Trwa okres wakacyjny. O czym muszą pamiętać pracujący studenci i młodzież?

Pieniądze, niedziela, kalendarz (fot. tcz.pl)
Trwa okres wakacyjny. O czym muszą pamiętać pracujący studenci i młodzież?
Trwa okres wakacyjny. Dla studentów i młodzieży szkolnej to czas, kiedy mogą podjąć pracę oraz zdobyć doświadczenie zawodowe. Zanim jednak młodzi podejmą pracę zarobkową Ministerstwo Finansów przypomina o najważniejszych przepisach dotyczących pracy sezonowej. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć przed wakacjami.


Praca sezonowa młodzieży a ulga rodzinna


Rodzice, których dzieci chcą podjąć się pracy wakacyjnej, zanim wyrażą na to zgodę, powinni zwrócić uwagę na wysokość dochodu jaki młodzież może osiągnąć, nie pozbawiając przy tym rodzica możliwości skorzystania z ulgi na dziecko. Możliwości tej nie stracą rodzice

i opiekunowie, których dzieci i podopieczni nie uzyskały w roku podatkowym dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł. Fakt otrzymywania przez dziecko renty czy uzyskiwania dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie PIT nie ma wpływu na prawo do ulgi.


Czy podejmując prace w wakacje moje małoletnie dziecko musi zapłacić podatek?


Co do zasady, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych dolicza się do dochodów rodziców (opiekunów prawnych). Jednym z nielicznych wyjątków od tej zasady są dochody małoletnich dzieci z pracy, które to dochody należy wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym, sporządzanym na imię i nazwisko małoletniego dziecka. Zeznanie to podpisywane jest przez rodzica lub opiekuna prawnego.


Czy muszę płacić podatek pracując przy zbiorze owoców sezonowych czy runa leśnego?


Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy i rodzaju zawartej umowy opodatkowane są wszystkie uzyskiwane w roku podatkowym dochody - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenie uzyskane za zbiór owoców sezonowych czy runa leśnego podlega wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym. Zwolnieniu od tego obowiązki podlegają dochody uzyskane przez dziecko ze sprzedaży surowców runa leśnego, owoców i ziół dziko rosnących ze zbioru dokonywanego osobiście.


Czy pracując podczas wakacji za granicą muszę zapłacić podatek w Polsce?


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym osoby zamieszkujące na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli praca wykonywana jest za granicą dla pracodawcy, który ma siedzibę w tym państwie, co do zasady, dochody takie będą podlegały opodatkowaniu zarówno w tym państwie, jak i w Polsce. W przypadku wystąpienia podwójnego opodatkowania zastosowanie będzie miała wynikająca z właściwej umowy metoda unikania podwójnego opodatkowania (metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją).
(źródło: www.mf.gov.pl)



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Marco_gość

    04.08.2015, 19:37

    Swietna Polska

    Nie ma to jak pracowac za granica,a i tak podatek zaplacisz w polsce heh. Tak to tylko moze byc w Polsce,brawa dla rzadu.

    Odpowiedz
    IP: 62.7.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.