tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 00:46
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Nauka wcale nie musi być nudna

Opublikowano: piątek, 12.08.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 9

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie przez ostatni semestr korzystali z Wirtualnych Laboratoriów Logistyczno Spedycyjnych i Magazynowych. Dzięki ćwiczeniom przygotowanym w oparciu o oprogramowanie biznesowe mogli przekonać się, jak w praktyce wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. Nowoczesne metody kształcenia są bardziej efektywne, zwiększają zainteresowanie młodych ludzi nauką i kładą nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy - przynajmniej tak wynika z opinii uczniów.

Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe (WLLSiM) powstają w ramach projektu „Wirtualne laboratoria - sukces innowacji”, który jest realizowany przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu od czerwca zeszłego roku. Na tym etapie biorą w nim udział uczniowie z 49 szkół z całej Polski, czyli blisko 3000 osób. Zgodnie z założeniami kontakt z systemami biznesowymi i upraktycznienie zajęć ma zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do ciągłego podnoszenia kwalifikacji, w tym przede wszystkim kontynuowania nauki na studiach. Jest to tym bardziej istotne, że 45% uczniów chce iść do pracy od razu po zdobyciu zawodu, ponieważ uczenie się jest dla nich mało przyjemne.

WLLSiM pozwalają udowodnić, że nauka wcale nie musi być nudna i niepraktyczna. Widać to w wynikach badań ankietowych. Uczniowie, którzy przez ostatni semestr pracowali z WLLSiM wypełnili blisko 20 000 ankiet na temat poszczególnych ćwiczeń w programie iScala. Uzyskane w ten sposób wyniki pokazują, że 68% z nich chce po maturze kontynuować naukę. Wśród preferowanych kierunków studiów zdecydowanie dominuje logistyka (ponad połowa wskazań). Mimo, że dwie trzecie osób z tej grupy zdecyduje się na studia zaoczne i jednocześnie podejmie pracę zawodową i tak można mówić o sukcesie.

Większość ankietowanych jest świadoma tego, że udział w projekcie jest dodatkowym atutem w rozmowach z przyszłym pracodawcą. Absolwent technikum, który zna obsługę iScali jest przygotowany do wykonywania pracy praktycznie bez dodatkowego szkolenia. „Średni koszt szkolenia pracownika w zakresie, w jakim przygotowuje do pracy nauka z WLLSiM, to kilka tysięcy złotych. Zatrudnienie absolwenta wykształconego z wykorzystaniem programów biznesowych używanych na co dzień w firmach logistycznych jest więc sporą oszczędnością. Dlatego tak istotnym jest, żeby uczniowie techników logistycznych mogli korzystać z tych ćwiczeń. W końcu rachunek kosztów jest ważny nie tylko dla małych, ale również dla branżowych gigantów.” - mówi o korzyściach nauki z WLLSiM Robert Pawlak z firmy L-Systems.

Jak wyglądała nauka w ramach laboratorium logistyczno-spedycyjnego i laboratorium magazynowego przed wdrożeniem WLLSiM? Tam, gdzie zajęcia odbywały się w laboratorium komputerowym ćwiczenia rozwiązywano w programie Excel. W pozostałych szkołach uczniowie rozwiązywali zadania przy pomocy kalkulatora i kartki papieru.

Dzięki WLLSiM uczeń sam wprowadza dane do systemu, generuje zamówienia i wystawia faktury. Zajęcia w programie iScala symulują pracę prawdziwej firmy, co wprowadziło w szkołach testujących to narzędzie istotną zmianę jakościową. „Przygotowując program nauczania zawodowego działamy pod silną presją rynku, dlatego musimy go przygotować w taki sposób, żeby pozwolił uczniom nabyć jak najlepsze kwalifikacje. Ćwiczenia w ramach WLLSiM są potrzebne, choć na razie uczeń pracuje raczej odtwórczo niż twórczo. Przydałoby się dalej rozwijać to narzędzie w taki sposób, żeby wymagała od ucznia jeszcze większego rozwoju i samodzielności.” – podsumowała zalety Wirtualnych Laboratoriów Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych nauczycielka Danuta Kaczyńska z ZSBiO w Tczewie.

Potwierdzają to zresztą opinie uczniów. Z punktu widzenia 67% ankietowanych dzięki WLLSiM zajęcia stały się ciekawsze, a materiał o wiele łatwiej jest przyswoić. Szczególne znaczenie ma w tym miejscu wykonywanie ćwiczeń w iScali, która pozwala na symulację działań prawdziwej firmy. Pomaga to zdecydowanie zwiększyć zainteresowanie zagadnieniami związanymi z logistyką, systemami informatycznymi oraz przedsiębiorczością. Dla niedoinwestowanego szkolnictwa w Polsce rozwiązania takie jak Wirtualne Laboratoria, które można przystosować do nauki na różnych przedmiotach zawodowych, są szansą na coraz lepsze przygotowanie młodzieży do pracy zawodowej.

O projekcie

Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe są innowacyjnym narzędziem kształcenia w ramach laboratoriów zawodowych na kierunku technik logistyk. Wykorzystują zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), których rdzeniem jest oprogramowanie biznesowe ERP (ang. Enterprise Resource Planning) udostępnione nieodpłatnie przez firmę Epicor. WLLSiM zostały stworzone w ramach projektu „Wirtualne laboratoria - sukces innowacji”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu przy współpracy z firmą L-Systems. Projekt „WL-SI” jest współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Współużytkowane przez szkoły środowisko wirtualne składa się z oprogramowania zainstalowanego na szkolnych komputerach oraz baz danych umieszczonych na serwerach zewnętrznych. Pozwala to realizować założenia podstaw programowych w praktyczny sposób bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Uczniowie i nauczyciele w nieograniczonym zakresie mogą korzystać również z materiałów pomocniczych - podręczników, prezentacji Flash uzupełniających zakres treści dydaktycznych oraz szkoleń multimedialnych dla nauczycieli.

Uczniowie kształcą się w oparciu o system iScala, wykorzystywany na co dzień przez przedsiębiorstwa we wspomaganiu działalności gospodarczej (np. Scania, Energizer, Elektrolux). Zdecydowanie zwiększa to praktyczny wymiar laboratoriów zawodowych. Doświadczenia zebrane w ramach tworzenia i uruchamiania metody kształcenia w postaci Wirtualnych Laboratoriów posłużą w przyszłości do opracowania uniwersalnej, powszechnie dostępnej wersji tego produktu dla innych kierunków zawodowych.
Z założenia ma to pozwolić na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego oraz obniżenie kosztów dostępu do najnowszych materiałów naukowych.

Monika Bogdał
Koordynator ds. upowszechniania informacji o innowacji i włączania jej
do głównego nurtu polityki oświatowej projektu "Wirtualne laboratoria - sukces innowacji"
drukuj
Artykuł przeczytano 3526 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (9)   Zmień kolejność
 
user_ico_GryFFF
-4
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 12.08.2011, 00:12
Może zamiast różnych dziwnych wirtualnych matrixów organizować uczniom wycieczki do urzędów państwowych? Tam zdobędą nowe znajomości, a wiadomo że po znajomości najłatwiej o pracę. Wtedy drzwi do kariery parzyciela kawy staną przed młodymi ludźmi otworem.
Brak zdjęcia
+4
Wirtualne laboratoria ~ gość_gość
IP: 78.88.xx6.xx7
Data: 12.08.2011, 16:47
Miałem okazję przez ostatni rok w szkole uczestniczyć w tym wielkim jakże wydarzeniu, szczerze mogę powiedzieć ze to jest jedno wielkie g... i to wszystko jest tam g... warte;) Tutaj tak pięknie wszystko może być opisane, ale to tylko pozory, w praktyce to wygląda zupełnie inaczej, zresztą tak jak cały profil technik logistyk w ZSBiO, pozdrawiam panią Szymańską, która dzwoniła 1000 razy do Poznania ponieważ znowu coś się popsuło w programie ;)
Brak zdjęcia
+4
gośc_gość
IP: 109.207.xx4.xx3
Data: 14.08.2011, 13:08
Popieram przed mówcę, praktyka z takimi programami w ZSBiO wygląda słabo, ale co mają począć nauczyciele którzy nawet nie mają dobrego sprzętu do dyspozycji. Profil logistyki w ZSBiO to fikcja i niezła beka. Pozdrawiam informatyka z firmy zewnętrznej!!!
 
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 77.102.xx5.xx6
Data: 12.08.2011, 20:41
I te komputery ;) i wiecznie nie to haslo i zły wynik w zadaniu ; ) wszystko nie tak ;]
user_ico_AG
+2
Szymi jest spoko ;D ~ AG
Uż. zarejestrowany
Data: 14.08.2011, 17:33
;)
Brak zdjęcia
0
mlinda_gość
IP: 178.235.xx1.xx9
Data: 15.08.2011, 22:58
A ja uważam, że macie wspaniałą szanse rozszerzenia swojej edukacji. Za moich czasów takich możliwości nie było, a uczyła nas ta sama nauczycielka Pani Danuta Kaczyńska, wielki szacunek dla niej. Wspaniała kobieta, pedagog.
Brak zdjęcia
+1
Wirtualne laboratoria ~ gość_gość
IP: 78.88.xx6.xx7
Data: 16.08.2011, 11:10
Nie chciałbym cię w żaden sposób urazić, ale nie masz pojęcia jak bardzo się mylisz ;). Ten cały system to jeden wielki niewypał, do tego informatyk w szkole który nie potrafi nic naprawić (pozdrowienia dla Adama) i ciągle wieszający się system.
 
Brak zdjęcia
+1
zsbio ~ _gość
IP: 178.56.xx3.xx4
Data: 13.12.2012, 21:02
Hhahahaha dobre pozdrowienia dla p. Kaczyńskiej bardzo fajny nauczyciel, a ty Bernadtka nie powinnaś w szkole uczyć bo dzieciakom oczy wydłubierz co za nauczycielka mam jej serdecznie dość
Brak zdjęcia
-1
ZSBiO ~ uczeń_gość
IP: 193.200.xx1.xx3
Data: 20.07.2013, 17:15
Hahaha zgadzam się P. Szymańska nie powinna nas uczyć ja osobiście jej nienawidzę jest najgorsza z wszystkich nauczycieli jak dobrze że to nasz wychowawca nie jest uff
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew