Czipy tylko za zgodą właściciela psa?

Dzięki czipom łatwo ustalić właściciela, gdy pies trafi do schroniska (fot. tcz.pl)
Czipy tylko za zgodą właściciela psa?
Wszystko wskazuje na to, że obowiązujące w wielu miastach prawo miejscowe nakładające na właścicieli czworonogów obowiązek ich czipowania jest niezgodne m. in. z zapisami ustawy zasadniczej. Tematem zajmowali się już urzędnicy ze Szczecina, Wrocławia, czy Wodzisławia Śląskiego. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny orzekł odnośnie obowiązującej w Gdańsku uchwały, że znakowanie psów nośnikami zawierającymi dane osobowe ich właścicieli jest możliwe wyłącznie za zgodą zainteresowanych. A jak sprawa ma się w Tczewie, gdzie radni również nałożyli na mieszkańców obowiązek czipowania psów?

Kilka dni temu pisaliśmy na naszej stronie o kontrolach Straży Miejskiej, która sprawdza właścicieli posesji na osiedlach domków jednorodzinnych. Strażnicy kontrolują umowy na wywóz śmieci, ale także sprawdzają, jak ze swoich obowiązków wywiązują się właściciele czworonogów. A w Tczewie - zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym przyjętym przez tczewskich radnych - istnieje obowiązek czipowania - jeśli pies nie ma czipa, właściciel może zapłacić 200-złotowy mandat. Tymczasem na naszej publikacji do naszej redakcji zaczęły napływać maile od mieszkańców, którzy podkreślali, że obowiązek znakowania psów i rejestrowania danych ich właścicieli narusza konstytucję, zgodnie z którą "władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie". Odnośnie obowiązujących w Gdańsku przepisów związanych z przymusowym czipowaniem skargę wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich. Gdański obowiązek znakowania psów i rejestrowania danych ich właścicieli został unieważniony przez Naczelny Sąd Administracyjny (przedtem przepisy ponownie ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny).

- Zdaniem RPO, wprowadzony przez Radę Miasta obowiązek znakowania psów i tworzenia ich rejestru, w tym nakaz skierowany do właścicieli psów zgłaszania zmian w zakresie posiadania psów, nie mieści się w granicach udzielonego przez ustawodawcę umocowania. Ponadto RPO stwierdził, że obowiązek właścicieli psów zgłaszania zmian w zakresie posiadania psów do ich rejestru, oznacza w praktyce zobowiązanie obywateli do udostępniania swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko oraz miejsce zameldowania, bez ustawowej podstawy.
- czytamy w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie - Rada Miasta wniosła o oddalenie skargi. Zdaniem Rady zaskarżona uchwała nie narusza art. 3 ust. 2 pkt 4 i 5 oraz art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wskazano, że na podstawie powołanych przepisów gminy uzyskały upoważnienie do tego, aby w sposób jaki uznają za właściwy określić szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku w gminach, których celem będzie takie uregulowanie obowiązków posiadaczy psów, które będzie chronić ludzi przed wszelkimi zagrożeniami, uciążliwościami oraz będzie chronić wspólnie użytkowane tereny publiczne przed zanieczyszczaniem.

Tymczasem wiele polskich miast na podstawie przepisów miejscowych obliguje właścicieli do wszczepiania czipa - podobnie jest w Tczewie. Urzędnicy tłumaczą, że czipowanie jest najlepszym sposobem walki z bezdomnością czworonogów, a także formą dbania o czystość na ulicach miasta. Dodają, że obowiązująca od początku roku nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt narzuca na gminy nowe obowiązki, m. in. związane z ewidencjonowaniem zwierząt. Włodarze podkreślają, że czipy są również elementem dbania o bezpieczeństwo mieszkańców - w wypadku pogryzienia przez psa, łatwo ustalić jego właściciela i sprawdzić, czy czworonóg był szczepiony.

- Jeżeli pieski są elementem ładu publicznego, to jakiś element kontroli musi istnieć. Nie może być tak, że pies biega sobie i właściwie nie wiadomo, do kogo należy. Nasza uchwała jest prawomocna, nadzór wojewody jej nie zaskarżył. Czipowanie funkcjonuje dobrze. Większość już ma mikroczip - dzięki temu jest porządek. Korzyści są wielostronne - jeśli właścicielowi zniknie pies, trafi do schroniska, a dzięki systemowi identyfikacji można go łatwo oddać w prawowite ręce. - uważa prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Urzędnicy mają zapoznać się w wyrokami NSA, które dotyczą podobnych przepisów obowiązujących w innych miastach. Tymczasem z obowiązku czipowania jest zadowolonych wielu tczewian:

- Ja sam zabiegałem o to, aby zaczipować mojego psa, dzięki temu spałem spokojnie, bo w przypadku jakiegoś nieszczęścia, ucieczki psa lub kradzieży miałem dużo większe szanse na odzyskanie mojej psiny. - pisze na naszym forum użytkownik o nicku Tilk.

Dodajmy, że zabieg implantacji można wykonać u weterynarza - niestety odpłatnie. Jeszcze w latach 2007-09 za czipowanie płaciło miasto. Akcja miała na celu zapobieganie bezdomności zwierząt i polepszenie stanu sanitarno - epidemiologicznego miasta. W ciągu dwóch lat mikroczip wszczepiono około 3 tysiącom psów. Zabieg implantacji jest bezbolesny dla czworonoga, na oznakowanie wystarczy chwila. Mikroczip, który wszczepiany jest psu, ma kilkanaście milimetrów długości. Zawiera numer, pod którym w bazie danych są: adres, informacje o szczepieniach i zapłaconym podatku za zwierzę, jego wyglądzie, a nawet stopniu agresywności. Dane wydobywa się skanerem, działającym podobnie jak czytniki kodów kreskowych w sklepach. Obecnie w Tczewie zaczipowanych jest ponad 4 tysiące psów - nie wiadomo, ile czworonogów nie ma jeszcze czipa.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

  • POI_gość

    20.03.2012, 00:12

    ILE KOSZTUJE TAKIE CZIPOWANIE

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx1.xx5 
  • GOŚĆ_gość

    20.03.2012, 09:07

    MIASTO POWINNO TO FINANSOWAC

    W TCZEWIE MIN 80 ZŁ. JEŻELI MIASTO CHCE TO STOSOWAC POWINNO RÓWNIEŻ FINANSOWAĆ.

    Cytuj
    IP: 193.138.xx0.xx8 
  • tcz45

    20.03.2012, 06:59

    za brak czipa kary nie ma

    i to jest dobra wiadomość. Nie mogą zmuszać do tego. Wolna wola , chcesz mieć czipa ?-miej , nie to nie. kary za to nie można ,,wlepić'' obywatelu bądź świadomy swoich praw...nie daj się okłamywać....

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • Krzychu_gość

    20.03.2012, 07:04

    czip

    Mój pies ma czip , który to otrzymał jeszcze w Gdańsku jak tam mieszkałem - ale tam to było bezpłatne. Pomysł nie jest głupi tylko straszenie ludzi 200zł mandatem to już przesada. Skoro miasto chce mieć taki porządek w czworonogach to niech udostępni czipowanie za free nawet jeśli koszt będzie 5zł. Ciągle coś jest wymuszane na mieszkańcach , czy to legalnie czy nie ,a może się uda. Oczywiście zanim ludzie się kapną parę złotych wpadnie.

    Odpowiedz
    IP: 195.74.xx1.xx6 
  • miron_gość

    20.03.2012, 08:58

    tylko w POlsce

    A po to żeby ludzie się nie kapneli jest TVN, GW i inne temu podobne ścierwa.

    Cytuj
    IP: 83.12.xx7.xx6 
  • miron_gość

    20.03.2012, 07:29

    I tak powinno być ZAWSZE

    Najpierw psy a potem ludzie. Ale nie martwcie się rząd na pewno wymyśli jakiś pretekst żeby was zaczipować. Oczywiście 1/3 wykształciuchów bardzo chętnie się zaczipuje ,toż to nowoczesne i można poświrować i na meczyku jakiejś lechi bramka sama rozpozna kto wchodzi. SUPER

    Odpowiedz
    IP: 83.12.xx7.xx6 
  • C>K>M

    20.03.2012, 09:10

    Ja tam się nie martwię. Ten nie-rząd celebrytów wykłada się na tak prostych rzeczach jak reforma rozkładu jazdy pkp, otwarcie stadionu etc. To wszystko idzie w dół, całe struktury obsadzone miernymi, biernymi, ale wiernymi. Poza tym, to tchórze, mocni przed kamerą, ale już np. Sikorski nie wytrzymuje presji tłumu. Nic nam nie zrobią.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    ._gość

    20.03.2012, 10:07

    TAKICH JAK Z TVTRWAM

    Wszystkich po koleji

    Cytuj
    IP: 77.115.xx2.xx5 
  • _gość

    20.03.2012, 08:42

    Uważam, że dobrze się stało, wolna wola, chcesz czipujesz, nie chcesz nie czipujesz, a identyfikacja psów nie zaczipowanych jest w urzędzie przy opłacaniu podatku. Koszt czipowania dzisiaj w Tczewie to 80 - 90 zł. - żenada, może gdyby było gratis to byli by chętni.

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx2.xx0 
  • kajot551_gość

    20.03.2012, 08:42

    Urzedasy

    Kolejny raz okazuje sie ze URZEDASY LAMIA PRZEPISY świadomie ,lub skutkiem glupoty ktora nie zwalnia ich z odpowiedzialności .Zachowują się jak FRYZJERZY chcą ogolić mieszkańców /mandatami i POdzielic się w URZEDZIE/

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx4 
  • nie takie rzeczy :-)_gość

    20.03.2012, 11:39

    istne jaja w tym urzędzie :-)

    Cytuj
    IP: 46.76.xx6.xx9 
  • LOLEK_gość

    20.03.2012, 08:43

    Dlaczego tak?

    Czipowanie ma mieć na celu między innymi dbanie o czystość miasta.Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego rozpoczyna się kontrole od właścicieli czworonogów na osiedlach domków jednorodzinnych.Gdzie przeważnie psiak biega po własnej posesji i tam załatwia wlasne potrzeby.Wiadomo że tam właściciel posprząta po swoim pupilu.Zmorą są nieczystości wokół bloków.Teraz jeszcze trawa nie zakrywa tych kwiatków i widać jak dbają o czystość właściciele piesków w blokach.Bardzo rzadko można spotkać pancia który sprzata po swoim ulubieńcu.

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx5.xx4 
  • _gość

    20.03.2012, 08:55

    --

    Miasto nie interesuje się nami tylko kasą. Co raz mniej Tczewian jest i oni tego nie widzą.

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx4.xx4 
  • Lucyna_gość

    20.03.2012, 09:22

    smietana781228@vp.pl

    Witam, a co z psem który mieszka w ogrodzie, nie wychodzi poza teren posesji? Swoje potrzeby fizjologiczne zostawia w ogrodzie co sprzątam bo jest to zupełnie naturalne, CZY JEGO TEŻ TRZEBA CZIPOWAĆ? P.S. ABY UŚWIADOMIĆ POSIADACZY PSÓW DO SPRZĄTANIA PO PUPILACH NALEŻAŁOBY ICH ZAPYTAĆ ? CZY PO TOALECIE NIE PODCIERAJĄ SOBIE TYŁKA?????????? TO JEST DOSKONAŁE PORÓWNANIE!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx8 
  • uboottcz_gość

    20.03.2012, 09:22

    prawo

    to jest artykuł odnośnie mojego komentarza, który brzmiał : "Bez podstawy prawnej Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że obowiązek trwałego znakowania oraz tworzenia specjalnego rejestru psów nie mieści się w granicach umocowania ustawowego. Zastrzeżenia te jego zdaniem odnoszą się także do zobowiązania właścicieli psów do zgłaszania wszelkich zmian o stanie posiadania psa. Dodatkowo, wprowadzenie takiego wymogu oznacza w praktyce zobowiązanie obywateli do udostępnienia swoich danych osobowych bez podstawy prawnej. " - dobrze, ze ktoś czyta te komentarze i przynajmniej tak jak w tym temacie , szkoda tylko, ze pan prezydent Pobłocki nie wie ,że jakakolwiek uchwała Rady Miasta, która stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą nie może stac ponad nią (tzn. nigdy uchwała nie może regulowac ustawy wyższej w tym wypadku Konstytucji )a fakt, że wojewoda jej nie zaskarżył nie znaczy ,że jest ona zgodna z prawem

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx6.xx9 
  • gość_gość

    20.03.2012, 16:12

    kontrole SM

    Interesujące jest, że SM na osiedlach domków wchodzi na posesje, gdzie za psy jest opłacony podatek, psy są zaczipowane i zaszczepione. Na pytanie skąd wiedzą, że mam psa (mały pies, nie biegał w tym czasie po ogrodzie, był w domu) powiedzieli, że mają listę z UM. Pytam: dlaczego nie idą do sąsiada, gdzie jest duży pies (mieszaniec wilczura, nie jest zaczipowany, podatek nie jest zapłacony), którego wypuszczają właściciele, aby sobie pobiegał i przy okazji postraszył ludzi. Odpowiedź, że nie mają go na liście. Pies w tym czasie biegał po posesji. Ale tam, to bali się wejść. I co internauci na to?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx5 
  • C>K>M

    20.03.2012, 17:35

    To tak jak z abonamentem rtv. Jak raz zapłaciłeś, to mają twoje dane i będą cię ścigać, a kto nigdy nie płacił może spać spokojnie.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • tralala_gość

    20.03.2012, 18:14

    ....taaaa, tylko gdzieś wyczytałem, że właściciele, którzy zaczipowali swoje czworonogi, w niedługim czasie otrzymali kwitki wzywające do wniesienia rocznej opłaty, zdaje się 40 zl, , także obowiązkowo będą musieli opłacać pieski jak np. posiadacze r i tv, którzy zarejestrowali swój sprzęt....

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx6.xx0 
  • remoo_gość

    21.10.2014, 10:34

    Roczny podatek za posiadanie psa wynosi obecnie 30 złotych. Posiadacz psa powinien go obowiązkowo zarejestrować w UM niezależnie od tego czy pies posiada czip, czy też nie. Rejestracja ma na celu identyfikację właściciela w razie np. pogryzienia przez pieska osoby trzeciej. Każdy normalny i logicznie myślący posiadacz pieska zdaje sobie sprawę że jest to zwierzę, którego postępowanie może być nieprzewidywalne i bierze pełną odpowiedzialność za czyny swojego pupila. Niestety tych logicznie myślących jest mało... A co do czipowania - uważam że powinno pozostać obowiązkowe. Może wówczas ci którzy wyrzucają psa na ulicę bo im się znudził, zastanowili by się dwa razy zanim tak zrobią... A jeśli ktoś nie potrafi dostosować się do istniejących przepisów...cóż...niech po prostu nie posiada psa.

    Cytuj
    IP: 78.88.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.