Profilaktyka HPV - jeszcze 129 dziewcząt może skorzystać z darmowych szczepionek

HPV, Human Papilloma Virus (fot. pl.wikipedia.org)
Profilaktyka HPV - jeszcze 129 dziewcząt może skorzystać z darmowych szczepionek
Powiat Tczewski kontynuuje program profilaktyki przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. To właśnie on jest główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet.

Szczepienia zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 500 zł.

- Od lat prowadzimy szereg akcji prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców naszego powiatu w każdym wieku. W tym roku realizujemy kolejną edycję programu szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt. Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego szczepienia ochronne to jeden z priorytetów naszych działań. Wierzę, że jest to inwestycja w pokolenie zdrowych mieszkanek powiatu tczewskiego - podkreśla Józef Puczyński, Starosta Tczewski.

Z programu skorzystało już 346 dziewcząt z rocznika 2002. Zapisy na szczepienia prowadzone są przez realizatora programu zdrowotnego NZOZ „MEDYK” sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5, tel. 58 777 65 50, do końca grudnia 2014 roku w godzinach od 8:00 do 16:00. Wykonywane są wg kolejności zgłaszania się (do wykorzystania ilości środków finansowych), poprzedzone są badaniem lekarskim i kwalifikacją do szczepienia.


Szczepienia wykonywane są szczepionką SILGARD, która zapobiega wystąpieniu:

• zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmian przednowotworowych odbytnicy, raka szyjki macicy oraz raka odbytnicy, związanych przyczynowo z zakażeniem pewnymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),
• brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Więcej informacji na www.powiat.tczew.pl w zakładce Opieka Zdrowotna -> Bezpłatne badania profilaktyczne.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Anty_gość

    29.11.2014, 14:59

    NIE SZCZEPIĆ DZIECI ! Poczytajcie sobie o zagrożeniach jakie niosą za sobą szczepionki ! Udostępniajcie ten link i czytajcie artykuł ! tnij.tcz.pl/?u=70413f

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.