tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 02:59
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Tacy sami" - integracyjnie na placu Hallera

Opublikowano: poniedziałek, 12.09.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już po raz ósmy ulicami grodu Sambora przeszła kolorowa parada. Wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Osób Chorych na Schizofrenię. Na placu Hallera w ostatni piątek (09.09) zgromadzili się ci, którzy chcieli powiedzieć swoje "nie" dla marginalizacji osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Festyn "Tacy sami" zorganizowały Środowiskowe Domy Samopomocy, MOPS w Tczewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Integracyjny przemarsz ulicami miasta skupił seniorów, młodzież szkolną, dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, domów dziecka, pensjonariuszy ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej, przedstawicieli władz miasta, służby zdrowia oraz samych mieszkańców:

- Już ósmy raz pod pretekstem festynu staramy się być tacy sami, by wyeliminować wszelkie bariery tkwiące przy osobach niepełnosprawnych - tłumaczy Julita Jakubowska, szefowa tczewskiego MOPSu - Są tu z nami nie tylko tczewianie - są również goście z ośrodków w Rudnie, Szpęgawsku, Starogardzie, Damaszce, Subkowach, czy Narkowach. Pokazują swoje prace, rękodzieło. To dla nich bardzo przyjazna impreza. W takie dni możemy pokazać bogactwo tkwiące w tym mieście. Poza tym, otwieramy ludziom oczy na różne dysfunkcje. Ale też ludzie niepełnosprawni nam dają wiele otuchy, uczymy się od nich pokory i dystansu do problemów.

Podczas imprezy osoby niepełnosprawne przygotowały kiermasz ze swoimi pracami. Przez kilka godzin na ustawionej na rynku scenie można było podziwiać występy artystyczne. Uczestnicy imprezy mieli także możliwość spróbowania domowych wypieków i chleba ze smalcem

- Chcemy zburzyć mur lęku, który był budowany przez całe pokolenia osób przestraszonych odmiennością. Dzięki takim imprezom, chociaż symbolicznie burzymy go. Dzisiaj burzmy mury, a jutro realizujmy wspólnie marzenia. Cieszę się, że ta impreza przyciąga tyle osób - z roku na rok jest nas coraz więcej. Dobrze, że wychodzimy na zewnątrz, pokazujemy się, swoją twórczość i uzdolnienia. Ważne, że osoby, które uczęszczają do ośrodków wsparcia mogą się realizować i czuć się spełnione - mówi Gabriela Brządkowska, kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie

Festyn Przyjaźni TACY SAMI realizowany był w ramach projektu pt. "Miasto równych szans" i współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Imprezę objęli honorowym patronatem Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

Galeria zdjęć

Tczew - Festyn "Tacy sami"
Tczew - Festyn "Tacy sami"
Tczew -  Festyn "Tacy sami"
Tczew - Festyn "Tacy sami"
Tczew - Festyn "Tacy sami"
Tczew - Festyn "Tacy sami"
drukuj
Artykuł przeczytano 2780 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Nudoodporne
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
andzia_gość
IP: 83.0.xx6.xx4
Data: 12.09.2011, 08:11
wooow! nawet Smoliński się integrował ! a Posła Kulasa nie było ?
user_ico_pisiorek
+1
hehe ~ pisiorek
Uż. zarejestrowany
Data: 12.09.2011, 10:33
Kulas nie musi,bo on integracji ta liberalna partia ma socjalistę Arłukowicza ;)
 
user_ico_arkadiusztcz
+3
arkadiusztcz
Uż. zarejestrowany
Data: 12.09.2011, 08:18
Jedna jedyna po sezonowa impreza odbywająca się co roku na placu Hallera. I oby tak dalej. Szkoda że fontanna została schowana.
Brak zdjęcia
-4
_gość
IP: 83.30.xx4.xx5
Data: 12.09.2011, 09:09
Brawo Marcin ;D
Brak zdjęcia
0
Miasto równych szans ~ Prezes_gość
IP: 83.25.xx3.xx7
Data: 12.09.2011, 21:40
Ten festyn jest szansą na społeczną wartość projektu-buduje autorytet,,prestiż osób niepełnosprawnych i udających pełnosprawnych......Brawo dla organizatorów i uczestników.
Brak zdjęcia
+4
_gość
IP: 83.29.xx4.xx7
Data: 13.09.2011, 12:59
Ludzie niepełnosprawni to nie idioci, więc panie Marcinie proszę nie prowadzić imprezy w okularach przeciwsłonecznych oraz nauczyć się poprawnie wymawiać słowo schizofrenia, bo impreza całkiem fajna.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew