że gminy pod Gdynią dostają ponad milion złotych extra na naukę kaszubskiego. Z nieba im to nie spadło. No, ale w Tczewie, każde spotkanie, które w ciągu 24 godzin nie przyniesie czytelnikom tcz.pl co najmniej dodatkowego tysiąca w portfelu, jest w najlepszym przypadku stratą czasu, a w najgorszym "kółkiem wzajemnej adoracji". Taa...

    Odpowiedz
    IP: 31.11.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.