tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 22:49
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Jan Paweł II. Drogi do świętości" - otwarto niezwykłą wystawę w "Fabryce Sztuk"

Opublikowano: poniedziałek, 04.04.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatnią sobotę (02.04), dla upamiętnienia szóstej rocznicy śmierci papieża Polaka, w tczewskiej "Fabryce Sztuk" otwarto wystawę "Jan Paweł II. Drogi do świętości". Ekspozycja obejmuje 20 wielkoformatowych fotografii oraz ponad 30 mniejszych zdjęć dokumentujących życie Karola Wojtyły i jego związki z Ziemią Tczewską.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach (udostępnione dzięki życzliwości s. Magdaleny Strzeleckiej), z Archiwum Fotograficznego Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz ze zbiorów prywatnych tczewian - Gabrieli Zielińskiej oraz Józefa M. Ziółkowskiego.

- W takim miejscu, przy tej okazji wszelkie słowa wydają się zbędne - mówił podczas otwarcia ekspozycji prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Powinniśmy się wsłuchać w słowa tego, który jest na tych zdjęciach. Nic nowego nie da się powiedzieć, właściwie powiedział wszystko. Pozostaje tylko wdrożyć to, o czym mówił, w czyn i pamiętać o Nim nie tylko przy okazji rocznic i wystaw, ale na co dzień.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło władz miasta i powiatu, radnych, a także duchowieństwa. Tczewscy księża wspominali swoje kontakty z Janem Pawłem II":

- Pan Bóg dał mi to szczęście, że byłem 22 października 1978 roku na mszy św. inauguracyjnej Jana Pawła II tak blisko ołtarza. Na drugi dzień wziąłem też udział w pierwszej publicznej audiencji papieża i tam udało mi się z nim krótko porozmawiać. To są czasy, które tak bardzo wspominam. I to, że mogłem być na ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II w Lourdes, a także na jego pogrzebie. Mam też to szczęście, że będę 1 maja na beatyfikacji w Rzymie. - mówił ks. prałat Piotr Wysga.

Ks. dziekan Stanisław Cieniewicz przypomniał, że papieża spotkał we Wrocławiu, jeszcze wtedy, kiedy był biskupem. Mówił m. in. o zdolności Karola Wojtyły do porywania tłumów:

- To jest specjalny dar bożej łaski, którą on wykorzystał aż do końca - mówił - Pan Bóg każdemu daje talenty, ale nie zawsze je wykorzystujemy tak jak trzeba. Papież pokazał jak wielki może być człowiek, który się zakotwiczy w Panu Bogu. Był tylko odbiciem Ewangelii i Bóg był tym światłem, które przez niego przenikało.

Komisarzem wystawy jest Józef Ziółkowski, który wyjaśniał przybyłym na otwarcie, że jest to być może ostatnia "papieska" ekspozycja przygotowana na Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły:

- Dzisiaj mamy kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II, kończy się proces beatyfikacyjny. Przekonanie o świętości papieża jest powszechne. 2 maja Benedykt XVI ogłosi miastu i światu, że wielki Polak zostaje błogosławionym. Niektórzy twierdzą, że papież ogłosi go nie tylko błogosławionym, ale i świętym. O to wydarzenie można było się modlić w różny sposób - naszą modlitwą były coroczne wystawy. Zatem być może już nie będzie konieczności organizowania kolejnych

Ekspozycję będzie można oglądać do 23 kwietnia w Fabryce Sztuk, a od 29 kwietnia do 1 czerwca br. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie.

Galeria zdjęć

Tczew - Wystawę można oglądać w "Fabryce Sztuk"
Tczew - Wystawę można oglądać w "Fabryce Sztuk"
Tczew - Wystawę można oglądać w "Fabryce Sztuk"
drukuj
Artykuł przeczytano 2379 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Stacja naprawy rowerów
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+3
Zdjęcie ~ Janek S._gość
IP: 109.207.xx8.xx0
Data: 04.04.2011, 14:28
Na pierwszym zdjeciu to ja.HEHE. Tak myślałem że będę bo jak sie odwróciłem to robiła mi zdjęcie.! ;) :D
Brak zdjęcia
+3
... ~ ..._gość
IP: 78.88.xx5.xx4
Data: 04.04.2011, 17:09
powinno być raczej "droga do świętości"
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew