tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 15:26
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Kaszubska nagroda dla kociewianki z Tczewa

Opublikowano: wtorek, 16.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewianka, Urszula Giełdon, została laureatką konkursu ogłaszanego przez miesięcznik "Pomerania". Kierownik tczewskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odebrała nagrodę "Skra Ormuzdowa" za wieloletnią działalność na rzecz tczewskiego środowiska niepełnosprawnych oraz zaangażowanie w krzewienie tematyki regionalnej.

Wręczenie nagród odbyło się 9. lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wśród nagrodzonych znalazła się Urszula Giełdon - kierownik tczewskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Tczewianka od 29 lat współpracuje z młodzieżą niepełnosprawną. W pracy warsztatów przywiązuje dużą wagę do tematyki regionalnej, zwłaszcza kociewskiej, ale też i kaszubskiej. Jej podopieczni byli wielokrotnie nagradzani za swą twórczość artystyczną w konkursach regionalnych, m. in. w konkursie młode talenty organizowanym przez Gdański Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego. Wielu z nich jest też laureatami konkursów zagranicznych. Warsztaty krzewią regionalizm kociewski oraz dialog kociewiaków z Kaszubami. Urszulę Giełdon do nagrody zgłosił Krzysztof Korda, członek kolegium redakcyjnego miesięcznika "Pomerania" a zarazem prezes kociewskiego oddziału ZKP, który podkreśla:

- Urszula Giełdon ma wielkie zasługi w umacnianiu dialogu między regionem kociewskim i kaszubskim, a jej otwartość na każdego człowieka na inną kulturę jest wzorcem do naśladowania.

Podczas uroczystości w Gdańsku byli obecni włodarze Tczewa i powiatu - wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa i starosta powiatu tczewskiego Witold Sosnowski. Zenon Drewa podkreślał, że w tym roku miasto Tczew obchodzi jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich:

- Bardzo się cieszymy, że również w tym roku jedna z nagród Skra Ormuzdowa trafiła do powiatu tczewskiego, do naszego miasta. Musiała przebyć długą drogę, aby trafić na Kociewie, ale mamy takie hasło promocyjne "z Tczewa wszędzie blisko", więc na Kaszuby też nam blisko. My Tczewianie wiemy, że to, co robi Urszula, robi z pasją i z potrzeby serca i to jest najistotniejsze w tym wszystkim. Mam takie głębokie przekonanie, że wszyscy tutaj wyróżnieni realizują swoją pasję.


Skra Ormuzdowa jest przyznawana od 1985 roku przez Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny "Pomeranii" za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków oraz społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury. W ubiegłych latach nagrodę odebrało już kilkoro mieszkańców Kociewia - Krzysztof Kowalkowski (autor monografii parafii kociewskich i kaszubskich), Dominik Sowa (dziennikarz z Radia Gdańsk prowadzący w radiu audycje regionalne w tym kociewskie), Włodzimierz Ostoja - Lniski z Czerska oraz Irena Brucka, nauczycielka z Tczewa za wysiłki na rzecz edukacji regionalnej.


Pozostałymi laureatami nagrody za rok 2009 zostali:

• Janina Borchmann - dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, która uczyniła z tej placówki ważny ośrodek integracji i aktywizacji lokalnej społeczności.
• Bubliczki Cashubian Klezmer Band - nowatorska grupa muzyczna z Brus, która urozmaica folklor kaszubski przez dodawanie brzmień bałkańskich, cygańskich i żydowskich.
• Szczepan Edwin Czerwiński - mieszkaniec Pręgowa, twórca muzeum utrwalającego ślady kultury materialnej tej miejscowości, kronikarz, inicjator upamiętnienia 650 lat Pręgowa i projektant sztandaru z motywami kaszubskimi.
• Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy - zasłużona placówka, która od 40 lat gromadzi zabytki związane z regionem, a także prowadzi bogatą działalność naukową i edukacyjną.
• Henryk Stachurski - przewodniczący Koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w dzielnicy Gdańsk Osowa, który wraz z grupą pasjonatów podejmuje szereg inicjatyw nawiązujących do tradycji tej dawnej wsi kaszubskiej.
• Krystyna Wolf - mieszkanka Rumi, znana hafciarka i poetka, która swą pracą i dorobkiem wiele wnosi do rozwoju kultury kaszubskiej w mieście oraz poza jego granicami.
 
Autor: jac/red
drukuj
Artykuł przeczytano 2977 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Noc Muzeów 2016
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+8
:) ~ czesio_gość
IP: 89.200.xx8.xx7
Data: 16.02.2010, 08:11
Gratulacje
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 80.5.xx3.xx7
Data: 16.02.2010, 09:28
Oczywiscie nic by sie nie stalo bez wkladu pracy i kreatywnosci terapeutów o czym niestety zapomniano dodac. Wymieniona nagroda nalezy po czésci rowniez do nich.
Brak zdjęcia
+3
pojednania z kaszubami problem wiekowy ~ kaszub to kaszub _gość
IP: 79.200.xx1.xx2
Data: 16.02.2010, 10:25
Czy kaszub to polak?
Brak zdjęcia
-4
Derdowski kiedyś napisał ~ Pan Tenorek_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 16.02.2010, 15:51
"Czujce tu ze serca toni skład nasz apostolści: Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polści" (O panu Czorlińscim, co do Pucka po sece jachoł)
 
Brak zdjęcia
+1
:) ~ Czesio_gość
IP: 89.200.xx8.xx7
Data: 16.02.2010, 21:11
kaszub, to kaszub i tyle, podniebienia nie zmienisz ... tfu - babskie jajca :)))
 
Brak zdjęcia
+4
Gratulacje dla terapeutów i dla pani Giełdon ! ~ _gość
IP: 84.38.xx7.xx8
Data: 16.02.2010, 16:58
Pani Giełdon, przez wiele lat wspierana jest przez pełnych pasji ludzi prowadzących trudną przecież terapię niepełnosprawnych. Moje wyrazy uznania dla ich pracy. Poszanowanie dla pani Giełdon za wiele tal przywiązania do niepełnosprawnych.
Brak zdjęcia
+3
co na to użytkownik hehehe ~ forumowicz_gość
IP: 88.199.xx3.xx7
Data: 16.02.2010, 18:49
gdyby jemu dali taką nagrodę czy by ją przyjął..?
user_ico_hehehe
+2
:) ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 17.02.2010, 08:54
niestety ale raczej z pewnością bym na ową nie zasłużył, jedyne co mogę zrobić, to pogratulować Pani Urszuli zaangażowania, pozdrawiam :)
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew