Dla Gniewu wczoraj, dziś i jutro - konkurs dla szkół

Dla Gniewu wczoraj, dziś i jutro - konkurs dla szkół
Już po raz trzeci uczniowie gniewskich szkół będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji konkursu „Dla Gniewu wczoraj, dziś i jutro” organizowanej przez Zakład Produkcji Kruszyw (dawny Zakład Produkcji Keramzytu „Weber”). W poprzednich edycjach młodzi twórcy przedstawiali swoją wizję miasta w przyszłości oraz jego obraz dziś.

W tym roku pora sięgnąć do przeszłości - jednak nie do czasów legend, zamku i rycerzy, ale do tej najbliższej - sprzed 40 lat.

Dziś i jutro - jak wyglądały poprzednie odsłony konkursu?

Dwie poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Gniewu - jesteśmy przekonani, że tak też będzie w tym roku! - mówi Joanna Wachowska koordynator ds. komunikacji Zakładu. Ciekawe, skłaniające do myślenia zadania, a także atrakcyjne nagrody, sprawiają, że uczniowie chętnie podejmują konkursowe wyzwania.

Dla przypomnienia - w konkursie z 2014 „Gniew 2054” młodzi artyści podzielili się swoimi futurystycznymi wizjami miasta za 40 lat. Motywem przewodnim konkursu była innowacyjność - prace konkursowe zaskakiwały pomysłowością, a zwycięzcy mogli odkryć fascynujące tajniki nauki w gdyńskim Centrum Experyment.

Zeszłoroczna edycja konkursu „Ja i moje miasto dziś” wiązała się z uchwyceniem piękna Gniewu „tu i teraz” i miała skłonić młodych ludzi do stworzenia swojego własnego obrazu miasta. Taka tematyka wpisała się w decyzję gniewskich radnych o uchwaleniu 2015 jako „Roku Tożsamości Kociewskiej”. Konkurs spotkał się z dużym odzewem, a nagrody były twórcze - autorzy wyróżnionych prac udali się do gdańskiego Centrum Hewelianum, a także mieli okazję poznać tajniki fotografii na specjalnie zorganizowanych warsztatach.

Gniew: „wieczne” miasto

Cykl konkursowy Dla Gniewu - wczoraj, dziś i jutro łączy kreatywność z nauką - skłania dzieci do „ruszenia” wyobraźnią oraz stanowi idealny pretekst do zapoznania się z historią miasta. Cykl konkursów poświęconych Gniewowi pogłębia wiedzę młodych ludzi na temat piękna i walorów ich małej ojczyzny, wzmacnia patriotyzm lokalny i skłania do dumy z bycia mieszkańcem Gniewu. Wszystkie edycje konkursu Wczoraj, Dziś i Jutro splatają się w całość i ukazują uniwersalność i ponadczasowość miasta Gniew.

Konkurs „Kronika Gniewskiej Rodziny” - odkrywając ślady przeszłości „z wczoraj”

Motywem przewodnim konkursu jest przeszłość miasta sprzed 40 lat. Taka tematyka zmotywować uczniów do kreatywnego myślenia, a także skłonić do zapoznania się z „najświeższą” historią ich małej ojczyzny. Konkurs wpisuje się w tegoroczne obchody „Roku Kronikarzy Gniewskich” upamiętniające osoby, które mają swoje zasługi w uwiecznieniu dziejów miasta. Sięgnięcie do historii sprzed kilku dekad nawiązuje także do 40-letniej obecności Zakładu w Gniewie. Zebrane przez dzieci materiały posłużą do stworzenia „Kroniki gniewskiej rodziny”, łączącej wspomnienia mieszkańców w jedną, fascynującą historię.

Adresaci i zasady konkursu

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie gminy i miasta Gniew. Przedmiotem konkursu jest odnalezienie śladów najnowszej historii Gniewu wśród pamiątek, wspomnień dziadków, albumów a następnie ukazanie ich w twórczy sposób. Szeroki zakres technik do wyboru sprawia, że każdy znajdzie preferowaną przez siebie formę przekazu. Młodzi twórcy mogą przedstawić swoją interpretację przeszłości w postaci kolażu ze zdjęć, rysunku wykonanego dowolną techniką, a także w formie komiksu. Nadesłane prace powinny zawierać się w formacie A3.

Organizatorzy liczą na pomysłowość i zaangażowanie ze strony młodych artystów. Wszyscy uczniowie zainteresowani konkursem znajdą szczegółowy regulamin konkursu u swojego nauczyciela prowadzącego.
Termin składania prac trwa od 1 marca do 15 kwietnia.

Warto poznać najnowszą historię Gniewu


W konkursie zostanie wyłonionych 30 zwycięzców - 20 uczniów ze szkół podstawowych (10 z kl. I-III, 10 z klasy IV-VI) oraz 10 uczniów z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Na zwycięzców czekają kreatywne nagrody! Autorzy wyróżnionych prac udadzą się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment, gdzie nauka to czysta zabawa.

Sięgnij po ślady przeszłości Gniewu i przekonaj się, że jest ona wciąż żywa!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Asia_gość

    29.09.2016, 15:43

    Wiecznie żywy

    Wieczny miastem jest RZYM? Ale no Gniew Jak Lenin... wiecznie .

    Odpowiedz
    IP: 79.227.xxx.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.