tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 09:15
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tczew na giełdzie - debiutujemy na rynku Catalyst

Opublikowano: piątek, 29.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 22

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wczoraj (28.10) Tczew zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje grodu Sambora wprowadzono na rynek Catalyst, na którym obraca się obligacjami komunalnymi i korporacyjnymi pod marką GPW. Do inwestorów trafiła jedna seria miejskich obligacji o wartości 2 mln zł. Tczew jest jednym z dziesięciu miast w Polsce, które zdecydowały się wejść na rynek publiczny.

W czerwcu tego roku Rada Miejska zadecydowała o emisji obligacji komunalnych na okaziciela. Pozyskane w ten sposób 24 mln zł zostały przeznaczone na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta na 2010 r. spowodowanego głównie realizacją zadań inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, budową budynków komunalnych, modernizacją obiektów oświatowych oraz modernizacją i budową dróg i obiektów mostowych.

- To spora szansa na rozwój gminy, na przeprowadzanie inwestycji. Serdecznie gratulujemy i życzymy gminie, aby pieniądze pozyskane w ten sposób przyczyniły się do rozwoju Tczewa - mówiła wczoraj Izabela Olszewska, dyrektor Działu Rozwoju Sieci Biznesowej GPW.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Zdaniem twórców uchwały przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych.
 
Obligacje wyemitowano w pięciu seriach. Trzy serie po 6 mln zł, jedna seria w wysokości 4 mln zł i jedna seria w wysokości 2 mln zł. Wykup obligacji nastąpi po upływie od 7 do 10 lat od daty emisji. Emitentem oraz instytucją obsługującą emisję i zarazem wykup obligacji w wyniku przetargu został Bank PKO BP S.A.

- W tym roku Tczew obchodzi swoje 750-lecie. Do tej szczególnej rocznicy możemy dołączyć kolejne ważne wydarzenie - wejście na GPW z obligacjami naszego miasta. Myślę, że to ważny krok, który zachęci inwestorów, ale szczególnie mam tu na myśli mieszkańców naszego miasta, którzy mają możliwość zainwestowania swoich środków właśnie w rozwój Tczewa. Mam nadzieję, że Tczew będzie promowany przez obligacje, ale pozyska również środki na rozwój. - powiedział podczas uroczystości na GPW prezydent Tczewa, Zenon Odya.

Wczoraj na Giełdę Papierów Wartościowych do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst trafiła jedna seria obligacji o wartości 2 mln zł. Do obiegu publicznego zostało wprowadzonych 2000 sztuk obligacji o jednostkowej wartości nominalnej 1000 zł. Odsetki od zainwestowanego kapitału wypłacone będą po upływie każdych 6 miesięcy w wysokości 0,79 proc. ponad stawkę WIBOR 6M. W pierwszym okresie odsetkowym łączna wysokość oprocentowania wynosi 4,78 proc. Wykup obligacji (obligacje siedmioletnie) nastąpi 23 sierpnia 2017 r.
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 2936 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kobieca załoga zawinęła do Tczewa
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (22)   Zmień kolejność
 
user_ico_kierowca roweru
+12
kierowca roweru Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 29.10.2010, 01:04
o, tczewski tinky winky :)
Brak zdjęcia
+2
:))) ~ czesio_gość
IP: 89.200.xx8.xx7
Data: 29.10.2010, 05:50
Samborek WYMIATA :)))
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 29.10.2010, 14:13
Samborek siara jak nic.
 
Brak zdjęcia
+5
Patrz Panie Sosnowski jak sie to robi ~ _gość
IP: 91.203.xx4.xx0
Data: 29.10.2010, 06:20
I sie ucz!
Brak zdjęcia
+1
:) ~ Gos_gość
IP: 78.88.xx6.xx6
Data: 29.10.2010, 11:09
super.... gratuluję Panie Prezydencie:)
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 91.94.xx3.xx0
Data: 29.10.2010, 11:55
super!!! Brawa! a Samborek milutki :)
user_ico_Cyrk
-1
Doskonały pomysł ~ Cyrk
Uż. zarejestrowany
Data: 29.10.2010, 13:37
Gratuluję zadłużenia miasta na wiele lat w celu ratowania jednorocznego budżetu. Świetna przemyślana decyzja, szczeólnie w tak stabilnych ekonomicznie czasach. Brawo!
Brak zdjęcia
0
... ~ ..._gość
IP: 81.190.xx9.xx6
Data: 29.10.2010, 15:54
deklu czytaj ze zrozumieniem nie rób tu cyrków
 
user_ico_Cyrk
+2
Od czego by tu zacząć ~ Cyrk
Uż. zarejestrowany
Data: 29.10.2010, 18:51
Której części z "Obligacje wyemitowano w pięciu seriach. Trzy serie po 6 mln zł, jedna seria w wysokości 4 mln zł i jedna seria w wysokości 2 mln zł. Wykup obligacji nastąpi po upływie od 7 do 10 lat od daty emisji." nie zrozumiałeś deklu? Rozumiesz chociaż troszkę co tutaj jest napisane? Pewnie nie, to ci narysuje jak pięciolatkowi z uwstecznieniem: 3x6mln + 1x4mln + 1x2mln = 21mln to obecnego budżetu (na ten albo przyszły rok, zależy jak wyjdzie). Ale nie znikąd tylko to jest pożyczka dość mocno oprocentowana od wszystkich którzy te obligacje kupią. A po co kupią? Żeby zyskać. A co zyskają? Procent od wpłaconej sumy po 7-10 latach. Czyli za 7-10 lat trzeba będzie spłacić DUŻO więcej niż te 21 mln, które teraz miastu wpłynie do kasy. Ale to już będzie kto inny spłacał - inna partia/inna osoba. Obecni rządzący wydadzą 21 baniek na jakieś pierdoły (może 10% to będą trafione inwestycje), tam przetną wstęgę, ówdzie uścisną parę dłoni i wybory mają w kieszeni. Odpukają sobie kadencje, może dwie i kończą imprezę. A za 2 kadencje będzie trzeba te długi spłacać i się zacznie lament takich osłów jak ty, że trzeba tyle kasy oddawać. Skończy się pewnie jak zwykle wstrzymaniem inwestycji na bardzo długi czas i spłacanie w niekorzystnych ratach zadłużenia miasta. Ale to za 7-10 lat, grunt że dzisiaj będzie kasa na szampana, koks i towarzystwo pięknych pań :) Pozdrowienia dla wszystkich myślących i rozumiejących słowo pisane. Reszcie życzę przeczytania jakiejś książki, żeby rozruszać nieużywany mięsień.
 
Brak zdjęcia
-4
mropenvitamine nielog_gość
IP: 78.88.xx7.xx2
Data: 29.10.2010, 14:37
Zastał Tczew z komuchami, a zostawił z długami.
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 84.38.xx7.xx9
Data: 29.10.2010, 14:45
No to jest coś!
Brak zdjęcia
-3
mropenvitamine nielog_gość
IP: 78.88.xx7.xx2
Data: 29.10.2010, 15:55
Nie ma co sie oszukiwac, obligacje sa potrzebne na ważne inwestycje, ktorych nie mozna sfinansowac z budzetu, ale sa tez forma dlugu wobec osob i instytucji, ktorzy te papiery kupili. Za kilka lat trzeba bedzie oddac nie 24 miliony na ktore wyemitowano obligacje lecz pewnie z 40 milionow, doliczajac odsteki. Z czego wowczas sfinansuja wykup obligacji?
user_ico_obywatel_w
+4
Przecież wyraźnie napisano, że ~ obywatel_w
Uż. zarejestrowany
Data: 29.10.2010, 21:37
"emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania". Przecież emisja papierów wartościowych poprzedzona musi być odpowiednimi analizami, w żadnym wypadku nie jest to wybuch spontaniczny. Następnym razem przeczytał w całości artykuł, który masz zamiar komentować.
 
user_ico_Cyrk
-2
I ty w to wierzysz, bo jest napisane? ~ Cyrk
Uż. zarejestrowany
Data: 30.10.2010, 14:41
Ile ty masz lat? 5? Nie ma czegoś takiego jak gwarancja spłaty kredytu, można oszacować, kombinować, ale wszystkich czynników przewidzieć się nie da. Można zrobić analizy, ale z analizami to jest tak, że kto zamawia najczęściej dostaje odpowiadający mu rezultat. Oddać będzie trzeba i na bank będzie to więcej. PS. W jednym masz rację - to nie było spontaniczne. Żaden udany skok na kasę nie jest. Wymaga planowania i przygotowań. Ale żeby wmówić ludziom, że ten kredyt to coś dla nich korzystnego to istne mistrzostwo powiatu. Żaden kredyt nigdy nie będzie korzystny. Jakby był to cały sektor bankowy by się przewrócił. Kredyt może być mniej lub bardziej szkodliwy. Mam nadzieje, że ten będzie mniej...
 
user_ico_obywatel_w
+2
Nie, nie mam 5 lat. Dziwię się, że wypowiadasz się ~ obywatel_w
Uż. zarejestrowany
Data: 30.10.2010, 22:39
na tematy ekonomiczne, najwyraźniej nie mając o tym zielonego pojęcia. Bo jeśli kredyt rozpatrzasz w kategoriach mniejsze/większe zło i nazywasz to skokiem na kasę to w ogóle nie ma podstaw aby osoba która ma jakiekolwiek pojęcie w tych tematach z Tobą dyskutowała. Rację masz tylko w tym że nie ma żadnej gwarancji, ale w tego typu analizach nie bierze się pod uwagę klęsk żywiołowych i innych nadzwyczajnych sytuacji których przewidzieć nie można. Są kredyty dobre i są kredyty złe. Myśląc o nich tylko jako zło, zatrzymałeś się w czasach PRL-u. No cóż... kolejnym Kulczykiem to Ty nie będziesz :-) Pozdrawiam!
 
user_ico_Cyrk
0
Każdy? ~ Cyrk
Uż. zarejestrowany
Data: 31.10.2010, 08:36
Po pierwsze i najważniejsze. Jak już czujesz wewnętrzną potrzebę udowodnienia światu, że się na czymś nie znam to udowodnij, podaj jakieś argumenty zamiast powtarzać bez sensu w kółko, że się nie znam, bo się nie znam i już. Argumenty. Po drugie Kluczyk zaciągał kredyt mając do dyspozycji narzędzie (swoją firmę potem holding), które gwarantowało szybszy zysk pieniędzy niż tracił w wyniku wzięcia kredytu. W Tczewie takiej sytuacji nie ma, bo te pieniądze pójdą na nierentowne rzeczy (umyślnie omijam słowo "inwestycje"). Tczew jako miasto albo gmina nie może inwestować w ryzykowne, ale przez to dochodowe przedsięwzięcia. Kluczyk mógł. Łapiesz różnice? Dlatego właśnie te pieniądze z obligacji pójdą na jakieś pierdoły w stylu monitoring, albo "promocja miasta", które nie mają szansy przynieść żadnych korzyści, ale są łatwą metodą na przekręcenie części tych pieniędzy do własnej, rodziny albo znajomych kieszeni. Stąd określenie "skok na kasę". Co do idiotycznego nawiązania do PRLu w twoim wykonaniu to chyba tylko dodam, że praktycznie cały PRL żył przez 40 lat na kredytach z Klubu Paryskiego, który nadal musimy spłacać. Ba nasze wnuki będą go spłacać. Różnica polega na tym, że spora część tych pieniędzy poszła na odbudowę po II WŚ, czyli została bardzo dobrze zainwestowana. Obecnie zaciągane kredyty nie mają na to szans. Na koniec chciałbym Cię zachęcić do bardziej krytycznego przyjmowania prawd objawionych w książkach i na lekcjach. Rozumiem, że pani z providenta czy innego skoku ładnie się uśmiecha, ale to nie oznacza, że zaciąganie takiej pożyczki jest korzystne dla ciebie. Przestań wierzyć reklamom, weź karteczkę i sam sobie policz ile kredyt kosztuje...
 
user_ico_C>K>M
0
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 31.10.2010, 11:06
Cyrk, akurat w tym przypadku gwarancja spłaty jest- są nią mieszkańcy miasta Tczewa:)Jedynym czynnikiem ryzyka jest to, że mieszkańcy mogą mieć dosyć zachodzenia przez władze od tyłu, ale szczerze bym na to nie liczył, ilu ludzi mijanych na ulicy ma jakąkolwiek świadomość ekonomiczną?
 
Brak zdjęcia
-2
mamaj_gość
IP: 83.25.xx6.xx2
Data: 30.10.2010, 11:03
Odya na koniec kadencji złapał dużego minusa. Kiedy przejmował władze po Motasie mówił, ze względu na zadłużenie sytuacja finansowa miasta była fatalna. Przez kilka lat zamiast inwestować trzeba było oszczędzać i spłacać. Szkoda, że teraz taki sam problem zostawia swoim następcom.
Brak zdjęcia
-2
s_gość
IP: 84.38.xx7.xx1
Data: 30.10.2010, 17:04
to nie Prezydent decyduje o emisji obligacji tylko Rada Miasta. Prezydent jest jaki jest, na pewno nie święty, ale nie zrzucajcie mu na barki wszystkiego. On jest władzą wykonawczą, a o takich sprawach jak zadłużenie decyduje Rada.
Brak zdjęcia
0
mamaj_gość
IP: 83.25.xx1.xx1
Data: 31.10.2010, 14:29
Nagle RM zupełnie bez powodu zdecydowała o emisji obligacji. A kto zadecydował o tylu inwestycjach ( inna sprawa czy wszystkich trafionych) nie mając wystarczających środków na wkład własny? Pewnie skrzat samborek
 
Brak zdjęcia
0
czego kontynuacja panie ktory chce władzy.... ~ mieszkańcy Tczewa_gość
IP: 188.147.xx6.xx9
Data: 31.10.2010, 23:26
...mowie do meza idziemy do miasta ,odpowiada gdzie daj spokój mieszkamy tu 20 lat co sie zmieniło .długi miasto na giełdę dali dla reklamy ale p.P.bedzie kontynuował ...wiec ..na przystań do Latochy glownego sponsora miasta a tak przy okazji tak mlody czlowiek niezle sobie radzi przy wsparciu p.p...moze to on na na wicka p.S o tak ttttttttto wyglada panie M.zabawki w rekach pana L..T my do Gdyni czas sie obudzić w tym miescie nic się nie zmieni ...chyba ze Kulas [przejmie władze to dopiero persona ...............
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 84.38.xx7.xx9
Data: 01.11.2010, 11:42
Odstaw kielicha
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew