"Oblężenie Malborka" - rusza trzydniowa impreza dla miłośników historii

Krzyżacy znów zjadą do Malborka (fot. tcz.pl)
 "Oblężenie Malborka" - rusza trzydniowa impreza dla miłośników historii
Już 18. lipca (piątek) rozpoczyna się trzydniowa impreza plenerowa dla miłośników historii - "Oblężenie Malborka". W tym roku przedsięwzięcie będzie miało podobną formułę jak w ubiegłym - nie będzie biletowanych widowisk przybliżających historię oblegania krzyżackiej twierdzy przez wojska polsko-litewskie. W zamian za to obejrzymy za darmo sześć widowisk w zamkowych fosach. Zaplanowano także park artyleryjski, średniowieczne przedszkole, czy jarmark rzemiosł średniowiecznych.

Impreza będzie zbliżona do charakteru pikniku rodzinnego z elementami rekonstrukcyjnymi. W tegorocznych inscenizacjach weźmie udział ok. 120 rycerzy, 40 łuczników, 40 artylerzystów, będzie też 30 koni.

- Jak wyglądała bombarda? Czym różnił się obóz polski od krzyżackiego? Jak żyli i tworzyli średniowieczni rzemieślnicy? Jakie zabawy bawiły mieszkańców tych ziem? By poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na XV festiwal kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka. Podczas Oblężenia Malborka każdy poczuje się jak w tętniącym życiem średniowiecznym zamku. Podczas trzech dni pełnych atrakcji zobaczymy inscenizacje bitew rycerskich, bitwę kawaleryjską, turnieje kusznicze i łucznicze, pokazy artyleryjskie. Nie zabraknie oczywiście koni czy scen kaskaderskich. Zmaganiom rycerzy towarzyszyć będą kramy średniowiecznych rzemieślników, średniowieczne teatry, teatr kukiełkowy, koncerty z udziałem zespołów muzyki dawnej, dziecięcy gród, a także animacje z udziałem żonglerów, szczudlarzy i połykaczy ognia. Późnym wieczorem, aż do północy, będzie można zwiedzić zamek specjalnie przygotowanym „nocnym” szlakiem. - czytamy na stronie organizatorów.

Dokładny program przygotowanych atrakcji można znaleźć na stronie https://www.oblezenie.zamek.malbork.pl/ .


"Oblężenie Malborka" nawiązuje do faktów związanych z obleganiem zamku przez wojska polsko - litewskie w 1410 roku, które po wygranej bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, przyciągnęły pod malborski zamek i pozostały tu przez ok. dwa miesiące. Obsada Władysława Jagiełły i księcia Witolda warowni jednak nie zdobyła. Zamczysko trafiło w polskie ręce dopiero czterdzieści lat później za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka.

Drukuj
Prześlij dalej