Dawny Tczew ma 5 lat

5 lat Dawnego Tczewa
Dawny Tczew ma 5 lat

zobacz galerię zdjęć: 9
30 stycznia o godzinie 17.00 w sali trójdzielnej Fabryki Sztuk odbyło się spotkanie z okazji piątej rocznicy powstania portalu Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta, skupiającego miłośników historii grodu Sambora. Była to doskonała okazja do posumowania naszej dotychczasowej działalności, przedstawienia planów na najbliższą przyszłość oraz nowego koordynatora Wojciecha Giełdona.



Dawny Tczew to projekt Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, który powstał w 2011 roku dzięki dotacji Gminy Miejskiej Tczew, Starostwa Powiatowego w Tczewie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskie. Do realizacji poszczególnych inicjatyw otrzymywaliśmy dotacje także z innych źródeł, jak program Działaj Lokalnie oraz Akumulator Społeczny. Dużego wsparcia udzielały nam lokalne przedsiębiorstwa, przede wszystkim Bank Spółdzielczy w Tczewie, EATON i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich w Gdańsku Oddział w Tczewie, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Zakład Utylizacji Odpadów Stałych. W kwestiach merytorycznych współpracujemy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Archiwum Państwowym w Gdańsku, Fabryką Sztuk i Miejską Biblioteką Publiczną. Patronami medialnymi Dawnego Tczewa są portal Tcz.pl, Gazeta Tczewska, Kociewski Kurier Tczewski i Radio Gdańsk.

Dawny Tczew w liczbach


Na stronie www.dawnytczew.pl w ciągu pięciu lat działalności zgromadziliśmy prawie 450 artykułów, ponad 1000 fotografii i skanów oraz 26 cyfrowych map. Zanotowaliśmy prawie 113,5 tys. unikalnych odsłon naszej strony. Niezwykle ważną częścią portalu Dawny Tczew jest forum, będące miejscem dyskusji na tematy związane z historią miasta. Zarejestrowało się na nim 819 użytkowników, którzy napisali ponad 38 tyś. postów w prawie 2150 tematach. Promocja historii Tczewa odbywa się także przez profil Dawnego Tczewa na facebooku, który „lubi” blisko 4300 osób. W lokalnej prasie ukazało się 150 artykułów naszego autorstwa promujących dzieje lokalne, a o Dawnym Tczewie ukazało się ponad 500 informacji medialnych. Gościliśmy na łamach nie tylko lokalnych i regionalnych mediów, ale także w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych jak Polsat, TVN i TVP.

Uroczystości i odkrycia

Dawny Tczew uczestniczy w wielu miejskich i lokalnych uroczystościach, szczególnie tych promujących postawy patriotyczne. Zainicjowaliśmy obchody kilku ważnych dla dziejów lokalnych wydarzeń: rocznicy rozstrzelania 13 Polaków na „świńskim rynku”, katastrofy wojskowego samolotu na Czyżykowskich działkach i zawieszenia polskiej bandery na osiedlu kmdr. Garnuszewskiego w rocznicę powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. Co roku organizujemy także Tczewskie Zaduszki, spacer śladami nieistniejących staromiejskich cmentarzy. W ciągu pięciu lat działalności dokonaliśmy kilku istotnych odkryć historycznych. Nad brzegiem Wisły odnaleźliśmy fragment szkuty wiślanej z XVIII w. oraz słup graniczny z międzywojennej granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska. Podobne słupy zostały przez nas odkryte w Parku Miejskim w Tczewie. W styczniu zeszłego roku odkryliśmy w niemieckim archiwum kolorowy film przedstawiający mosty tczewskie w czasie okupacji.

Akcje i Inicjatywy

W troska o zachowanie lokalnego dziedzictwa historycznego zainicjowaliśmy kilka akcji społecznych. Zajmujemy się ochroną miejskich zabytków, co roku sprzątamy teren dawnych cmentarzy i zapomniane groby ważnych dla historii naszego miasta osób. Gromadzimy nagrobki ze zlikwidowanych nekropolii, które zostały wykorzystane jako materiał budowlany w różnych punktach miasta, z myślą o stworzeniu z nich lapidarium nieistniejących cmentarzy. Byliśmy inicjatorami nadawania nazw ulic i placów nazwiskami zasłużonych, a zapomnianych dla naszego miasta osób jak dr. Scheffler oraz wskrzeszania historycznych nazw ulic jak Dworcowej. Dwukrotnie włączyliśmy się w organizacje Nocy Muzeów organizując spacer śladami św. Jerzego oraz nocne zwiedzanie kościoła farnego. Największym wydarzeniem współorganizowanym przez Dawny Tczew był koncert Katy Carr, który odbył się w rocznicę wybuchy II wojny światowej w 2012 r.

Edukacja historyczna

W trakcie dotychczasowej działalności zorganizowaliśmy kilkanaście spacerów edukacyjnych, na potrzeby których stworzyliśmy cztery nowe szlaki spacerowe, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i gości z polski i zza granicy. Wiedzę o najbliższych okolicach naszego miasta propagujemy podczas wycieczek rowerowych, w których wzięło łącznie udział blisko 150 osób. Edukację z historii lokalnej prowadzimy także poprzez spotkania - wykłady dla różnych grup wiekowych oraz organizując konkursy dla młodzieży.

Promocja Tczewa

Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim dwukrotnie promowaliśmy miasto podczas Jarmarku Dominikańskiego. Stworzyliśmy także wiele materiałów promujących Tczew i jego historię: cztery foldery ze Szlakami Spacerowymi Dawnego Tczewa, folder o historii tczewskich ogrodów działkowych, folder Szlaki Rowerowe Dawnego Tczewa, cztery pocztówki trójwymiarowe, pocztówki Duchy Miasta, pocztówkę Tryptyk Tczewski, cztery edycje kalendarza Dawnego Tczewa oraz reprinty archiwalnych map. We współpracy z Urzędem Miejskim przeprowadziliśmy dwie inicjatywy z zakresu promocji historii miasta: stworzyliśmy opis dziejów Tczewa na stronę www.wrotatczewa.pl oraz opisy historyczne umieszczone na tablicach na szlaku fortecznym i widokowym,. We współpracy z parafią staromiejską stworzyliśmy aplikację internetową Wirtualny Spacer po Farze, która umożliwia poznanie tajemnic kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Współtworzyliśmy również książkę Patroni i nazwy tczewskich ulic. Promocji historii lokalnej służy także darmowa gra Zbudujmy Tczew oraz cykl filmów stworzonych w ramach Telewizji Dawny Tczew.

Podziękowania


Działalność Dawnego Tczewa nie byłaby możliwa bez wsparcia i bezinteresownej pomocy wielu osób. Od pięciu lat wolontarystycznie portal prowadzą administrator Marek Rekowski i moderatorzy Agata Warmbier i Przemysław Zieliński. Za wybitne wsparcie naszej inicjatywy corocznie przyznajemy odznakę honorowego członka Dawnego Tczewa. Do tej pory otrzymali ją: Andrzej Kopyłowicz, Stanisław Zaczyński, Wacław Pobłocki i Mirosław Zawadzki. W tym roku do tego grona dołączył Leszek Bodio. Wśród naszych zbiorów znajdują się dziesiątki dokumentów udostępnionych przez mieszkańców. Serdeczne podziękowania zechcą przyjąć: Krzysztof Barwikowski, Dariusz Boczek, Sławomir Bonczkowski, Jakub Borkowicz, Gabriela Burclaw, Krzysztof Chróścicki, Remigiusz Czapliński, Łukasz Czerniewicz, Mirosław Diller, Zdzisław Dura, Sławomir Fedorowicz, Łukasz Gawroński, Wojciech Giełdon, Krzysztof Gliński, Józef Golicki, Arlena Haase - Witczak, Paweł Huber, Kazimierz Ickiewicz, Hieronim Idkowiak, Krzysztof Jach, Teresa Janiak, Szymon Jellonek, Sebastian Justyński, Rafał Karasewicz, Michał Kargul, Marta Kistowska, Marcin Kłodziński, Andrzej Kopyłowicz, Małgorzata Kruk, Eugeniusz Krzyżanowski, Grzegorz Kurosad, Jerzy Lehman, Grażyna Linkner, Mieczysław Marczak, Krzysztof Meller, Włodzimierz Mieńko, Bogdan Musiał, Andrzej I Marianna Niemczuk, Andrzej Nowaczynski, Kamila Ormianin, Andrzej Pęski, Daniel Piechowski, Agnieszka Pietrusa, Mieczysław Piotrzkowski, Wacław Pobłocki, Piotr Podkowiński, Tadeusz Radtke, Artur Rosiak, Adam Samulewicz, Dariusz Schulz, Ryszard Siwak, Daniel Skoczyński, Wiesław Szopiński, Karola Warsińska, Andrzej Waś, Damian Weskamp, Łukasz Wodzisławski,Waldemar Wons, Andrzej Wulski, Stanisław Zaczyński, Adam Zalewski, Mirosław Zawadzki, Przemysław Zieliński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • tczewiak_gość

    02.02.2016, 08:13

    Smoliński co z MOSTEM?

    PROSZĘ NIE RÓBCIE ZDJĘĆ PANU SMOLIŃSKIEMU, SOSONOWSKIEMU I DZWONKOWSKIEMU BO JUZ PATRZEC NA NICH SIE NIE DA!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 83.3.xx9.xx4 
  • ka_gość

    02.02.2016, 13:03

    Gdybyś umiał czytać

    Gdybyś umiał czytać, to byś wiedział. A jak nie umiesz, to nie warto pisać do ciebie.

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 

    _gość

    02.02.2016, 16:12

    Ci to się zawsze między wóde a zagrychę wepchną darmozjady

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx0 
  • _gość

    02.02.2016, 08:14

    czemu to tak zawsze się dzieję, że radni, posłowie itp. muszą być zawsze w pierwszym rzędzie nawet w przypadku kiedy nie za wiele przy danej sprawie robili...to chyba bardziej jest oddolna społeczna inicjatywa...

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • _gość

    02.02.2016, 09:09

    Na zdjęciu nie ma radnych, którzy tak ciepło o Brządkowskim na komisji gospodarczej wypowiadali, ciekawe dlaczego nie przyszli?

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • ka_gość

    02.02.2016, 09:09

    gratulacje

    Proszę przyjąć najlepsze życzenia. Wykonaliście ogrom prac. Niech Wam staryczy sił na kolejne lata.

    Odpowiedz
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • Jurgen

    02.02.2016, 09:47

    Rzadko zaglądam na forum Dawny Tczew ,ale zaglądam i nie mogę wyjśc z podziwu tyle się w nim dobrego dzieje .Życzę sił na kolejne pięć lat .

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • m.s.w._gość

    02.02.2016, 10:10

    wszystkiego najlepszego

    Gratulacje, dobra robota.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    IP: 46.238.xx7.xx8 
  • wa

    02.02.2016, 14:24

    urodziny

    Wszystkego dobrego i 100lat działalności ;)

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.