Centrum Konserwacji Wraków Statków - "nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja"

Widok na magazyn studyjny (fot. mat. inwestora )
Centrum Konserwacji Wraków Statków - "nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja"

zobacz galerię zdjęć: 3
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku zaprezentowano dzisiaj (13.03) plany budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków, które powstanie w Tczewie. Będzie to największa jak dotąd inwestycja w kulturę i muzealnictwo w historii naszego miasta, bo projekt Muzeum Wisły opiewa na ponad 22 mln zł! Placówka działa w ramach Centralnego Muzeum Morskiego, które ostatnio zostało podniesione do rangi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Budowa nowej filii ma w przyszłości rozwiązać problemy z przechowywaniem eksponatów oraz ich konserwacją. Całość będzie dostępna na zwiedzających i zabierze chętnych w fascynującą podróż w tajemnice morskich i rzecznych głębin.

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są niezwykle zróżnicowane. Wśród ważnych eksponatów znajdują się również obiekty wielkogabarytowe, jak zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne m.in. średniowiecznych wraków łodzi i statków. Do tej pory Muzeum, podobnie jak inne placówki muzealne na świecie, borykało się z problemami przechowywania tego typu eksponatów. Brakowało magazynów z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko przechowywać zabytki, należycie je prezentować, ale także przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Budowane w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma wypełnić tę lukę.

- Badania archeologiczne, konserwatorskie oraz prace nad wydobytymi z wody obiektami wypromowały naszą placówkę wśród muzeów i instytucji w Europie, zajmujących się archeologią podwodną. Budowa Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie jest naturalną i konieczną linią rozwoju Narodowego Muzeum Morskiego - podkreśla Maria Dyrka, główny konserwator, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych.

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego funduszu. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.


Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprojektowany został w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70 i 80 - tych XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych). Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części - Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną.

W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in trzy historyczne jachty: „Dal”, „Opty” i „Kumka IV” oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego - Antresola - o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Powierzchnię użytkową tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac konserwatorsko-archeologicznych planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

- W ramach projektu Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie planujemy wiele działań mających na celu rozwój zasobów cyfrowych. - podkreśla Szymon Kulas, koordynator tczewskiego projektu i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM - Jednym z nich jest wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) do prezentacji informacji o zbiorach muzealnych.



Rozszerzona rzeczywistość to system charakteryzujący się trzema cechami: łączy świat realny z rzeczywistością wirtualną, interakcję w czasie rzeczywistym oraz umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach.

W budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zdecydowano się wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w możliwie szerokim spektrum. Goście będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji internetowej.

- Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m.in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej dla umiejscowienia zabytku - zaznacza Szymon Kulas.

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Projekt ma być realizowany do kwietnia 2016 r. Pierwsza łopata zostanie wbita prawdopodobnie jeszcze w czerwcu br. Nowoczesny obiekt ma powstać na tyłach Fabryki Sztuk - w miejscu budynków magazynowych.

Więcej na ten temat w najbliższym czasie w naszym dziale Telewizja Internetowa.


Wizualizacje przygotowane na potrzeby placówki przez PP STUDIO PATRYK PNIEWSKI

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • wioslarz25

    13.03.2014, 19:37

    I będzie..

    ... tak samo oblegane jak było Muzeum Wisły

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • Tczewianin_gość

    14.03.2014, 07:36

    Frekwencja

    Muzeum jest OK, a inwestycja potrzebna!

    Cytuj
    IP: 109.243.xx1.xx5 
  • _gość

    13.03.2014, 21:43

    no to może Tytanica warto byłoby wyeksponować w Tczewie albo Gustloffa.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx8 
  • aja_gość

    13.03.2014, 22:23

    a moze zbudowac

    Centrum Latania Dziur w Serze. Jest rownie potrzebne. Dla spadochroniarzy z UM

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx6.xx5 
  • gosc_gość

    13.03.2014, 22:58

    22mln

    Ludzie 22mln zlotych koszt , a komu to potrzebne szkoda slow.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx2.xx7 
  • _gość

    14.03.2014, 10:45

    muzułmanom, którzy tu zamieszkają za 20 lat; miasto i ,,ratusz" robi wszystko, aby wypędzic stąd rodowitych , młodych, zdolnych, wykształconych Tczewian...

    Cytuj
    IP: 81.219.xx6.xx3 

    _gość

    16.03.2014, 16:19

    Muzułmanie tu nie przyjdą. U nas nie ma takich socjali jak w krajach zachodnich - UK czy Norwegii. Poza tym miejmy nadzieje że za te 20 lat nie zabraknie kiboli żeby ich skutecznie przepędzić.

    Cytuj
    IP: 83.11.xx6.xx3 
  • _gość

    14.03.2014, 00:04

    skąd ten kulas wyskoczył? z rękawa jana?

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx0.xx4 
  • --_gość

    15.03.2014, 18:54

    -_gość zgadłeś bo to jego ojciec

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.