tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 08:33
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Katyń i Smoleńsk - podwójna symbolika, podwójne obchody

Opublikowano: Środa, 14.04.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

To miały być obchody z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ostatnie dni sprawiły jednak, że słowo Katyń dla wszystkich Polaków nabrało podwójnego znaczenia. Pamiętali o tym organizatorzy poniedziałkowych (12.04) uroczystości przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu w latach 1922-1956. Dlatego wspominano zarówno pamięć oficerów rozstrzelanych w lasach katyńskich oraz polskiej delegacji z prezydentem RP na czele, której samolot roztrzaskał się pod Smoleńskiem.

Przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu w ostatni poniedziałek (12.04) zgromadzili się włodarze miasta i powiatu, wojskowi, harcerze, kombatanci oraz uczniowie z tczewskich szkół.

- Mieliśmy się tu spotkać, żeby uczcić 70. rocznicę katyńskiej zbrodni, oddać hołd tym, którzy zostali zamordowani w Katyniu - polskim oficerom, polskiej inteligencji. Tymczasem spotykamy się, żeby również oddać hołd tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku lecieli do Katynia, aby przywołać pamięć oficerów zamordowanych 70 lat temu. Nie dolecieli. Zginęli. - podkreślał prowadzący uroczystość wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Ickiewicz.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska wszystkich osób, które w ostatnią sobotę wsiadły na pokład prezydenckiej maszyny. Ze specjalnym listem do prezydenta RP zwrócił się radny Kazimierz Smoliński:

- Panie Prezydencie RP! Prof. Lechu Kaczyński! Ojczyzna Cię wzywa… potrzebuje Ciebie, a Ty się nie stawiasz na jej wezwanie…. gdzie jesteś, czemu nas zostawiłeś samych w tym żalu i bólu… Czyżby Twa misja dobiegła końca, czyżbyś zapomniał o Twej ukochanej Ojczyźnie? O Rodakach w potrzebie? Lecz Ty nie usłyszysz już tego wołania. Nie stawisz się na wezwanie... nie przybędziesz do Tczewa na kolejne zaproszenie. Zginąłeś dla Tych i wśród Tych, których komunistyczny system zamordował i chciał wymazać z naszej pamięci - z pamięci Polaków, z pamięci Europy i Świata. Trwałeś na posterunku, do końca w imię służby Polsce i Polakom, tym którzy żyją i tym których zamordowano w Katyniu, poległeś na służbie dołączając do Tych, o których ocalenie od zapomnienia walczyłeś. Lecz zwyciężyłeś, zwyciężyłeś po wielokroć. Dzięki Twojej ofierze, ofierze Twojej żony Marii i innych wybitnych osób tragicznie zmarłych pod Katyniem, o Katyniu dowiedział się cały Świat. Dowiedział się o prawie 22 tysiącach Polskich Oficerów zamordowanych w bestialski sposób przez radzieckie NKWD, dowiedział się prawdy, którą tak długo usiłowano ukryć. To była Twoja ostatnia misja. Tragiczna, lecz jakże chwalebna i zwycięska.

Głos zabrał również poseł Jan Kulas, który podkreślał, że kwiecień już na zawsze pozostanie dla Polaków szczególnym miesiącem - odtąd możemy mówić o "dniach kwietniowych" - kwietniu 1940 roku i zbrodni katyńskiej, kwietniu 1943 r. - i jej ujawnieniu światu, kwietniu 2005 r. - dacie śmierci Jana Pawła II i wreszcie 10 kwietnia 2010 r. - śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członków polskiej delegacji:

- Bolesne doświadczenia totalitaryzmów XX wieku powinno łączyć narody, a nie je dzielić. Sejm RP wyraża wdzięczność tym obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy od lat podejmują działania na rzecz ujawnienia wszelkich okoliczności tragedii katyńskiej - w tym w sposób szczególny Stowarzyszeniu "Memoriał". Pojednanie polsko-rosyjskie jest możliwe jedynie na fundamencie szacunku dla prawdy i pamięci. - przypomniał stanowisko parlamentu tczewski poseł.

O tragedii polskich oficerów, którzy zginęli w lesie katyńskim mówił przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa, Mateusz Dziudziel:

- Byli przetrzymywani w obozach, a następnie głos o nich zaginął. Zamilkli na lata. Ginęli w lesie katyńskim. Przed śmiercią oprawcy wiązali im ręce na plecach. Tysiące polskich oficerów, kwiat narodu zdolny prowadzić do boju polskich żołnierzy. Giną z dala od domu, pozbawiani życia strzałem w tył głowy. Zabijano ich bez zarzutów i bez sądu. - mówił przedstawiciel tczewskiej młodzieży - Także w Tczewie żyją jeszcze dzieci i wnuki tych, co ginęli na Golgocie Wschodu. W Katyniu, leżącym na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję i miłość. Jednym strzałem w tył głowy. Jednak, jak mawia poeta, tylko pamięć nie dała się rozstrzelać i prawdę po świecie niesie.

Przy pomniku odczytano apel poległych. Saperzy z tczewskiej jednostki oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty. Kazimierz Ickiewicz miał nadzieję, że kwietniowe uroczystości przy pomniku - teraz już w podwójnej intencji - staną się w Tczewie tradycją. Proponował również, by przy pomniku postawić krzyż z wyrytymi dwiema datami - 1940 i 2010 rok.

Zobacz materiał wideo:

Tczew w żałobie
Zginął prezydent RP - odeszło wielu znanych i cenionych Polaków - wszyscy lecieli feralnym samolotem nad groby Katynia. Jak wygląda Tczew w żałobie po sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem?
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2862 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Pasy, przejście dla pieszych
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
Wiele do przemyślenia ~ Zachariasz_gość
IP: 94.254.xx9.xx8
Data: 14.04.2010, 09:55
W tych chwilach mogliśmy przekonać się że Ci, których nie docenialiśmy okazali nam wsparcie daleko większe niż nasi przyjaciele.
Brak zdjęcia
0
lista katyńska ~ Justyna_gość
IP: 95.41.xx0.xx1
Data: 14.04.2010, 10:01
Po siedemdziesięciu latach od mordu polskiej elity w Katyniu okazało się, że lista katyńska nie była zamknięta. 10.04.2010 roku okrutny los dopisał do niej 96 nazwisk. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!
Brak zdjęcia
+1
do Justyny_gość
IP: 83.25.xxx.xx9
Data: 14.04.2010, 16:16
dopisywanie do listy katyńskiej ofiar tego tragicznego wypadku jest nieuprawnione i nieuzasadnione, ci biedni ludzie zgineli w straszny sposób, ale zginęli szybko i bezboleśnie. Ofiary Katyńskie ginęły jedna po drugiej, patrząc jak umierają ich koledzy, wiedzieli, że nie ma odwrotu, cierpieli niewypowiedzianie, bo mieli pełną świadomośc nieuniknionej śmierci od kuli w potylicę. GINĘLI, BO BYLI POLAKAMI, a nie ofiarmi katastrofy. Pochylmy głowy przed ogromem tej katastrofy komunikacyjnej i nie twórzmy mitów, nie dorabiajmy do tej tragedi mistycznego podtekstu. Pewnie nigdy nie dowiemy się dlaczego tak się stało, winą obciążony zostanie pilot, nikt nigdy nie powie prawdy o presji czasu w dotarciu na uroczystości. Proszę jeszcze raz nie dopisujcie do listy katyńskiej ofiar katastrofy. Wnuk oficera zamordowanego przez NKWD w lasach katyńskich.
 
Brak zdjęcia
+4
1 pytanie ~ sebi_gość
IP: 195.117.xx7.xx0
Data: 14.04.2010, 14:46
Dlaczego władze rosji nieoczekiwanie zwrócili się w stronę polski i chcieli tak usilnie żeby wszyscy przylecieli na te obchody? Przecież nigdy tak nie nagłaśniali sprawy katynia!!! Rok temu to było nie do pomyślenia! Coś tu jest nie tak, wszyscy pokłóceni, o rurociąg z gazem na bałtyku, o białoruś, a tu nagle zgdzają się na uroczystości i żeby wszyscy przylecieli?
user_ico_hehehe
+2
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 15.04.2010, 10:19
to robota speców od platfórmy
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew