tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 00:44
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zgubi ich biurokracja? Apelują o uproszczenie procedur

Opublikowano: wtorek, 06.07.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Lokalna Grupa Działania Wstęga Kociewia, jej partnerzy i beneficjenci programu Leader (oś 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) biją na alarm. Powodem są niezwykle zawiłe procedury związane z aplikacją o środki na rozwój kociewskich wsi. Członkowie programu apelują o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do uproszczenia procedur stosowanych w tym programie - w przeciwnym razie czeka nas stagnacja wśród mieszkańców okolicznych wiosek.

Program Leader, a zwłaszcza jego specyficzne działanie "Małe projekty" miały służyć aktywizacji społeczności wiejskich poprzez wspieranie inicjatyw podejmowanych przez osoby i grupy dotychczas nieobecne lub mało aktywne w życiu społecznym wsi. Dlatego miał to być program prosty i łatwo dostępny także dla osób i podmiotów nie mających dużego doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych. Z Leaderem wielkie nadzieje wiązały grupy nieformalne, niewielkie, bardzo lokalne organizacje pozarządowe i środowisko samorządowe. Dla realizacji celu podjęto spory wysiłek polegający na opracowaniu Lokalnych Strategii Rozwoju oraz powołaniu struktur mających je wdrażać.

- Rzeczywistość okazała się daleka od oczekiwań. Obowiązujące przepisy okazały się skomplikowane, procedury drobiazgowe, a przez to niepotrzebnie długotrwałe, natomiast system finansowania ogranicza dostęp do środków najmniejszym organizacjom. Nie sposób opisać wszystkie zawiłości procedur i przywołać wszystkie przepisy prawa, jednakże dla zilustrowania problemu podam, że jeden z beneficjentów do wniosku polegającego na przeprowadzeniu kilku imprez na terenie jednej wsi, o wartości dofinansowania ok. 20 tys. zł musiał złożyć 180 załączników! Takich i innych przykładów absurdu możemy podać bardzo wiele. Wątpliwości budzi zarówno złożoność regulacji prawnych jak i praktyka ich stosowania. - podkreśla w liście otwartym prezes LGD Wstęga Kociewia, Mariusz Śledź - Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być niezwykle poważne. Najpierw ze składania wniosków o przyznanie pomocy wycofają się potencjalni beneficjenci, skutkiem tego problemy mieć będą lokalne Grupy Działania, które nie wdrożą Lokalnych Strategii Rozwoju, a na koniec kłopoty dotrą na szczebel rządowy, bowiem środki z Europejskiego Funduszu Rolnego nie zostaną w pełni wykorzystane. Jednakże największe straty poniesie polska wieś, gdyż zmarnowana zostanie kolejna szansa na wytworzenie licznych więzi między jej mieszkańcami oraz pobudzenie aktywności, a tym samym na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Przedstawiciele LGD Wstęga Kociewia apelują zatem o niezwłoczne działania pragniemy przypomnieć, że realizacja programu Leader rozpoczęła się latem 2009, a więc do końca okresu budżetowania zostało zaledwie 3,5 roku. "Wstęga" w przypadku zainteresowania problem deklaruje gotowość przedstawienia dotychczasowych wysiłków zmierzających do "uczłowieczenia" Leadera, a także wskazania konstruktywnych propozycji.

Biuro LGD WSTĘGA KOCIEWIA
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3
83-110 Tczew
tel. +48 (58) 562 71 43
lgd@wstega-kociewia.pl
drukuj
Artykuł przeczytano 1913 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Nagrody za najpiękniejszy dom, balkon, otoczenie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
taaa ~ cinek_gość
IP: 109.207.xx5.xx3
Data: 06.07.2010, 06:37
Wystarczy sie przejsc do obojetnie jakiego urzedu ale co sadzic o panstwie gdzie 43 proc jest zatrudnionych przez panstwo, i to jest ewenementa na skale swiatowa 10 proc to dzieci a reszte niech sobie dopisza internauci oczywiscie jesli to przejdzie przez cenzure...drugie 10 proc to dziennikarze to ja sie pytam Kto ma k....pracowac i zarabiac na tych pasozytow?
user_ico_robak
+1
robak Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 06.07.2010, 08:20
największym problemem w tych wszystkich projektach są BŁĘDY I NADGPRLIWOŚĆ URZĘDNIKÓW; to nie papier wymyśla kryteria a ludzie; i tutaj mamy poważny biurokratyczny problem; widziałem julka różnych wniosków o dofinansowanie i zawsze zastanawia mnie - po co takie bzdurne procedury? chyba że własnie po to aby nikt tych pieniędzy nie otrzymał!
user_ico_Maxx
0
Nowomowa jak za PRLu ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 06.07.2010, 11:50
Po raz kolejny czytam o "Wstędze Kociewia" i po raz kolejny nie poznałem celu działania tej organizacji. Zero informacji na co konkretnie ma być pomoc/dofinansowanie. A jeżeli ten "jeden z beneficjentów" musiał faktycznie złożyć 180 załączników aby uzyskać 20tyś. na przeprowadzenie kilku bliżej nieokreślonych imprez na terenie bliżej nieokreślonej wsi to rozumiem że feneficjenci honorariów ze "Wstęgi Kociewia" pomogli mu wypełnić te załączniki ?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew