tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 18:09
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Żołnierze staną na murach - sobota pełna atrakcji na tczewskim Starym Mieście

Opublikowano: piątek, 19.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już jutro (20.02) szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników historii. Huk wystrzałów, krzyki rannych żołnierzy oraz odgłosy bitewnych zmagań - takie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na spacer po Starym Mieście. Wtedy bowiem na murach obronnych przy ulicy Dąbrowskiego i Wąskiej walkę stoczą żołnierze napoleońscy i Prusacy. Swój udział potwierdziło już ponad stu żołnierzy. Wszystko dla upamiętnienia bitwy o Tczew z 23 lutego 1807 roku. A już dzisiaj tczewska "Fabryka Sztuka" zaprasza na wystawę "Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście".

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk XII Piechoty Księstwa Warszawskiego zapraszają na inscenizację wydarzeń historycznych sprzed 200 lat. W sobotę, 20 lutego, zostanie odtworzone jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta - bitwa o Tczew, która rozegrała się 23 lutego 1807 roku pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi. Najpierw jednak miłośnicy historii powinni dziś odwiedzić wystawę "Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście". Ekspozycja prezentuje jedno z najbardziej dramatycznych zdarzeń z historii Tczewa - bitwę z 23 lutego 1807 roku z okresu wojny prusko-napoleońskiej. Otwarcie wystawy poprzedzi wykład oraz promocja książki dr Andrzeja Nieuważnego rozpoczynające się o godz. 18.30. A od godz. 15.00 trwać będzie przegląd filmów napoleońskich. Obejrzymy "Marysię i Napoleona" Leona Buczkowskiego oraz "Popioły" Andrzeja Wajdy. Wystawa czynna będzie do 25 kwietnia.

- Doktor Nieuważny to prawdziwa skarbnica na temat epoki napoleońskiej, dlatego warto przyjść - zapewnia Alicja Gajewska, dyrektor tczewskiej "Fabryki Sztuk". - Natomiast w sobotę zapraszamy wszystkich nad Wisłę i na uliczki Starego Miasta, które tego dnia będą się roić od żołnierzy.

Inscenizację walk poprzedzi rekonstrukcja marszu wojsk pruskich do Tczewa. Na dzień przed bitwą część żołnierzy w pełnym rynsztunku wyruszy w kilkudziesięciokilometrową drogę z Wiślinki do Tczewa. Natomiast w sobotę (20.02) tczewianie będą mogli najpierw przyjrzeć się zawodom strzeleckim przeprowadzonym na bulwarze z broni czarnoprochowej (godz. 10.00) - nie zabraknie też w tym miejscu manewrów wojsk. W samo południe akcja przeniesie się na plac Hallera, gdzie powstanie obozowisko wojskowe i kuchnia polowa. Bitwa rozpocznie się natomiast o godz. 14.00 na starych murach obronnych, przy ulicy Dąbrowskiego i Wąskiej. Żołnierze w mundurach z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich będą walczyć o każdy kawałek ziemi. Szturmy i odwroty - huk wystrzałów i krzyki rannych żołnierzy oraz odgłosy bitewnych zmagań będą nam cały czas towarzyszyć, aż do kapitulacji Prusaków. Organizatorzy zapewniają, że poczujemy smak wolności, którą 200 lat temu cieszył się Tczew. Nad bezpieczeństwem uczestników i widzów będą czuwać wyspecjalizowane służby. Wszystkie poczynania żołnierzy będzie komentował lektor, dzięki specjalnemu nagłośnieniu.

Uwaga - utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją inscenizacji bitwy o Tczew Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie zawiadamia, że w dniu 20 lutego 2010r. w godz. 10.00-15.00 wyłączone będą z ruchu drogowego: ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (na odcinku od Placu Hallera do ul. Dominikańskiej), Plac Hallera oraz parking przy ulicy Ogrodowej. Za utrudnienia Fabryka Sztuk przeprasza, serdecznie zapraszając na to wyjątkowe wydarzenie.

Co? Gdzie? Kiedy?

19 lutego, piątek

godz. 15.00 Fabryka Sztuk
Projekcja filmu "Marysia i Napoleon" Leonarda Buczkowskiego,
"Popioły" Andrzeja Wajdy

godz. 17.30 Fabryka Sztuk
Wykład dra Andrzeja Nieuważnego "Tczew 1807. Walki o Tczew. Prawda i legenda"

godz. 18,30 Fabryka Sztuk
Promocja książki dra Andrzeja Nieuważnego "Tczew 1807 - wielka wojna w małym mieście"

godz. 19.00 Fabryka Sztuk
Wystawa "Tczew 1807 - wielka wojna w małym mieście"

20 lutego, sobota

godz. 10.00 Bulwar nad Wisą
zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej dla rekonstruktorów

godz. 12.00 Plac Hallera
bratanie się z cywilami - obozowisko, defilada wojsk

godz. 14.00 Mury Obronne ul. Wąska i Krótka
INSCENIZACJA BITWY O TCZEW Z 23 lutego 1807 roku
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3868 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - TTBS zastąpiłby działalność trzech jednostek
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
user_ico_pingapinga
-3
pytanie odnośnie filmów ~ pingapinga
Uż. zarejestrowany
Data: 19.02.2010, 13:04
dlaczego nie napisano, o której będą wyświetlane Popioły ??? bo akurat mnie interesuje tylko ten film. nie sądzę, żeby filmy były wyświetlane jednocześnie. pozostaje tylko podejrzewać, że Marysia i Napoleon od 15 potrwa około 2 godzin, a Popioły od 17 kolejne 4 godziny - czyli do 21.
Brak zdjęcia
+4
cwrdw_gość
IP: 88.199.xx8.xx0
Data: 19.02.2010, 13:44
Film "Popioły" będzie wyświetlany o godz. 15.00 "Marysia i Napoleon" o godz. 19.00. w sali 104 w małym budynku
 
user_ico_pingapinga
-2
:( ~ pingapinga
Uż. zarejestrowany
Data: 19.02.2010, 14:20
no to raczej sobie nie obejrzę :( o 16/30 wracam z pracy. a tak swoją drogą - czy Fabryka Sztuk liczy na widownię w piątek o 15 - na czterogodzinnym seansie ??? jestem ciekaw ilu będzie chętnych - tym bardziej, ze nigdzie o projekcji chyba nie pisano.
 
Brak zdjęcia
0
Przemarsz ~ bufa_gość
IP: 77.112.xxx.xx5
Data: 19.02.2010, 13:56
Czy wiadomo w jakich godzinach będzie przemarsz z Wiślinki do Tczewa i orientacyjna "wkroczenia" do Tczewa w piątek?
user_ico_aga_piet
0
aga_piet Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 19.02.2010, 16:52
Przemarsz z Wiślinki trwa ponad pół dnia. Najlepiej wyjść wojakom naprzeciw - pojechać drogą wzdłuż Wisły koło południa, jest duże prawdopodobieństwo że spotka się ich na drodze. Tak zrobiłam w zeszłym roku :)
 
Brak zdjęcia
0
przemarsz ~ Bufa_gość
IP: 77.112.xx3.xx8
Data: 19.02.2010, 20:28
Dzięki Aga. Dzisiaj ich nie dopadłem ale jutro będzie łatwiej. Ładne te Twoje zeszłoroczne zdjęcia. Pewnie jutro gdzieś się "spotkamy".
user_ico_tcz45
-2
oni tu są ~ tcz45 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 19.02.2010, 21:05
Widziałem pod wieczór jak kilku szło w Tczewie. Ale bardziej mnie ciekawi co ludzie powiedzą jak zobaczą te skandaliczne napisy faszystowskie obok tych historycznych murów .Ściany są pomalowane i umieszczone na nich znaki swastyki. Takich miejsc w Tczewie jest więcej, czy tego Policja nie widzi i nie ma kto tego zamalować....Wstyd,że miejsce nie jest przygotowane, jaki to obraz Tczewa.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew