tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 11:11
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Nie będzie mandatów za brak legitymacji?

Opublikowano: piątek, 02.12.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 28

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wszystko wskazuje na to, że to koniec z mandatami za przejazd bez dokumentu uprawniającego do ulgi w przypadku, jeśli posiadamy ważną kartę miejską. Do tej pory zdarzało się, że kontrolerzy nakładali mandaty na dzieci i młodzież szkolną, które podróżowały miejskimi autobusami bez legitymacji, chociaż miały ważną kartę miejską. Najprawdopodobniej jeszcze w grudniu radni przyjmą stosowne zmiany obowiązujących przepisów porządkowych.

Uczniowie z Tczewa, korzystający z kart miejskich, muszą tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przedłużyć ważność swoich ulgowych przejazdów za pomocą e-biletu. Zgłaszają się zatem do Punktu Karty Miejskiej z dokumentem uprawniających do ulgi i mogą jeździć dalej według tańszej taryfy. Okazuje się jednak, że chociaż ich karta miejska jest ważna, to do tej pory mogli dostać mandat w autobusie... bo nie mieli ze sobą legitymacji:

- To absurd. Tym bardziej, że już na elektronicznym bilecie widnieje imię, nazwisko i fotografia dziecka, zatem nawet bez legitymacji nie podszyje się pod kogoś innego. - uważa radny Zbigniew Urban, który ostatnio złożył w tej sprawie interpelację, gdzie podkreślał, że trzeba znaleźć sposób na wyeliminowanie podstaw do tego typu interpretacji przepisów przez kontrolerów.

Na wniosek radnego i po prasowych publikacjach m. in. w "Dzienniku Bałtyckim" sprawie przyjrzeli się prawnicy urzędu, którzy przygotowali interpretację prawną zgodności zapisów regulaminu karty miejskiej i przepisów porządkowych obowiązujących w zbiorowym transporcie miejskim w Tczewie. Okazuje się, że interpretacja przepisów przez prawników ratusza odbiega od tego, jak zapisy odczytywali miejscy kontrolerzy. Wynika z niej, że nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych, bądź bezpłatnych, jeśli posiadamy ważną kartę miejską:

- Dla wyeliminowania ewentualnych wątpliwości co do jasności zapisów Uchwały Rady Miejskiej, które mówią "na żądanie kontrolerów pasażer jest zobowiązanych wręczyć ważny bilet, a w przypadku prawa do przejazdu bezpłatnego, bądź ulgowego, zobowiązany jest okazać dokument uprawniający do takiego przejazdu", zaleca się wprowadzenie zdania drugiego w brzmieniu - "obowiązek okazania dokumentów nie dotyczy posiadaczy ważnych ulgowych i bezpłatnych kart miejskich" - czytamy w odpowiedzi przygotowanej dla radnego.

Zbigniewa Urbana taka interpretacja przepisów cieszy, tym bardziej, że już od jakiegoś czasu zgłaszali się do niego rodzice, których pociechy otrzymały mandat, mimo posiadania ważnej karty:

- Jestem zadowolony, że ta dwoistość w końcu zniknie. To wszystkim ułatwi życie. Przecież każdy, kto przedłuża kartę i tak musi się wylegitymować i to w zupełności wystarczy - podkreśla rajca.

Urzędnicy dodają, że nie wszyscy pamiętają o przedłużeniu ważności kart miejskich. Obecnie zablokowanych jest około 2 tysiące e-biletów. Osoby, którym zablokowano kartę miejską, wystarczy, że zgłoszą się Punktu Karty Miejskiej z dokumentem uprawniających do ulgi i e-bilet zostanie odblokowany. Sprawa dotyczy głównie uczniów, którzy po prostu nie zgłosili się z legitymacją, by udowodnić, że nadal się uczą i rencistów, którym przyznano grupę inwalidzką na określony czas. Dodajmy, że z odpowiedzi wystosowanej na interpelację radnego Urbana wynika, że stosowny projekt zmian w obowiązujących przepisach porządkowych zostanie przygotowany jeszcze na grudniową sesję. Co z ewentualnymi odwołaniami od mandatów, które zostały już nałożone? Urzędnicy tłumaczą, że to kwestia do rozwiązania z firmami kontrolerskimi, które mandat nałożyły, "po swojemu" interpretując przepisy.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 5419 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Krzyżówka 30-Stycznia i W. Pola znowu zmiana!
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (28)   Zmień kolejność
 
user_ico_jarq
+17
jarq Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.12.2011, 04:43
wkońcu ktoś się tym zainteresował
Brak zdjęcia
-7
_gość
IP: 81.210.xx6.xx8
Data: 02.12.2011, 06:53
Nie ktoś tylko Pan Urban
Brak zdjęcia
0
Krytykujecie... ~ q_gość
IP: 46.134.xx5.xx1
Data: 03.12.2011, 19:08
Cd. Pana Urbana to jeden z nielicznych samorządowców, którzy nie boją podjąć się radykalnych kroków w stosunku do osób "wyżej postawionych"! Brawo! :-)
 
Brak zdjęcia
+15
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 02.12.2011, 07:37
A już myślałem, że to Pan Prezydent Pobłocki zainteresował się wadami funkcjonowania przewozów miejskich, kierując się tym razem dobrem mieszkańców Tczewa.
Brak zdjęcia
+15
Radni powinni za darmo jeździć. ~ zezol_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 02.12.2011, 07:53
Dlaczego były wystawiane mandaty ? Przecież to widać, że dziecko jedzie do szkoły.
Brak zdjęcia
+1
x ~ x_gość
IP: 89.200.xx3.xx3
Data: 02.12.2011, 23:38
bo kanary dostają premie za kazdy podpisany mandat bez znaczenia co potem z nim sie stanie...
 
Brak zdjęcia
+9
bezprawne kary ~ Memory_gość
IP: 81.219.xx6.xx9
Data: 02.12.2011, 07:54
Skoro UM wydaje oficjalną interpretację przepisów mówiącą o tym, że nie trzeba posiadać legitymacji to osoby poszkodowane powinni zażądać zwrotu pieniędzy za bezprawnie wystawione mandaty.
Brak zdjęcia
+5
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 02.12.2011, 13:13
Lex retro non agit.
 
Brak zdjęcia
+3
mieszkanka suchostrzyg_gość
IP: 153.19.xx3.xx1
Data: 02.12.2011, 08:27
No i bardzo dobrze, że ktoś się tym zajął :) bo to troszkę nie logiczne... skoro karta miejsca jest ważna to oczywiste jest, że osoba musi mieć prawo do ulgi. Swoją drogą kontrolerzy są strasznie złośliwi i mają szczerze mówiąc w głębokim poważaniu swoją pracę.... zdarzyła mi się sytuacja taka ... że podczas sprawdzania biletów kontroler nawet nie sprawdził czy karta jest odbita a domagał się legitymacji i nawet nie sprawdził czy jest ważna :). Sądzę również, że sposób kontrolowania powinien również zostać w jakiś sposób opisany ... aby kontrolerzy nie mogli wychodzić po za swoje prawa (a często tak robią). Co do blokowania kart miejskich ... no tutaj też pozostawia to wiele do życzenia... bo ponad rok jeździłam na rzekomo "nie ważnej" karcie miejskiej... ale też nigdzie nie można sprawdzić jak długo karta jest ważna... :) jak podeszłam by przedłużyć jej ważność okazało się że powinnam zrobić to rok temu (to jeszcze przed wejściem czarnej listy). Po za tym.... punkt karty miejskiej? może by zmienić godziny? jak ktoś ma uczelnie lub prace (studenci zaoczni) nie mają szans podejść i przedłużyć karty skoro pracują/uczą się od 8-16 a wiadomo do Gdańska/Elbląga jakoś doczłapać się trzeba.
Brak zdjęcia
+3
ort ~ ggg_gość
IP: 95.41.xx4.xx5
Data: 02.12.2011, 08:39
NIE Z PRZYMIOTNIKAMI PISZEMY ŁĄCZNIE MIESZKANKO SUCHOSTRZYG! A WIĘC- NIELOGICZNE.
 
Brak zdjęcia
+4
Wystawiali Mandaty tylko tym mniejszym pociechom. ~ gosciu_gość
IP: 87.205.xx3.xx0
Data: 02.12.2011, 09:10
Chodzę do Technikum i jestem troszke większą osobą i nikt mnie sie nie czepiał że nie mam legitymacji , a kilka razy kontrolowali moją osobę .
Brak zdjęcia
-2
st_gość
IP: 89.200.xx3.xx4
Data: 02.12.2011, 09:54
A już się bałem, że ten bubel miejski całkowicie likwidują... ufff.
Brak zdjęcia
+6
... ~ ..._gość
IP: 78.88.xx5.xx4
Data: 02.12.2011, 11:55
Nareszcie! Dochodziło już do tego, że nie sprawdzali karty miejskiej, tylko samą legitymację.
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 178.235.xx1.xx8
Data: 02.12.2011, 14:13
wreszcie .. jeszcze w marcu kontroler biletów powiedział mi, ze nie musze mieć legitymacji jak mam kartę miejską, nic z tego ni z owego multum ludzi nagle zaczęło dostawać mandaty za brak legitymacji, HAHA! Parodia!
Brak zdjęcia
+1
;;;;_gość
IP: 83.7.xx9.xx6
Data: 03.12.2011, 21:11
mój syn jadąc ze szkoły też dostał mandat za brak legitymacji szkolnej, nawet kanar nie zechciał sprawdzić czy syn ma skasowany- tj przyłożony bilet do czytnika, tylko liczyło się, czy ma legitymację i od razu mandacik- koszty dodatkowe które trzeba zapłacić; to ok 10zł, a mandat ok 97zł. ale poszliśmy okazać legitymacje i skończyło się tylko na opłacie ok 10zł;)))) biuro mieści sie na dworcu- to malutki pokoik, gdzie siedzi starszy-emeryt jakis pan i musi strasznie palić bo bylo tam siwo od tych papierosów, a mówił że podobno śmietnik im sie zapalil;))))))) jestem dorosła i rozróżniam smród papierosów APEL DO TEGO STARSZEGO PANA- EMERYTA PRZYJMUJĄCEGO- PROSZĘ NIE PALIĆ Z TĄ PANIENKĄ W POKOJU, BO LUDZI PODUSICIE;))))))))))))))
 
user_ico_Pio14
-1
-- ~ Pio14
Uż. zarejestrowany
Data: 02.12.2011, 16:18
Uchwalić to jedo a wybronić się z mandatu od kanara to 2
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.197.xx3.xx7
Data: 02.12.2011, 17:29
I dobrze bo jak w artykule na karcie tez jest dane właściciela karty więc poco legitymacja jeszcze. T
user_ico_Memory
-3
Odpowiedź v-ce Prezydenta Pobłockiego na pytanie ~ Memory Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.12.2011, 17:33
" Sytuacja trzecia wygląda tak (hipotetycznie): Jadę autobusem, trwa kontrola biletów: - Jestem uprawniony do ulgi, bo stwierdziłem to przy składaniu podania, ale nie mam dokumentu uprawniającego do ulgi, czy zapłacę mandat? - Zmieniłem fryzurę, ale pomimo, że nie jestem uprawniony do ulgi kontroler prosi mnie o okazanie dokumentu (którego nie mam), ponieważ zostawiłem w domu/innej kurtce/innych spodniach/innej torebce, czy zapłacę mandat? - Jak długo będzie trwała kontrola biletu u pojedynczego pasażera? Co w sytuacji, w której będę chciał wysiąść a kontroler jeszcze mnie nie skontrolował? - Jestem uprawniony do ulgi (deklarowałem przy składaniu podania), ale w danej chwili nie mam przy sobie dokumentu potwierdzającego ulgę. Czy będę mógł wykupić bilet "normalny"? ad1 nie, na karcie zapisane jest prawo do ulgi ad2 jeżeli zmiana fryzury spowodowała istotną zmianę wyglądu powinno się ponowić wniosek o nową kartę z aktualnym zdjęciem ad3 tak samo długo lub nawet krócej niż przy bilecie papierowym (odpada szukanie dokumentów, na karcie mamy wszystko zapisane) ad4 karta nie wymaga posiadania dokumentów uprawniających do ulgi, bo te dane są na niej zapisane - dlatego jest to karta ze zdjęciem a nie na okaziciela " Odnośnik do strony forum - http://www.forum.tcz.pl/showthread.php?tid=2116&page=3 link
user_ico_reggi
+1
reggi
Uż. zarejestrowany
Data: 02.12.2011, 17:47
Może wprowadzic jeszcze jedno bardzo sensowne rozwiązanie odnośnie ulg. Wczoraj właśnie była taka sytuacja, gdy dziewczyna jechała autobusem, ale karta jej była zablokowana. Nie mogła uiścić więc opłaty za przejazd, choćby pełnej. I własnieo to chodzi - NIE BLOKOWAĆ karty, a jedynie zawiesić naliczanie opłaty ulgowej i NALICZAĆ PEŁNĄ opłatę (ze stosowną informacją o tym fakcie). Ktoś może nie mieć czasu na aktywowanie ulgi, ale przecież firma pieniądze dostała, obraca nimi, a uniemożliwia w takij sytuacji korzystanie z nich.
 
Brak zdjęcia
+3
robson_gość
IP: 109.207.xx5.xx9
Data: 02.12.2011, 17:53
ile osób wolało by papierowy bilet miesieczny zamiast karty miejskiej?
Brak zdjęcia
+4
kontrolerzy ~ pasażerka _gość
IP: 83.11.xx4.xx7
Data: 02.12.2011, 18:43
Radzę władzom miasta przyjżeć się kto kontroluje bilety i jakie ma podejście do pasażerów. Kontrole biletów wykonują ludzie patologicznie nie mający pojęcia o tym co robią. Dochodzą wykonują kontrolę ,a póżniej wypraszają z autobusu wychodzą z pasażerem bez legitymacji bądz biletu i proponują zamiast mandatu dasz 20,00zl i po sprawie osobiście to słyszałam na przystanku przy Armii krajowej . Zdarzenie to miało miejsce w miesiącu marcu br. Zgłosiłam to e-mailem do przelożonego tego kontrolera opisałam jego wygląd (ubrany był jak szmaciarz bardzo brudny sweter i spodnie i co do tej pory nikt z Firmy kontrolującej nawet nie podziękował za informacje, więc daja przyzwolenie tym pracownikom. Po drugie nawet nie potrafią po Polsku mówć bełkot i łacina z rynsztoku. Takich mamy w mieście kontrolerów przejazdów co świadczą usługi na rzecz Veolii.
Brak zdjęcia
+4
_gość
IP: 83.10.xx1.xx2
Data: 03.12.2011, 10:50
A moje dziecko jadące na basen, uczeń szkoły sportowej było wielokrotnie kontrolowane, musiało szukać w plecaku legitymacji, było to dodatkowym obciążeniem, stresem a w dodatku pan kontroler o legitymację nie poprosił tylko zażądał, w dosłownym słowa znaczeniu, dzieciak był tak przejęty, że zaczął się bać sam jeździć autobusem, musiałam zatem powrócić do odwożenia 8 latka do szkoły, w cywilizowanym kraju takiego pana winno się ukarać za coś takiego, ale cóż to tylko Polska... miasto Tczew............. resztę niech każdy dopowie sam, pozdrawiam
Brak zdjęcia
+1
brawo brawo ~ jerzy_gość
IP: 109.207.xx1.xx1
Data: 03.12.2011, 13:16
nie tylko to o czym się pisze zdięcie oraz przedłurzenie ulgi na początku roku obowiązek według prawa polskiego jest chodzenie do szkoły podstawowej więc nie tylko karta miejska mówi o uldze o której mowa więc legitymacja w autobusach pociągach jest zbyteczna dla uczniów podastawówki
Brak zdjęcia
+1
Kara ~ a_gość
IP: 195.74.xx1.xx5
Data: 03.12.2011, 18:42
To za takie cos nawet karali, przeciez na kazdej karcie jest zdjecie
Brak zdjęcia
0
lola 11_gość
IP: 109.207.xx5.xx7
Data: 04.12.2011, 13:57
no i tak powinno być od początku .
Brak zdjęcia
0
Narescie logiczne myslenie ~ aga_gość
IP: 84.38.xx5.xx6
Data: 04.12.2011, 22:56
w koncu moj syn jechal ze szkoly i nie mnial przedluzonej ligotymacji kanar wlepil mandat szybko wrocil do szkoly zeby podbic ale nic nie wskoral pokazujac juz wazna legitymacje mandat trzeba bylo zaplacic.
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 82.160.xx9.xx3
Data: 06.12.2011, 01:38
Moje dziecko miało ważny bilet , podbitą legitymcję ale nie podpisaną i co? mandat . PORĄBANE
Brak zdjęcia
0
ola_gość
IP: 83.23.xx0.xx5
Data: 23.06.2012, 19:54
oe d 2 lat płacę za buskartę ok 130 zł miesięcznie, chodzę do 2 klasy LO. dzisiaj, pierwszy raz, zdarzyło mi się nie zabrać ze sobą legitymacji (zabralam inną torbę), a jechałam do miasta na dosłownie 3 godzinki ). W drodze powrotnej do autobusu wsiadł kanar, sprawdza buskartę - ważna, miałam też przy sobie bilet. Pyta o legitymację, mówię, że zapomniałam. Wypisał mi mandat na 100 zł. I ja się pytam z jakiej racji mam teraz zapłacić praktycznie jeszcze raz tyle co za buskartę? Tymbardziej, że sprawdzał mi w tym samym tygodniu legitymację, a jeżdżę tym autobusem od 2 lat, więc nie ma takiej opcji, żeby mnie w ogólnie nie kojarzył, tylko idiotę zgrywał. Mówię do niego: czy ja wyglądam na 20 lat? zabiorę legitymację następnym razem. Oczywiście z głupim, kpiącym uśmieszkiem pod nosem, podał mi do ręki wezwanie do zapłaty. Mój tata nie pracuje, mama zarabia najniższą krajową, a mam jeszcze 4 rodzeństwa, ktore też dojeżdża do szkoły. Nawet jeśli zgłoszę się do zapłaty w terminie tych 7 dni i przyjdzie mi złożyć opłatę manipulacyjną (załóżmy te 2o zł) to krew mnie zalewa, bo niby ZA CO? dajcie mi jakiś rozsądny powód, bo nie jestem w stanie go dostrzec. Niektórzy na te 20 zł muszą pracować na polu, w skwarze i bólu mięśni, pare godzin (sama jestem tego przykładem). Niech ktoś z tym coś zrobi, bo tak być nie powinno.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew