tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 15:29
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zabawa, poczęstunek i tańce - czyli dożynkowe tradycje w Tczewie

Opublikowano: piątek, 01.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W niedzielę 26 września br. odbyły się III Powiatowe Dożynki. To tradycyjnie obchodzone w Polsce Święto Plonów już na stałe wpisało się do kalendarza imprez powiatowych, a ich termin przypada zwykle na koniec września. Dożynki zawsze, co jest charakterystyczne dla tej uroczystości, odbywają się na terenie jednej z gmin powiatu tczewskiego.

Podczas otwarcia uroczystości Starosta Tczewski - Witold Sosnowski powiedział: „Dożynki powiatowe są kulminacją dożynek, które odbyły się w poprzednich tygodniach w gminach powiatu tczewskiego. Tegoroczne dożynki organizujemy w Tczewie, ponieważ chcielibyśmy doprowadzić do szerokiej współpracy i integracji gmin wiejskich z miastem. Szczególnie dziś Polacy powinni przywrócić Ojczyźnie szacunek do ziemi i pracy rolnika, do każdego kawałka chleba”.

Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno - dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce - jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Wieniec dożynkowy nazywany też był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niosła najlepsza żniwiarka, za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wyczyszczone i przystrojone kwiatami sierpy i kosy. Wieniec niesiono do kościoła do poświęcenia, następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do właściciela pola - gospodarza dożynek. Pieśni śpiewane na dożynkach mówiły o plonie i trudzie żniwiarzy, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje i życzenia. Później była uczta i zabawa.

Tak też było na tegorocznych powiatowych dożynkach. Zgodnie z wielowiekową tradycją uroczystości rozpoczęto mszą św. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach, gdzie ksiądz Prałat Stanisław Cieniewicz odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny i pracujących na jej ziemi rolnikach, a także dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy Powiatowego Święta Plonów udali się w barwnym korowodzie na Kanonkę, gdzie odbył się festyn. Orszak prowadził zaprzęg koni, za którym podążała orkiestra, zespoły regionalne, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i poszczególnych jej gmin, oraz pozostali uczestnicy dożynek.

Festyn na Kanonce rozpoczęto od występów zespołów regionalnych: „Błękitna Wstęga” oraz „Burczybas” z Gniewa. Kolejną atrakcją był występ zespołu „Bracia Bim Bam Bom” przygotowany specjalnie dla dzieci. W trakcie festynu odbywały się również zmagania zawodników biorących udział w konkursie „Mocarz Kociewski”, oraz zabawy przygotowane przez grupę historyczną Apis, która zachęcała uczestników festynu do nauki tańców średniowiecznych, pokazu zwyczajów rycerskich oraz udziału w turnieju kuszniczym o pierścień ks. Sambora. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, wśród których należy wymienić, te cieszące się największym powodzeniem, tzn. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny oraz różnorodne loterie.

W trakcie zabawy nie zabrakło także smacznego wiejskiego jadła, które oferowały stoiska gastronomiczne. W ramach festynu Starostwo Powiatowe zapewniło również przejażdżkę kolejką, która pokonywała trasę Suchostrzygi – Kanonka oraz Bulwar- Kanonka.

Główną atrakcją był występ zespołu De Press oraz Grzegorza Wilka i Jarka Webera - solistów znanych z popularnego programu „Jaka to melodia”.

Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy- spośród 9 sołectw, które zgłosiły swój udział w konkursie, najlepsze okazały się wieńce przygotowane przez sołectwo Międzyłęż – gm. Pelplin- I miejsce, sołectwo Lipia Góra – gm. Morzeszczyn- II miejsce, sołectwo Miłobądz – gm. Tczew- III miejsce. Rozstrzygnięto także konkurs na „Ciasto z tegorocznych plonów dożynkowych”. Po dokonaniu przeglądu komisja postanowiła przyznać: I miejsce KGW z Międzyłęża, II miejsce KGW z Miłobądza, III miejsce KGW z Malenina. Podczas festynu ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna wieś 2010”. Zgodnie z regulaminem konkursu do szczebla wojewódzkiego komisja powiatowa wytypowała zwycięzców w poszczególnych kategoriach: w kategorii zagrody rolnicze - Wiesławę i Kazimierza Droszkowskich z Ostrowitego, w kategorii zagrody nierolnicze - Bożenę i Henryka Łozińskich z Boroszewa, w kategorii wieś – Ewę Kamrowską ze wsi Dzierżążno, w gminie Morzeszczyn.

Galeria zdjęć

Tczew - Msza św. w Kościele NMP MK w Tczewie
Tczew - Przemarsz barwnym korowodem na Kanonkę
Tczew - Przemarsz spod kościoła NMP MK w Tczewie na festyn powiatowy
Tczew - Orszak prowadzący uczestników dożynek na kanonkę
Tczew - Uroczyste rozpoczęcie Festynu Dożynkowego
Tczew - Oficjalne otwarcie festynu
Tczew - Publiczność podczas otwarcia festynu
Tczew - Starostowie dzielą się dożynkowym chlebem z mieszkańcami
Tczew - Zmagania w konkursie Mocarz Kociewski
Tczew - Nagrodzeni uczestnicy Mocarza Kociewskiego
Tczew - Przejażdżki kolejką retro dla najmłodszych - udostępnionej przez właściciela firmy PUH "LATOCHA" Tomasz Latocha
Tczew - Występ zespołu De Press
Autor: KW
drukuj
Artykuł przeczytano 4397 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej 2015
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
dobrze było ~ artur_gość
IP: 89.200.xx3.xx8
Data: 01.10.2010, 00:09
fajna imprezka- moim zdaniem bez przepychu, nastawiona głównie na dzieciaczki. Spoko
Brak zdjęcia
0
impreza ~ wyborcza_gość
IP: 83.11.xx8.xx4
Data: 01.10.2010, 00:23
mocarz kociewski czy de press "na dzieciaczki." chrzanu się najadłeś intencje organizatora była jasno określona ,starosta chleb rozdawał zamias kiełbasy
 
Brak zdjęcia
-1
A mnie się podobało ~ GirlTruda_gość
IP: 178.56.xx4.xx8
Data: 01.10.2010, 02:06
Chleb rozdawali pomponie jeden bo to dożynki były, czyli święto plonów
 
Brak zdjęcia
-1
bylo milo ~ mieszkanka_gość
IP: 87.96.xx1.xx6
Data: 01.10.2010, 02:14
To taki typ imprezy. Fajny piknik w ostatni ładny weekend 2010. Całkiem udany.
Brak zdjęcia
-1
impreza jak każda inna ~ olo_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 01.10.2010, 08:09
Trochę się po przebywało na świeżym powietrzu
user_ico_hehehe
+3
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 01.10.2010, 08:54
sosność - widzę sosność ...
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 84.38.xx8.xx0
Data: 03.10.2010, 13:08
ooo Karol Petka idzie ;D
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew