tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 03:39
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Pradzieje Tczewa". Wehikuł czasu zadziałał

Opublikowano: poniedziałek, 01.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatnią sobotę (30.01) otwarto wystawę przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu 750-lecia miasta. "Pradzieje Tczewa" to kolejna historyczna ekspozycja przygotowywana przez "Fabrykę Sztuk". Wystawa obrazuje dzieje naszego miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Niczym wehikuł czasu, przenosi nas w zamierzchłą przeszłość w niezwykłą podróż przez tysiące lat prehistorii i historii tych ziem.

Elektroniczny przewodnik, pokazy, multimedialne prezentacje, makiety - wszystko to ma nam pomóc wyobrazić sobie, jak przed laty żyło się na terenach, gdzie obecnie leży gród Sambora.

- Przyznam, że trochę brakuje mi słów z racji tak podniosłej chwili - mówił podczas otwarcia prezydent Tczewa, Zenon Odya. - To miejsce, w którym jesteśmy, jest bardzo charakterystyczne dla naszych czasów - to jeden z siedmiu cudów wykorzystywania funduszy unijnych, a będziemy pokazywali sceny z życia naszych praprzodków. Ta ekspozycja to doskonały przykład na to, że niewielkim nakładem sił możemy przygotować naprawdę coś wielkiego.

Przy tworzeniu wystawy współpracowało blisko 90 osób i instytucji, zaś jej komisarzem i twórcą scenariusza został Józef Ziółkowski, który zachęcał do zwiedzania ekspozycji.

- W roku pańskim 2010, gdy na magistrackim fotelu Zenon Odya zasiada, a Włodzimierz Mroczkowski miejskim rajcom przewodzi, wszem i wobec ogłaszamy, że wystawę otwieramy.

Podczas otwarcia wystawy nagrodzono osoby najbardziej zaangażowane w jej przygotowanie - Denarem Tczewskim Sambora II wyróżniono Józefa Ziółkowskiego, Mirosława Fudzińskiego, Henryka Panera, Eugenię Pokorską-Sawczuk i Marcjusza Fornalika.

- To nasza setna wystawa - niezwykła podróż w czasie przez kilka epok - od czasów najdawniejszych, aż do czasów księcia Sambora - wyjaśnia Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Współorganizatorem ekspozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wystawa czynna będzie do końca 2011 roku.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2632 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Weekend za pół ceny
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
Fajnie.... ~ Mati_gość
IP: 79.184.xx9.xx8
Data: 01.02.2010, 13:29
A ten z tyłu z czego tak się cieszy?
Brak zdjęcia
0
Polecam wystawę ~ _gość
IP: 78.88.xx7.xx4
Data: 01.02.2010, 18:55
Byłem na wystawie "Pradzieje Tczewa" i bardzo ją Wam polecam. Można nawet własnoręcznie wybić starą monetę. Zobaczyć bardzo ciekawe znaleziska i eksponaty.
Brak zdjęcia
0
:)_gość
IP: 88.199.xx1.xx7
Data: 01.02.2010, 19:32
Trochę dużo "kukiełek" ale oczywiście widać, że włożono dużo pracy i wysiłku w tę wystawę. Na pewno warto pójść. Chyba zdążą wszyscy skoro potrwa do końca 2011
Brak zdjęcia
0
T.C.Z.E.W ~ Culio100_gość
IP: 109.207.xx8.xx9
Data: 18.09.2011, 12:37
Też byłem na tej wystawie.Była megaa,wystawa chyba najlepsza od czasów kajaków.Dziękuje przewodnikowi za pszelaną wiedze mi i mojej rodzince.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew