Ktoś podpalił cenny przyrodniczo użytek "Borawa"

(fot. gniew.pl)
Ktoś podpalił cenny przyrodniczo użytek "Borawa"
28 marca odnotowano zgłoszenie o pożarze użytku ekologicznego "Borawa" stanowiącego niezwykle wartościowy, pod względem przyrodniczym, fragment obszaru Natura 2000 Dolna Wisła. W akcji gaśniczej pożaru, który swoim zasięgiem objął ok. 2 ha użytku ekologicznego „Borawa”, uczestniczyły cztery zastępy straży. Prawdopodobną przyczyną pożaru, powodującego nieodwracalne straty w naturze, było podpalenie.

Użytek ekologiczny „Borawa” położony jest na lewym brzegu rzeki Wisły na Nizinie Walichnowskiej i obejmuje obszar 15,94 ha.

Użytek „Borawa” stanowi fragment obszaru Natura 2000 Dolna Wisła i przynależy do korytarza ekologicznego o charakterze ponadregionalnym - Dolina Wisły. Obszar ten stanowi rozległe trzcinowisko i jest niezwykle wartościowym pod względem przyrodniczym siedliskiem. Powołanie użytku ekologicznego „Borawa” miało za zadanie chronić zagrożone wyginięciem ptactwo, mające miejsca lęgowe na tym terenie.

W bieżącym roku prowadzone będą obserwacje ornitologiczne, w wyniku których określony zostanie skład gatunkowy, celem opracowania „Inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej użytku ekologicznego Borawa”.


Wypalanie traw, to nielegalny proceder, niebezpieczny dla ludzi i środowiska, za który grozi kara aresztu bądź grzywny nawet do 5 tys. złotych!

Przypominamy przepisy prawne w tym zakresie:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) określa:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2006 r. Nr 80, poz. 563):

§ 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:

1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

§ 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Straz_gość

    04.04.2016, 09:53

    Jakie jednostki?

    Odpowiedz
    IP: 46.77.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.