tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 12:52
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

W powiecie debatowali o problemach niepełnosprawnych

Opublikowano: poniedziałek, 27.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewscy radni powiatowi uczestniczyli w Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu dotyczącej sytuacji osób niepełnosprawnych na terenach podległych tutejszemu starostwu. W sesji wzięli udział nie tylko radni, ale również dyrektorzy i pracownicy placówek, którzy na co dzień pomagają, współpracują i opiekują się osobami niepełnosprawnymi.

Podczas sesji omówiono m. in. rolę i zadania Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniem (powołana w 2007 r. przez Starostę-Witolda Sosnowskiego ) Społeczna Rada ma dążyć do stworzenia odpowiednich warunków życia, struktur pomocy i ochrony prawnej odpowiadających potrzebom i dynamice rozwoju osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą, przede wszystkim członkom jej rodziny. Do zadań Rady należy m.in.: opiniowanie uchwał Rady Powiatu, szczególnie dotyczy to wykorzystywania środków finansowych pochodzących z PFRON. Omówiono także zagadnienie łamania barier architektonicznych i komunikacyjnych w teorii i praktyce, tzn. w poszczególnych urzędach i placówkach publicznych, jakie odwiedzają niepełnosprawni. Mimo ogólnego stwierdzenia, iż stan przestrzeni publicznej nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, wskazano też konkretne przykłady na to, że coraz częściej podejmuje się działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi pełnosprawnych.

- Podczas spotkania przedstawiono również informację na temat prac nad aktualizacją "Strategii rozwiązywania problemów społecznych w Powiecie Tczewskim" oraz zagadnienie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. Konkretnym przykładem na działania na rzecz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie i projekt "Podaj rękę- systemowe wsparcie psychologiczno-terapeutyczne". - wyjaśnia Kamila Wiśniewska, rzeczniczka tczewskiego starostwa - Kontynuacją działań mających na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych jest również projekt "Indywidualny Plan Działania" dla osób niepełnosprawnych, który jest realizowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie. Jednym z omawianych zagadnień był również Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Tczewskim na lata 2010-2013 oraz temat środków, jakie pracodawcy mogą otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeśli zatrudniają osoby niepełnosprawne. Niezwykle ważną informacją było, iż dotacje, jakie udziela Powiat Tczewski dla organizacji pozarządowych w porównaniu do roku 2007 wzrosły z 20 tys. zł do 120 tys. zł w tym roku.

Zwrócono również uwagę na fizyczne i psychologiczne warunki pracy osób niepełnosprawnych, na sprawiedliwe wynagrodzenie, na możliwość awansu, na usuwanie różnego rodzaju przeszkód. Uczestnicy spotkania uznali, że jest potrzeba istnienia większej ilości miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Niezwykle ważnym i ciekawym punktem spotkania, były prezentacje na temat działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Głównym tematem tych prezentacji była aktywność osób niepełnosprawnych, która przejawia się każdego dnia podczas uczestniczenia w zajęciach, jakie są realizowane w placówkach, gdzie funkcjonują warsztaty. Ogromne uznanie wzbudziły sukcesy, jakimi uczestnicy warsztatów mogą się pochwalić. Nadzwyczajną sesję zakończono gratulacjami dla organizacji i rodzin za pracę, jaką wykonują na rzecz osób niepełnosprawnych. Dyrektorzy placówek oraz organizacji podziękowali natomiast radnym, że zorganizowali specjalną sesję, podczas której mogli oni opowiedzieć o problemach, jakie napotykają w życiu codziennym podczas pracy i życia z niepełnosprawnymi, a także pochwalić się sukcesami jakie odnoszą ich podopieczni.
drukuj
Artykuł przeczytano 1723 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Jestem niesłyszący i znam te problemy ~ nps_gość
IP: 178.56.xxx.xx2
Data: 27.09.2010, 07:14
Wydział starostwa który koordynuje PEFRON naprawdę działa, na tyle na ile może. Dzięki działaniom starostwa mamy szanse na znalezienie pracy bo uwieżcie mi niepełnosprawnym naprwdę nie jest tak łatwo o prace jakby się wydawało.
Brak zdjęcia
+1
Niepełnosprawnym potrzebne jest każde wsparcie ~ janusz_gość
IP: 91.94.xx0.xx7
Data: 27.09.2010, 07:33
Niepełnosprawnym potrzebne jest wsparcie ze wszyskich stron. Nikomu nie życze aby z dnia na dzień stał się niepełnosprawny - ja tak miałem i świat sie dla mnie wtedy zawalił. Ale znaleźli się ludzie, którzy mi pomogli i chce mi sie żyć dalej. A z takich warsztatów jak proponuje starostwo to na pewno bym skorzystał. Dobrze że takimi sprawami interesują się osoby takie jak starosta Sosnowski - to ważne żeby "góra" rozumiała nasze problemy.
Brak zdjęcia
+5
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 27.09.2010, 08:14
Oby coś mądrego z tego gadania wynikło.
Brak zdjęcia
+2
_gość
IP: 89.200.xx7.xx9
Data: 27.09.2010, 08:34
W "trosce" o niepełnosprawnych autobus linii nr 8 nie jeździ ulicą Jedności Narodu!
Brak zdjęcia
0
,,, ~ ,,,_gość
IP: 81.190.xx9.xx6
Data: 27.09.2010, 09:28
no żeby ich nie rozjechać :)))
 
Brak zdjęcia
+3
Czekam z nadzieją na efekty ~ pawi_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 27.09.2010, 08:45
Potrzebne nam takie inicjatywy, czekam z niecerpliwością na efekty. W końcu jesteśmy w Unii Europejskiej która wspiera niepełnosprawnych, starostwo i Sosnofski jak mają pomysł jak środki wykorzystać żeby pomóc to dobrze.
Brak zdjęcia
+3
tak jest ~ studentka_gość
IP: 81.210.xx1.xx5
Data: 27.09.2010, 09:44
Tak zgadzam się, teraz jest ten czas kiedy władze mogą jak najwięcej uzyskać od UE, potrzebne tylko dobre, spójne projekty , popieram:)
Brak zdjęcia
0
renata_gość
IP: 178.235.xx0.xx8
Data: 27.09.2010, 20:10
ja mialam grupę inwalicką 3 grupę i nie moglam dostać pracy to zrezygnowalam z grupy i pracuje już 3 lata nie wierzę w ten ich narady
Brak zdjęcia
0
renata_gość
IP: 178.235.xx0.xx8
Data: 17.10.2010, 12:54
I JESZZE DODAM ŻE W TCZEWIE POWINIEN BYĆ ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ I ZATRUDNIĆ OSOBY NIEPELNOSPRAWNE MY TEŻ POTRAFIMY DUŻO NIE TYLKO ZDROWI TO BYŁBY NASZ ZAKLAD. KTO PAMIĘTA BO BYŁ TAKI ZAKLAD KIEDYŚ
Brak zdjęcia
0
...._gość
IP: 83.25.xx9.xx0
Data: 17.10.2010, 17:31
cyt. >Niezwykle ważną informacją było, iż dotacje, jakie udziela Powiat Tczewski dla organizacji pozarządowych w porównaniu do roku 2007 wzrosły z 20 tys. zł do 120 tys. zł w tym roku.< ciekawe dla kogo i na co, bo w moim przekonaniu przy potrzebach osób niepełnosprawnych tak wota to raczej na waciki, a nie na realną pomoc i zmiany. W końcu nie chodzi chyba o to, żeby dawac kasę, tylko żeby ułatwiać zycie, więc może pani rzecznik opowie ze szczegółami co, kto, komu i za ile.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew