21. lat z piaseckim folklorem

(fot. tcz.pl)
21. lat z piaseckim folklorem

zobacz galerię zdjęć: 3
Święto mowy, tańca, pieśni kociewskich i warkoczy. Tak o XXI Festiwalu Folklorystycznym w Piasecznie powiedziała prof. Maria Pająkowska-Kensik, przewodnicząca jury konkursowego. W weekend 23 i 24 sierpnia do Piaseczna, duchowej stolicy Kociewia, zjechały zespoły folklorystyczne całego regionu. W te dni przesłuchano łącznie aż 29 zespołów.

W sobotę, pierwszego dnia festiwalu do XI Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystyczncyh ku czci Władczyni Kociewia zgłosiło się 13 zespołów folklorystycznych z Kociewia, które prezentowały się w dwóch kategoriach: pieśni i tańca oraz wokalnej. Odbył się także konkurs na Wyc Kociewski. Imprezę po mistrzowsku i po kociewsku, poprowadziła Mirosława Moller, regionalistka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego.

Występy oceniało jury w składzie: przewodnicząca prof. Maria Pająkowska- Kensik, ekspert dziedzictwa kulturowego Kociewia, dr Marzena Kamińska, Anna Mielke, studentka Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Najlepszy Wyc Kociewski zaprezentowała utalentowana Klaudia Rzóska z Lubichowa. Drugie miejsce zajął Ryszard Kociorski, a trzecie Emilia Rulińska, Krystyna Tamowicz i Lucyna Adamska.
W kategorii wokalnej I m-ce zajęli Subkowiaki, II - Błękitna Wstęga z Gniewu, III - Kociewska Familija z Pinczyna.

W kategorii pieśni i tańca I m-ce zajęły Piaseckie Kociewiaki, II ex aequo - Kociewie oraz Kociewie Retro z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego, zaś III - Gzuby z Pelplińskiej Dwójki.

Nagrodę Burmistrz Miasta i Gminy Gniew otrzymał zespół Wiecznie Młodzi z Tczewa. Nagroda Burmistrza Kwidzyna powędrowała do Czarbaru z Barłożna. Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin otrzymały Gzuby z Pelplińskiej Dwójki.

Nagrodzono także najmłodszą uczestniczkę przeglądu, Julię Jasiak z Piaseckich Kociewiaków.
Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Folklorystycznego w Piasecznie odśpiewany został hymn Kociewia.

W niedzielę, 24 sierpnia w Piasecznie odbył się natomiast XVI Przegląd Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. Swoje umiejętności zaprezentowało 16 zespołów z całego Pomorza.
Otwierając drugi dzień festiwalowych zmagań, Jadwiga Mielke, dyrektor iblioteki w Gniewie i organizator wydarzenia, odczytała list od Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, który zapewnił, że Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie to niezapomniane przeżycie oraz ważna impreza promująca kulturę ludową.
Jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Małe Tuchlińskie Skrzaty pokazały, jak bawiły się dzieci w XIX wieku, Powiślanki śpiewem zapraszały do Kwidzyna, a Swojacy z Mirosławca w woj. zachodniopomorskim swoim występem utwierdzili publiczność w przekonaniu, że piosenki ludowe są dobre na wszystko.

- Przyjeżdżając do Piaseczna pokazujecie, że dbacie o małe ojczyzny, a ten, kto dba o małą ojczyznę, dba także o Dużą - powiedział Krzysztof Luchowski, Prezes Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal.

Jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespól Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Już po tym występie przekonać się można było, że poziom artystyczny festiwalu będzie bardzo wysoki. Małe Tuchlińskie Skrzaty pokazały, jak bawiły się dzieci w XIX wieku. „Jest z chłopami wielka bieda, lecz bez chłopa żyć się nie da” - tak śpiewały panie z Oj To To z Pelplina. Powiślanki śpiewem zapraszały do Kwidzyna, a Swojacy z Mirosławca w woj. zachodniopomorskim swoim występem utwierdzili publiczność w przekonaniu, że piosenki ludowe są dobre na wszystko.

Przyznano dwa wyróżnienia: Małym Tuchlińskim Skrzatom z Tuchlina oraz Małemu Powiślu z Kwidzyna. 
W kategorii pieśni, na trzecim miejscu znalazły się dwa zespoły: Swojacy z Mirosławca i Mała Kościerzyna. Na drugim miejscu uplasowały się również dwa zespoły: Kapela Bławatek z Chojnic i Powiślanki z Kwidzyna. Laureatem został bezkonkurencyjny zespół Oj To To z Pelplina. 
W kategorii Pieśni i Tańca trzecią lokatę zdobyły: Młoda Kościerzyna i Frantówka z Tczewa. Na drugim miejscu kolejne dwa zespoły: Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice oraz Powiśle z Kwidzyna. Laureatem w tej kategorii zostały Tuchlińskie Skrzaty Starszaki z Tuchlina.

Osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do zorganizowania tej dwudniowej imprezy, uhonorowane zostały pamiątkowymi statuetkami. Na zakończenie, Jan Ejankowski podziękował wszystkim za udział w piaseckim przeglądzie i zaprosił na kolejne, prawdziwe święto folkloru już za rok.


Drukuj
Prześlij dalej