tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 20:00
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Z pustelni do Tczewa - "Jacy tu są wspaniali ludzie..."

Opublikowano: Środa, 15.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Splot życiowych sytuacji sprawił, że od 15 lat mieszka w leśnej pustelni w Sendeniu Dużym. Mowa o Jacku Skwarneckim, zwanym pustelnikiem z Sendenia. Tam jednak nie zamyka się w leśnej głuszy - prowadzi zajęcia dla młodzieży w ramach zielonej szkoły, zajmuje się ceramiką, maluje i pływa. Ostatnio na kilka dni zatrzymał się w naszym mieście. Podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat Tczewa.

Jego życiorysu starczyłoby na opasłą powieść. Jacek Skwarnecki od 15 lat mieszka w drewnianym domku należącym niegdyś do gajowego w leśnych odstępach. Studiował na politechnice, ale zamiast posady inżyniera, wybrał obcowanie ze sztuką. W końcu wybiera wolność - życie na leśnym ustroniu. Tworzy ceramikę, maluje i pływa. Pustelnik zatrzymał się w Tczewie podczas powrotu z rejsu do Rowów. Po drodze musiał przeczekiwać sztormy, zaś przez 3 dni żeglował po pełnym morzu:

- To nie jest pierwsza stworzona przeze mnie łódka. Pierwszą zbudowałem, kiedy miałem 15 lat. Przeżyłem swoja fascynację żeglarstwem. Zbudowałem tę łódkę z myślą o tym, by była to pływająca pracownia plastyczna. - wyjaśnia nam podczas pobytu w tczewskiej przystani.

Pan Jacek żegluje, tworzy, ale podczas samotnych wypraw znajduje również czas na obserwowanie napotkanych na swojej drodze ludzi. Przez kilka dni - zatrzymał go bowiem wysoki stan Wisły - obserwował mieszkańców grodu Sambora:

- Jacy tu są wspaniali ludzie - każdy opowiada historię swojego miasta - drugiego takiego nie spotkałem. Opowiadają mi - "tu był pierwszy port w wolnej Polsce, powstała pierwsza szkoła morska, założono Polski Związek Żeglarski", a młodzież nie ma gdzie pożeglować. - opowiada - Dużo przestaję z młodzieżą. Tu w Tczewie też do mnie podchodzą - i pytają mnie - czy można przepłynąć się tą łódką. "Nigdy jeszcze nie żeglowaliśmy, ile by to kosztowało" - pytają. Widać, że tutaj młodzież marzy o tym, żeby sobie pożeglować. Nie mają jednak takiej możliwości. Zbudowano za ogromną kasę piękny ośrodek, który udaje przystań i nie służy celom związanym z żeglugą. - podsumowuje.

Teraz pan Jacek wraca do domu - powoli czas wrócić do normalnego życia:

- Robię dużo pozytywistycznej pracy, pracuję z młodzieżą, ale wiele wskazuje na to, że po 15 latach leśniczy chce mnie wyeksmitować z leśnej samotni. Jestem bezkompromisowy wobec władz i mówię to, co myślę. To widać.

Pustelnik już myśli o następnych wezwaniach, by nie zaprzepaścić swojej pasji związanej z żeglarstwem. Marzą mu się rejsy w stronę Gibraltaru, bądź w stronę Wysp Kanaryjskich. Udało mu się już zgromadzić środki niezbędne na zakup żywicy do impregnacji łódki.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3477 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Nowa tablica na "świńskim rynku"
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
wspaniali ludzie? ~ N_gość
IP: 109.207.xx3.xx9
Data: 15.09.2010, 00:29
W sumie nie ma się co dziwić bo zawsze pokazuje się te lepsze strony.Może pan wpadnie wieczorkiem na Suche?
user_ico_Spajko
+1
Spajko
Uż. zarejestrowany
Data: 15.09.2010, 07:46
Gościu dobry. Ma fajną jazdę, a przede wszystkim doskonały pomysł na życie, które jest tylko jedno...
user_ico_Cyrk
-1
Mhm ~ Cyrk
Uż. zarejestrowany
Data: 15.09.2010, 08:13
Tylko pustelnik, który nie miał porządnego kontaktu z ludźmi od 15 lat mógł pomyśleć, że w Tczewie są wspaniali ludzie... Aha i woda jest mokra :)
Brak zdjęcia
+3
ella_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 15.09.2010, 08:46
Jak fajnie, że są na świecie jeszcze tak pozytywnie zakręceni ludzie
Brak zdjęcia
0
asd_gość
IP: 109.207.xx7.xx1
Data: 15.09.2010, 18:25
podziwiam takich ludzi ;D
Brak zdjęcia
0
fajny facio_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 15.09.2010, 22:05
Plusy dla pana za odwagę
Brak zdjęcia
0
Do N ~ klio_gość
IP: 84.38.xx7.xx9
Data: 15.09.2010, 22:20
Jak ja lubię takie głupie gadki! To tak jakby rzymianin jęczał " no, tak, Koloseum, Koloseum, ale wpadnij pan na przedmieścia!" Zawsze źle, zawsze narzekać
Brak zdjęcia
0
Jacy? ~ Teresa Skwarnecka _gość
IP: 89.228.xx1.xx9
Data: 08.03.2011, 16:56
Wspaniali ludzie z Tczewa - to jest mój brat i życie go przekierowało na ten a nie inny tor. On nie szukał samotności, to nie jest jakiś odludek , to życie go skazało na to co ma, ale on jest szczęśliwy ,bo odnalazł swoją drogę. Uczy dzieci, robi ceramikę, przyjmuje szkoły przetrwania , no i te 3 żaglówki, które sam zbudował, nawet żagle uszył sam. Czy ktoś z Tczewa - kolebki polskiej żeglugi to zrobił? Nie osądzajcie go z własnego doświadczenia, pomyślcie i pomóżcie mu http://www.petycje.pl/petycja/6585/dach_nad_glowa_dla_czlowieka.html link Pr oszę ludzi dobrej woli o poparcie Pozdrawiam cały Tczew Teresa
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew